Jump to content

SLUŽNOST


anonimno

Preporučene objave

Put do građevinske parcele koju namjeravam kupiti uknjižen je kao privatno vlasništvo. U općini mi je rečeno da s vlasnikom sklopim Ugovor o služnosti. Kakav je to ugovor, i može li vlasnik puta danas sklopiti ugovor, a za 10 godina zapriječiti mi prolazak njegovim putem?

p.s: primam i sugestije za dobrog i povoljnog odvjetnika koji bi isti mogao sastaviti!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Upravo sam trazeci informacije o sluznosti puta, ugledala Vas upit. Buduci sam u istoj situaciji, zanima me da li ste rjesili svoj problem.

Naime, i u nasem slucaju je pristup parceli privatno dobro sto nas koci u ispunjavanju uvjeta za dobivanje gradjevinske dozvole.

Buduci vlasnici cestice ne zele potpisati ugovor o sluznosti puta, sada smo u problemu. Svaka informacija bi nam dobro dosla. Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radi se o sljedećem:

Parcela koju biste željeli kupiti nema izravan pristup na javni put.

Da bi bili sigurni da možete dobiti građevinsku dozvolu trebate izvaditi "izvod iz prostornog plana" za tu česticu kako biste vidjeli uvjete gradnje, odnosno da li i pod kojim uvjetima se može za taj prostor dobiti građevinska dozvola za određeni objekt...

Naime, u Zg se npr. ne smije graditi na građ. području ako čestica nema izravan pristup na javnu površinu.

S druge strane u nekim manjim sredinama to je regulirano tako da se smije graditi ako do čestice postoji npr. put služnosti min. širine 3 metra, i ako do javne površine tim putem ima max. 50 metara i slično...

 

Dakle, u općini znaju okvirno da se može graditi na temelju pristupa putem služnosti ali Vam nisu rekli bitne detalje koje će te vidjeti u navedenom izvodu.

 

Sa vlasnikom parcele kojom bi se najlakše pristupilo javnom putu (bitno da je javni!) pokušajte sklopiti ugovor o služnosti puta, te pri tome pazite na uvjete širine iz prostornog plana uređenja i sl. koji su minimalni za dobivanje građevinske dozvole.

S tim ugovorom u gruntovnici u zk. ulošku u kojem je ta njegova čestica ćete mu sukladno odredbma istog staviti teret služnosti puta širine te i te, koji se proteže uz tu i tu među i sl. Također će biti potrebo isti ucrtati u katastar.

S tim dokumentima ćete kasnije moći ishoditi građ. dozvolu ako to dopuštaju pretpostavke iz prostornog plana uređenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Upravo sam trazeci informacije o sluznosti puta, ugledala Vas upit. Buduci sam u istoj situaciji, zanima me da li ste rjesili svoj problem.

Naime, i u nasem slucaju je pristup parceli privatno dobro sto nas koci u ispunjavanju uvjeta za dobivanje gradjevinske dozvole.

Buduci vlasnici cestice ne zele potpisati ugovor o sluznosti puta, sada smo u problemu. Svaka informacija bi nam dobro dosla. Unaprijed hvala!

 

Pretpostvljam da ćete vrlo teško ostvariti svoj nevedeni interes ako vlasnik nekretnine koji bi Vam trebao "ustupiti" pravo služnosti to ne želi.

 

Na ovu temu se odnose odredbe Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, članci cca. 189 do 230 ako se ne varam, pa malo njih proučite...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija