Jump to content

Stjecanje nekretnine dosjeloscu-savjet


Viserion30

Preporučene objave

Pozdrav,

Molio bi ako netko zna ili ima iskustva sa navedenim u naslovu. Naime moja obitelj i ja smo na pošten nacin u posjedu obiteljske kuce preko 70 god (roditelji,djed pradjed) sa kontinuitetom boravka u istoj. Medjutim,da vas sad ne zamaram s detaljima, osoba koja u katastru stoji kao vlasnik, koja je prepustila mom pradjedu boravak u nekretnini odavno je preminula u inozemstvu bez poznatih nasljednika i ikoga tko bi se sporio sa nama u stjecanju vlasnistva. Tako da je kuca nasa u svakom pogledu osim na papiru.Meni se situacija laicki cini jednostavna s obzirom da nema tko sporiti navedeno, ali pošto ne razumijem zakon o dosjelosti u detalje,sigurno ima netko tko zna bolje pa bih molio savjet kako krenuti. Mene zanima koliko "glatko" bi trebalo ici stjecanje i rasciscavanje vlasnistva te koliko takvi procesi traju s obzirom da se sporim s preminulom osobom bez nasljednika. Hvala :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da li u svakom slucaju imam pravo traziti vlasnistvo zakonom o dosjelosti s obzirom na pošten i neprekidan posjed (kojeg nitko nije osporavao) i ulaganja u nekretninu u obitelji tokom tri generacije, radilo se o opcini ili nekom eventualnom nasljedniku za kojeg sam 99% siguran da ne postoji. Jos jednom hvala na odgovoru, totalni sam laik u ovim stvarima pa je svaka informacija dobrodosla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

, Viserion30 je napisao:

Da li u svakom slucaju imam pravo traziti vlasnistvo zakonom o dosjelosti s obzirom na pošten i neprekidan posjed (kojeg nitko nije osporavao) i ulaganja u nekretninu u obitelji tokom tri generacije, radilo se o opcini ili nekom eventualnom nasljedniku za kojeg sam 99% siguran da ne postoji. Jos jednom hvala na odgovoru, totalni sam laik u ovim stvarima pa je svaka informacija dobrodosla.

Nije upitno vaše pravo na stjecanje dosjelošću. Pitanje je samo na koji način to pravo ostvariti.

Tu je zakonodavac po mom uvjerenju napravio značajan propust jer nije u zakonu izrijekom regulirao kako točno voditi postupak u ovakvom slučaju. 


Pretpostavljam da biste vi kao stranka koja ima pravni interes trebali pokrenuti otavinski postupak iza preminulog upisanog vlasnika. Tako da se ta imovina proglasi ošasnom imovinom te da ju naslijedi RH / tijelo lokalne samouprave. Tada vi pokrećete postupak za stjecanje prava vlasništva dosjelošću protiv tijela koje je upisano kao vlasnik.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija