Jump to content

prolaz kanalizacije susjeda kroz stan


Ratko123

Preporučene objave

prije 15 godina adaptirao sam potkrovlje zajedno sa susjedom - svaki smo napravili po 2 stana. Ujedno smo adaptirali i svoje stanove na katu ispod.

Prilikom gradnje kao najjednostavnija opcija je bila da se kanalizacija jednog stana od susjeda izvede kroz moj stan u potkrovlju te kroz moje stanove na katu ispod.

Navedeno se moglo izvesti i na način da se iz potkrovlja provede kanalizacija stana od susjeda kroz njegov stan na etaži ispod a ne kroz moje stanove - to je i dalje izvodivo.

Imam namjeru adaptirati svoje kupaone te mi taj odvod smeta i namjeravam ga zatvoriti, pa neka ga susjed izvede kroz svoj stan na etaži ispod.

Mogu li to napraviti bez potencijalnih pravnih problema za sebe (već sam ga službeno obavijestio da to planiram učiniti kroz nekoliko mjeseci) ili eventualno kao opcija da susjedu naplatim tu služnost prolaza ?

uređeno: od Ratko123
obavijest
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na 13. 10. 2021. at 19:43, Ratko123 je napisao:

kao opcija da susjedu naplatim tu služnost prolaza ?

Jel prije izvođenja konkretnih radova bilo riječi o naplati. 

 

Na 13. 10. 2021. at 19:43, Ratko123 je napisao:

Mogu li to napraviti bez potencijalnih pravnih problema za sebe

Ako opisano učinite, jasno je da ste počinili čin smetanja posjeda, što otvara mogućnost tužbe. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

susjed me konstantno maltretira, prisvojio je za sebe sve novo izvedene plinske priključke što je upravitelj zgrade proglasio činom smetanja posjeda.

Isto tako je prisvojio neka spremišta po zgradi te uzeo dio kvadrata za sebe prilikom adaptacije koji mu ne pripadaju.

Sada ne želi doslovno ni žarulju na hodniku promijeniti.

Prilikom adaptacije isto su me ucijenili za taj odvod - jer da će inače radovi stati.

Odvod se jednostavno meže preinačiti iz izljeva u zid koji prolazi kroz moj stan u izljev pod koji prolazi kroz njegov stan ispod.

ja sam ga uredno putem odvjetnika obavijestio da planiram radove u kupaonici i da ima rok od 4 mjeseca da preinači odvod.

U međuvremenu se on žalio upravitelju zgrade, pa ćemo vidjeti.

Ako me tuži što se može desiti ?

vidio sam slične primjere gdje se kanalizacija izmještala sa nečije parcele bez obzira što je niz godina tu prolazila - razlika je jedino što se ovdje radi o zgradi, a ne o zemljištu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, Ratko123 je napisao:

vidio sam slične primjere gdje se kanalizacija izmještala sa nečije parcele bez obzira što je niz godina tu prolazila

U sporazumu se može puno toga

 

prije 1 sat, Ratko123 je napisao:

Ako me tuži što se može desiti

Može se desiti da sud usvoji tužbeni zahtjev kojim se utvrđuje čin smetanja posjeda, nalog tuženiku (vama) da u određenom roku uspostavi stanje kakvo je bilo u trenutku smetanja i zabrana svakog budućeg istog ili sličnog smetanja, pod prijetnjom ovrhe. Troškovi postupka padaju na stranku koja izgubi parnicu. 

 

prije 1 sat, Ratko123 je napisao:

Odvod se jednostavno meže preinačiti iz izljeva u zid koji prolazi kroz moj stan u izljev pod koji prolazi kroz njegov stan ispod.

Shvaćam, međutim to ne možete učiniti samovoljno, već bi morali u posebnoj parnici dokazivati da susjedu ne pripada pravo služnosti kanalizacijskog voda kroz vaš stan. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija