Jump to content

Molim Vas pomoć - vps - 50,000.00 dm


fortis

Preporučene objave

Molim sve dobre ljude na ovom forumu za pravni savjet (savjete). Obrazložit ću ukratko o čemu se radi:

 

Tata je bio jamac za kredit ujaku i ukupno je uplatio oko 50 000 tadašnjih maraka.

 

Prva uplata datira od 15.2.1991, zadnja 31.12.1992. 1)Je li nastupila zastara?? U ZOO-u baš nisam uspio pronaći odredbu o zastari prava na regres...

 

E sad... da još malo zakompliciram stvar... Banka iz Austrije kod koje je bio račun na koji su vršene uplate u međuvremenu je prestala postojati, ali imamo dokaz o svakoj pojedinačnoj uplati na papiru (postoje i neki svjedoci)...

 

Iako sam 99% siguran da je nastupila zastara i da možemo "plakat Bogu" za novcima, ipak me mrvica nade gura u pomisao da možda i nije sve izgubljeno...

 

Molim sve znalce, stručnjake, pravnike da se jave s par korisnih savjeta prije nego posjetim odvjetnika...

 

PS. Mogu li ja (kao apsolvent prava) pokrenuti spor protiv ujaka??

 

Budući da je on spreman na vraćanje našeg novca poput "Bin Ladena da se preda Amerima", što mi još preostaje???

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro je ako ne osporava dug i želi ga platiti!

Zato s njim kod javnog bilježnika neka napiše izjava da priznaje dug, možeš mu dati i na otplatu 1, 2 5 godina. Bitno ti je samo da ga prizna pismenim putem pa si u tom slučaju prekinuo zastaru i on se na nju više ne može pozivati.

Znaći obečavaš mu sve samo da potpiše(odgodu, rate, otpis djela duga) jer kad potpiše onda si na konju!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

 

PRVO PITANJE: kada je bila zadnja uplata rate kredita?

 

Tužbu na regres možete podići tek nakon što ste isplarili cijeli dug. Prema ZOO-u opći zastrani rok iznosi 5 godina, i primjenjuje se u slučaju ako nije propisan posebni zastarni rok, a budući da u ZOO-u nije propisan posebi rok, zastarni rok je 5 godina

 

Vi ne možete podići u svoje ime tužbu protiv ujaka jer niste aktivno legitimirani odnosno ne možete u parničnom postupku imati položaj tužitelja, jer su vjerovnička prava (banke= prešla u trenutku isplate na jamca kad je platio dug, pa jamac na ime regresamože sada od glavnog dužnika zahtjevati sve ono što je platio za njega vjerovniku (banci) Sva vjerovnička prava ipso iure, po samom zakonu prelaze na jamca.

 

Prema članku 214. ZOO-a sud ne pazi na zastaru po službenoj dužnosti pa se dužnik mora na nju pozvati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija