Jump to content

Vjerovnik???


anonimno

Preporučene objave

Može li mi tko po narodni objasniti pojam vjerovnika!!!

 

Čitah neki dan da temeljni kapital dioničkog društva služi za pravnu sigurnost vjerovnika, odnosno njegovog potraživanja tijekom osnivanja i u tijeku poslovanja društva ali ne kužim kada se pojavljuje vjerovnik u cjeloj priči!!

 

Osoba A i osoba B odluče osnovati d.d., prođu sva ona sranja oko osnivanja, svaki kupi (lupam sad) jednu dionicu vrijednosti 10 kuna, znači temelnji kapital im je 20 kuna, ispoštuju sva pravila i imaju društvo ali tko je tu vjerovnik, gdje se on pojavljuje??

 

Mislim, pomozite mi da skužim!!! :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

kada se pojavljuje vjerovnik u cjeloj priči!!

 

narodski rečeno-pojavljuje se kad taj tvoj d.d. ne plati račun za...bilo što, e pa onda je taj kojem tvoj d.d. nije platio račun, pogodi što? vjerovnik! :-D

jasnije sad? :-)

 

Pa to te ja pitam, tko pita ne skita!!

Znači da se vjerovnik uopće ne mora nigdje ni pojavit u cjeloj priči ukoliko dioničko društvo uredno podmiruje svoje obaveze???

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

halo temeljni kapital dd je 200 tisuća, a doo je 20 tisuća kn-zakonski određeno i ne može biti manje jer registarski sud pazi pri upisu da je toliko uneseno, tj ztd sadrži odredbe kojima se osigurava da toliko bude uneseno ako ulozi nisu pri upisu društva u potpunosti uplačeni

prije upisa društva postoji preddruštvo, a nakon upisa u registar nastaje dd ili doo

predruštv preuzima obveze i stječe prava za buduće društvo

od upisa dd ili doo odgovara i za obveze prema vjerovnicima koje su nastale u osnivanju, ako ne bude upisan iz bilo kojeg razloga za te obveze odgovaraju osnivači

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija