Jump to content

Uračunavanje radnog staža ili ne? Molim pomoć


anonimno

Preporučene objave

Molim pomoć, jer ne mogu pronaći konkretan odgovor na slijedeće pitanje: Ako je radnik zaposlen u obrtu kod poslodavca, a isti poslodavac naknadno osnuje tvrtku - gubi li se stečeni radni staž dobivanjem otkaza u obrtu i zapošljavanjem u d.O.o. Napominjem da poslovna djelatnost tvtke nema poveznica sa obrtom koji je zatvoren.

Zahvaljujem na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne gubiš radni staž, ali se bojim da nemaš preduvjet za otpremninu jer da bi istu ostvario trebaš raditi neprekidno 2 godine, odnosno ugovor mora trajati neprekidno 2 godine. Ako poslodavac otvara novo društvo (bilo dd ili doo) a gasi obrt, a glede djelatnosti i drugog nema poveznica nema ni kontinuiteta ugovora.dakle ni otpremnine. Imao bi pravo na otpremninu u slučaju čl. 136 stavak1 ZOR-a, odnosno samo ako poslodavac prava i obveze starog poduzeća prenosi na novo poduzeće..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija