Jump to content

Prisega?


anonimno

Preporučene objave

Ne znam kakav bi to čin prisege morao biti da djeluje na osobu koja je već unaprijed odlučila davati lažan iskaz. Jedini način da se takvi lažovi zaustave je pokretanje kaznenih postupaka radi davanja lažnog iskaza, a osuđujuće presude po takvim prijavama bi imale svrhu generalne prevencije, čime bi se ubuduće spriječili takvi iskazi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto se to ne regulira činom prisege?

 

u kaznenom postupku, ZKP-om je dana mogucnost da se od svjedoka moze zatraziti obecanje da ce govoriti istinu.

 

obecanje glasi:

"svjestan znacenja mojega iskaza i pravne odgovornosti, obecajem svecano da cu iskazati potpunu istinu i samo istinu te da nista necu presutjeti od onoga sto mi je poznato!"

 

sadrzaj ove prisege je u skladu s upozorenjem koje se daje svjedoku nakon sto se od njega uzmu osobni podaci a prije iznosenja iskaza..

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovorima i dužan sam objašnjenje zašto sam postavio to pitanje. Radi iskaza svjedoka koji su obučavani što i kako moraju svjedočiti izgubio sam zemlju za koju je tužitelj tvrdio da je nekad tamo sadio kukuruz i krumpir iako je to čisto močvrno područje na kojem nije moguće tada bilo što saditi. Da su ti svjedoci morali dat prisegu neznam da bi izvršili krivokletstvo za svojeg susjeda i rođaka, tim više što ni vrijednost nekretnine ne predstavlja bog zna što.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija