Jump to content

Dilema


anonimno

Preporučene objave

Nedavno mi je umro otac i treba provesti ostavinsku raspravu. Uvidom u ZK stanje, ustanovili smo da dvije nekretnine nisu ušle u rješenje o nasljeđivanju iza njegovih roditelja, tj. mojih bake i djeda, koji su umrli prije dvadesetak godina. Prije desetak godina, moj se otac ponovo oženio - njegova supruga i ja (sin iz prvog braka) smo jedini nasljednici.

 

Dvojica mojih poznanika pravnika ne mogu se suglasiti: pošto će se naknadna ostavinska rasprava za pronađene nekretnine bake i djeda obaviti nakon ostavinske rasprave za oca, hoće li očeva supruga imati pravo na njih? Jedan tvrdi da po članku 10 ZN slijedi da neće:

 

Članak 10.

 

Dio ostavine koji bi pripao prije umrlom djetetu da je nadživjelo ostavitelja nasljeđuju njegova djeca, ostaviteljevi unuci, na jednake dijelove, a ako je neki od unuka umro prije ostavitelja, onda dio koji bi njemu pripao da je bio živ u času ostaviteljeve smrti nasljeđuju njegova djeca, praunuci ostaviteljevi, na jednake dijelove, i tako redom sve dokle ima ostaviteljevih potomaka.

 

Drugi međutim tvrdi suprotno, pozivajući se na nečije objavljeno mišljenje, naknadni komentar ili odluku. Čini mi se da je stajalište drugog osnovanije, pošto po članku 234:

 

Članak 234.

 

(1) Ako se nakon pravomoćnosti rješenja o nasljeđivanju pronađe imovina koja nije obuhvaćena tim rješenjem, sud neće ponovno provoditi ostavinsku raspravu, nego će ovu imovinu novim rješenjem rasporediti na temelju prije donesenog rješenja o nasljeđivanju, osim ako se neki od nasljednika odrekao nasljedstva ili svoj nasljedni dio ustupio sunasljedniku.

 

Po tome bi dakle imovina bake i djeda automatski prešla na mog pokojnog oca (kao jedinog nasljednika iza njih), pa bi se na isti način rješenjem rasporedila na njegove nasljednike, zar ne?

 

Pošto nisam stručnjak, molio bih vas za savjet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš sam dosadan, ali molio bih vas za još jedan odgovor.

 

Moj otac je od poduzeća dobio 40 - kvadratni stan, kojega mi je prije 15 - tak godina dao na korištenje (usmenim dogovorom) - otac nije stanovao sa mnom. Od tada ja isključivo brinem o tom stanu, a od kada je otac stekao pravo na otkup (na 30 godina), deset sam godina otplaćivao rate. Stan je čitavo to vrijeme bio njegovo vlasništvo. Prije tri godine stekli su se uvjeti da se stambeno proširimo, pa sam zamolio oca za dozvolu da stan prodam - otac me pismeno ovlastio za prodaju, pa sam s tim novcem i ostatkom od vlastitih sredstava i kredita kojeg još otplaćujem kupio stan dvostruke površine i uknjižio ga na svoje ime.

 

Druga supruga mog oca (kako rekoh, u braku s njim desetak godina) nakon njegove smrti i uoči ostavinske rasprave razmišlja da traži povrat toga dara.

 

Zanima me osnovanost toga zahtjeva, kao i praktična strana: pošto sam 12 godina brinuo o stanu i režijama, 10 ga godina otplaćivao i 6 godina stanovao u njemu (s prijavom boravka), a tako nastavio i u ove tri godine u novom stanu: koja je vrijednost dara koja bi se trebala vratiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

supruga vašeg oca se može upuštati u kojekakve obveznopravne zahtjeve eventualno smatrajući da je dio ona stekla na ime bračne stečevine ali s obzirom na rečeno to ne bi bilo osnovano, a što se nasljednog prava tiče, njezin nužni dio očigledno nije povrijeđen , dapaće, stoga nema nikakove osnove za primjenu instituta povrata dara zbog povrede nužnog dijela prema ZN-u

je napisao:

Baš sam dosadan, ali molio bih vas za još jedan odgovor.

 

Moj otac je od poduzeća dobio 40 - kvadratni stan, kojega mi je prije 15 - tak godina dao na korištenje (usmenim dogovorom) - otac nije stanovao sa mnom. Od tada ja isključivo brinem o tom stanu, a od kada je otac stekao pravo na otkup (na 30 godina), deset sam godina otplaćivao rate. Stan je čitavo to vrijeme bio njegovo vlasništvo. Prije tri godine stekli su se uvjeti da se stambeno proširimo, pa sam zamolio oca za dozvolu da stan prodam - otac me pismeno ovlastio za prodaju, pa sam s tim novcem i ostatkom od vlastitih sredstava i kredita kojeg još otplaćujem kupio stan dvostruke površine i uknjižio ga na svoje ime.

 

Druga supruga mog oca (kako rekoh, u braku s njim desetak godina) nakon njegove smrti i uoči ostavinske rasprave razmišlja da traži povrat toga dara.

 

Zanima me osnovanost toga zahtjeva, kao i praktična strana: pošto sam 12 godina brinuo o stanu i režijama, 10 ga godina otplaćivao i 6 godina stanovao u njemu (s prijavom boravka), a tako nastavio i u ove tri godine u novom stanu: koja je vrijednost dara koja bi se trebala vratiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija