Jump to content

Plinski pištolj - nošenje i korištenje


FićekŽuti

Preporučene objave

Pozdrav svim korisnicima,

 

Kako od nadležne postaje MUP-a, kao niti trgovaca s kojima sam komunicirao nisam uspio dobiti konkretne odgovore, napravio sam račun na ovom forumu ne bih li pokušao dobiti odgovore na dolje navedena pitanja.

Pomno sam proučio Zakon o oružju, kao i Zakon o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja, ali niti u jednom od dva navedena nisam uspio pronaći odgovore.

Nedavno sam kupio novi plinski pištolj (9mm P.A.K.) te ga prijavio na MUP-u.

 

Ono što me zanima je sljedeće:

  • U Zakonu nije definirano nošenje plinskog pištolja. Živimo van grada (na selu, 'ajmo reć') te bih plinski pištolj isključivo nosio sakriven ispod jakne u nosaču ispod pazuha, tijekom šetnji kroz šumu. Je li takvo nošenje legalno? Kakve su obveze ako se, iz nekog ludog razloga, sretnem s pripadnicima MUP-a?
  • Nisam još koristio navedeni plinski pištolj iz straha od prijave nekoga tko bi me mogao čuti. A želim ga probati. Opcija pucanja u dvorištu mi otpada jer ne želim uznemiravati susjede, ali ako bih ga i probao u dvorištu, može li me i za što susjed prijaviti?
  • Pitanje nastavno na prethodno, ako plinski pištolj isprobam u šumi, barem 500 metara od najbliže kuće, pretpostavljam da bi stanari mogli čuti pucnjeve. Bi li ovakvo ponašanje bilo u skladu sa zakonom?

 

Ako članovi foruma imaju koristan savjet van mojih pitanja, bio bih vam iznimno zahvalan za dijeljenje.

 

Hvala puno, unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , FićekŽuti je napisao:
  • U Zakonu nije definirano nošenje plinskog pištolja. Živimo van grada (na selu, 'ajmo reć') te bih plinski pištolj isključivo nosio sakriven ispod jakne u nosaču ispod pazuha, tijekom šetnji kroz šumu. Je li takvo nošenje legalno? Kakve su obveze ako se, iz nekog ludog razloga, sretnem s pripadnicima MUP-a?

Po mom tumačenju nije legalno nositi takvo oružje, jer se oružje C kategorije ne može registrirati u svrhu osobne sigurnosti.

Članak 35. stavak 8. Zakona o nabavi i registraciji oružja građana kaže da se Oružje B i C kategorije izvan lovišta i strelišta mora prenositi u odgovarajućim navlakama ili kovčezima nenapunjeno, a oružje koje se nosi radi osobne sigurnosti mora se nositi na način da nije vidljivo.

Po trenutnom tekstu zakona se isključivo vatreno oružje kategorije B može registrirati u svrhu osobne sigurnosti (dozvola za držanje se izdaje, a dozvolu za držanje i nošenje je u hrvatskoj gotovo nemoguće dobiti)

Oružje kategorije C može se (i mora) prijaviti u roku 8 dana od dana nabave.

S obzirom na to da ja nigdje u zakonu ne nalazim nešto o oružju kategorije C u svrhu osobne sigurnosti, a člankom 72. stavak 1. točka 14. zakona propisana je i kazna ukoliko se oružje B i C kategorije izvan lovišta i strelišta ne prenosi u odgovarajućim navlakama ili kovčezima, sklon sam vjerovati da nošenje oružja C kategorije nije dozvoljeno.

Naravno, na terenu je moguće svašta, ali najbolje bi u Vašem slučaju bilo izravno se obratiti MUP-u i zatražiti njihovo tumačenje zakona po tom pitanju.

Slažem se s Vama da u Zakonu to nije definirano, a ima i nekih nedorečenosti koje treba razriješiti.

prije 11 sati , FićekŽuti je napisao:
  • Nisam još koristio navedeni plinski pištolj iz straha od prijave nekoga tko bi me mogao čuti. A želim ga probati. Opcija pucanja u dvorištu mi otpada jer ne želim uznemiravati susjede, ali ako bih ga i probao u dvorištu, može li me i za što susjed prijaviti?

Oružje se može probati na strelištima i drugim mjestima određenim za vježbe gađanja. Dvorište baš nije najbolja opcija, otkud Vaš susjed zna da Vi pucate iz plinskog pištolja, a i moguće je da bi isti bio uznemiren.

Ne znam isto koja je svrha pucati doma po dvorištu, ako baš hoćete isprobati pucajte doma u podrumu ako ga imate (tamo je najmanja vjerojatnost da će vas netko čuti i biti uzmeniren ukoliko imate svoju kuću), samo morate kasnije moći otvoriti prozore i prozračiti zato jer kad se puca iz 9 mm P.A.K. to smrdi kao i iz svakog drugog vatrenog oružja.

Na kraju uvijek je najbolja mogućnost da odete na neko lokalno strelište ili pitate nekog lovca da odete isprobati plinski pištolj.

Susjed vas uvijek može prijaviti a policija će postupiti po članku 21. Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, koji se može široko tumačiti i Vi ćete u krajnjoj liniji nadrapat i platit kaznu

prije 11 sati , FićekŽuti je napisao:
  • Pitanje nastavno na prethodno, ako plinski pištolj isprobam u šumi, barem 500 metara od najbliže kuće, pretpostavljam da bi stanari mogli čuti pucnjeve. Bi li ovakvo ponašanje bilo u skladu sa zakonom?

Po tekstu zakona ne vidim ograničenja za ovakvo nešto, jer se u zakonu isključivo za oružje kategorije C s tetivom spominje da se ono smije koristiti na strelištima i drugim mjestima određenim za vježbe gađanja.

I tu onda opet plešemo na rubu članka 21. ZPPJRM, ako stanari prijave postoji šansa da se Vas kazni.

Naravno druga je stvar ako lovci i sportaši pucaju iz oružja kategorije B, jer je to zakonom dopušteno i propisano kako se može i gdje, dok za plinsko oružje kategorije C nigdje ništa decidirano ne piše, a tako se onda izlažete slobodnoj procjeni policijskog službenika hoće li postupati po ZPPJRM ili neće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Vidim da je staro sorry no gdje se smije ispobati, gdje ste vi probali?, podrumi ne dolaze u obzir ili prostorije kupljeni pištolj čak ne ispaljuje naprijed no kažu i vidim na nekim videima da buku koja stvara probudi okolna susjedstva, razmišljao sam isporbati ga na nasipu, ali opet netko se uvijek može uplašiti?

Za zakon imam cijeli pdf te sam ga i pročitao, već ako ništa gdje je najbliži shooting range ili slično u Novom ZG?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija