Jump to content

Elaborat ne odgovara stvarnom stanju


bas.ja

Preporučene objave

Postovani,

Molim pomoc oko predmetnog...

U 12. mj 2019. kupili smo stan u novogradnji (zgrada sa 5 stanova) sa pripadajucim parkirnim mjestom. Prilikom kupnje nismo na uvid dobili kompletan elaborat sa tlocrtom  no uocila sam da mi u papirima pripada PM-1, a usmeno mi je receno da je nase PM-5. Obzirom da smo kupovali od poznanika, priznajem mojim propustom, pustila sam tako kako mi je receno. Upisom u gruntovnicu upisali smo se na PM-1.

Tokom prethodne godine slijed dogadaja doveo je do toga da sam otisla na gruntovnicu, trazila elaborat i saznala da se tamo nalaze 4 PM potpuno drugacije lokacije/rasporeda i oznake u dvoristu zgrade, u odnosu na realno stanje. U stvarnosti ih je 5, a po meni najveci problem je taj da se PM-1 u stvarnosti nalazi na podrucju oznacenom kao samo vrt u elaboratu, te pripada drugom stanu.

Ako mi netko moze dat savjet sto je tu utuzivo ili kako pokusati raspetljati bar papire ??

Hvala puno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 8 mjeseci kasnije...
Na 13. 04. 2021. at 13:40, bas.ja je napisao:

Postovani,

Molim pomoc oko predmetnog...

U 12. mj 2019. kupili smo stan u novogradnji (zgrada sa 5 stanova) sa pripadajucim parkirnim mjestom. Prilikom kupnje nismo na uvid dobili kompletan elaborat sa tlocrtom  no uocila sam da mi u papirima pripada PM-1, a usmeno mi je receno da je nase PM-5. Obzirom da smo kupovali od poznanika, priznajem mojim propustom, pustila sam tako kako mi je receno. Upisom u gruntovnicu upisali smo se na PM-1.

Tokom prethodne godine slijed dogadaja doveo je do toga da sam otisla na gruntovnicu, trazila elaborat i saznala da se tamo nalaze 4 PM potpuno drugacije lokacije/rasporeda i oznake u dvoristu zgrade, u odnosu na realno stanje. U stvarnosti ih je 5, a po meni najveci problem je taj da se PM-1 u stvarnosti nalazi na podrucju oznacenom kao samo vrt u elaboratu, te pripada drugom stanu.

Ako mi netko moze dat savjet sto je tu utuzivo ili kako pokusati raspetljati bar papire ??

Hvala puno

Poštovani,

 

Imam sličan problem. Kupila sam stan u novogradnji 2018. godine i po kupoprodajnom ugovoru kao predmet smo naveli: 1. stan, 2. jedno otvoreno parkirališno mjesto do stana.

U zemljišnim knjigama u vlastovnici (list B) stoji: "Stanu br. 2 pripada kao sporedni dio spremište u podrumu površine 3,60 m2 i jedno otvoreno parkirališno mjesto dimenzije 2,50 x 5,00 m u okolišu stambene građevine."

Dakle, nije konkretizirano koje parkirališno mjesto. Postoji li mogućnost da u etažnom elaboratu parkirališna mjesta nisu obilježena sa PM1, PM2 ... itd.? Kako da dođem do etažnog elaborata obzirom da mi prodavatelj tj investitor nije dao kopiju etažnog elaborata stana.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , MagicnaMari je napisao:

Kako da dođem do etažnog elaborata obzirom da mi prodavatelj tj investitor nije dao kopiju etažnog elaborata stana.

konkretno parkirno mjesto je sasvim sigurno označeno u elaboratu, a kopija elaborata može se zatražiti preko gruntovnice, jer se elaborat nalazi u zbirci isprava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , Iustitia_ZD je napisao:

konkretno parkirno mjesto je sasvim sigurno označeno u elaboratu,

Ne mora baš biti iz dva razloga, kao prvo nagledah se svakakovih elaborata, a drugo da je označeno u elaboratu već bi tako bilo i upisano u ZK.

A da bi se kopija trebala nalaziti u spisu, te pošto su ZK javne knjige i svatko može razgledati iste slažem se da bi se korisnica tamo trebala obratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 10. 01. 2022. at 13:01, Spitfire je napisao:

Ne mora baš biti iz dva razloga, kao prvo nagledah se svakakovih elaborata, a drugo da je označeno u elaboratu već bi tako bilo i upisano u ZK.

A da bi se kopija trebala nalaziti u spisu, te pošto su ZK javne knjige i svatko može razgledati iste slažem se da bi se korisnica tamo trebala obratiti.

Hvala na odgovoru. Ovako, obratila sam se i gruntovnici i upravnom odjelu za prostorno uređenje i graditeljstvo. Iz gruntovnice sam dobila potvrdu o etažnom elaboratu u kojem stoji sljedeće:

stan-br-2.jpg

Identično piše i u zk knjigama tj. listu B. Po ovom ispada da imam u vlasništvu "jedno otvoreno parkirališno mjesto .... u okolišu stambene zgrade". Iščekujem i odgovor upravnog odjela za prostorno uređenje i graditeljstvo. 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po ovome ispada da je stambeni prostor 47,10 m2, sa pripatkom (podrumom) je 50,70 m2, a parking kao pripadak nije uračunat u tih 50,70 m2. Mada, parking je po ovome što piše pripadak koji je označen zelenim kosim crtama? Inače evo jedne zanimljivosti: https://www.jutarnji.hr/naslovnica/parkirno-mjesto-placeno-ali-nije-etazirano-3287039

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija