Jump to content

Prvi uvjeti na braniteljsku mirovinu


Imjura

Preporučene objave

Poštovani,

rođen sam 08.04.1969 godine dragovoljac sam domovinskog rata od 01.06.1991 godine do 30.06.1996 godine i u tom razdoblju sam proveo 1568 dana na terenu kao pričuvni policajac specijalac.

Radno efektivnog staža imam 30 godina te me zanima kad imam prve uvjete za prijevremenu mirovinu?

 Zahvaljujem unaprijed na vašem odgovoru.

Lijep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani Imjura

starosnu braniteljsku mirovinu možete ostvariti od 08.11.2029.g. ako do tada više ne ostvarite ništa radnog staža.

Prijevremenu starosnu mirovinu po općem propisu ZOMO možete ostvariti na svoj 60-ti rođendan (08.4.2029.g.), ako do tada budete prikupili 35 g. efektivnog radnog staža, također i po  Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata ako do tada prikupite najmanje 30.g. i 9.mj. efektivnog staža.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pitanje.ako je proveo 6 godina u ratu.onda mu se te godine odbijaju od regularnog početka kad može u mirovinu.treba bi ranije 6 godina u braniteljsku mirovinu.ili sam se pogubio

prije 3 minuta, bare je napisao:

Pitanje.ako je proveo 6 godina u ratu.onda mu se te godine odbijaju od regularnog početka kad može u mirovinu.treba bi ranije 6 godina u braniteljsku mirovinu.ili sam se pogubio

Penalizacija

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , bare je napisao:

Pitanje.ako je proveo 6 godina u ratu.onda mu se te godine odbijaju od regularnog početka kad može u mirovinu.treba bi ranije 6 godina u braniteljsku mirovinu.ili sam se pogubio

Poštovani bare,

upravo tako kako kažete, 72 mjeseca borbenog sektora u Domovinskom ratu za 72 mjeseca smanjuje vrijeme od 65-tog rođendana za priznavanje prava na starosnu braniteljsku mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 minuta, bare je napisao:

Hvala kolega.vijuge još rade

Kolega.pitanje.kolika je to penalizacija u %.jel se isplat ići ili cekati.da nešto naucim

Korisniku starosne braniteljske mirovine (tko na nju ima pravo) nema penalizacije mirovine nego je za one koji imaju 1440 dana borbenog sektora i više, + priznati status dragovoljca povoljnija od starosne mirovine po općem propisu ZOMO za cca 10 %.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 37 minuta, malicovjek je napisao:

A tih 10% mu nazalost uzme Kosoricin zakon ako mu je mirovina veca od 3500 kn...

Nažalost malicovjek, tako ne rade u HZMO, kad je u pitanju starosna i prijevremena starosna braniteljska mirovina.

prije 37 minuta, bare je napisao:

Ok.razumijem.a kako ide penalizacija za npr.24 mjeseca

Oprostite ali kojih sada 24 mjeseca, kad ste u Domovinskom ratu proveli 72 mjeseca ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, prof je napisao:

Nažalost malicovjek, tako ne rade u HZMO, kad je u pitanju starosna i prijevremena starosna braniteljska mirovina.

Oprostite ali kojih sada 24 mjeseca, kad ste u Domovinskom ratu proveli 72 mjeseca ?

Hipotetski pitanje.imam par prijatelja koji misle da će u braniteljsku mirovine.meni baš nevjerojatno.mislim da su malo zavidni ali ja im želim pomoći.ako možete ukratko objasniti postupak.npr.365 dana borbenoj sektora.starost 54 godine.zahvaljujem

prije 2 minuta, bare je napisao:

Hipotetski pitanje.imam par prijatelja koji misle da će u braniteljsku mirovine.meni baš nevjerojatno.mislim da su malo zavidni ali ja im želim pomoći.ako možete ukratko objasniti postupak.npr.365 dana borbenoj sektora.starost 54 godine.zahvaljujem

Meni baš nevjeruju .ispravak

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 minutu, bare je napisao:

Hipotetski pitanje.imam par prijatelja koji misle da će u braniteljsku mirovine.meni baš nevjerojatno.mislim da su malo zavidni ali ja im želim pomoći.ako možete ukratko objasniti postupak.npr.365 dana borbenoj sektora.starost 54 godine.zahvaljujem

E volim tako konkretna pitanja, taj Vaš prijatelj može u starosnu braniteljsku mirovinu kad navrši 64-ti rođendan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Ne postoji zakonsko uporište u Zakonu o smanjenju mirovina koje bi se primijenilo na odredbe ZOHBDR. ZOHBDR je na snazi od 2017. godine, a Zakon o smanjenju je zadnja izmjena u 2013. Taj zakon se primjenjuje samo na odredbe ZOPHBDR i na ostale propise koji su navedeni.

2. Vezano za mirovine ZOMO-ZOHBDR - pozivam na oprez u potencijalno mogućim situacijama:

Ako se ide u mirovinu sa smanjenjem dobne granice prema ZOHBDR, to smanjenje dobne granice se ne primjenjuje na ZOMO. U takvim slučajevima je moguće da će se mirovina odrediti samo po odredbama ZOHBDR. Takva situacija je potencijalno nepovoljna za podnositelja zahtjeva ako bi mu u konačnici više odgovarao izračun po ZOMO kada navrši godine života propisane za ostvarivanjem prava na mirovinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 10 sati , ledena_kisa je napisao:

1. Ne postoji zakonsko uporište u Zakonu o smanjenju mirovina koje bi se primijenilo na odredbe ZOHBDR. ZOHBDR je na snazi od 2017. godine, a Zakon o smanjenju je zadnja izmjena u 2013. Taj zakon se primjenjuje samo na odredbe ZOPHBDR i na ostale propise koji su navedeni.

2. Vezano za mirovine ZOMO-ZOHBDR - pozivam na oprez u potencijalno mogućim situacijama:

Ako se ide u mirovinu sa smanjenjem dobne granice prema ZOHBDR, to smanjenje dobne granice se ne primjenjuje na ZOMO. U takvim slučajevima je moguće da će se mirovina odrediti samo po odredbama ZOHBDR. Takva situacija je potencijalno nepovoljna za podnositelja zahtjeva ako bi mu u konačnici više odgovarao izračun po ZOMO kada navrši godine života propisane za ostvarivanjem prava na mirovinu.

Jednostavno.odlucis se izmedju dva zla.ovaj put ono vece

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morate biti oprezni. Jako dobro izvagati isplati li Vam se više čekati uvjet po ZOMO ili ići samo po ZOHBDR.

Napominjem da kad imate uvjet po ZOMO, mirovina se određuje i po ZOHBDR (istim rješenjem) i povoljnija svota se stavlja u isplatu.

Napravite kompletiranje podataka o stažu i plaći, potom informativne izračune da imate neku sliku.

uređeno: od ledena_kisa
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 mjeseci kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...
prije 2 sati , jadranko444 je napisao:

Postovani. Imam 58 godina i  35.5 godina staza te imam 450 dana borbenog sektora i dragovoljac sam DR. Kad bi mogao u prijevremenu mirovinu i koliko bi mi iznosila najnize?

Lp

 

U "prijevremenu starosnu mirovinu" po ZOMO-u i po ZOHBDR-u mozete kad navrsite 60 godina zivota...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 12. 08. 2023. u 17:44, prof je napisao:

Kako je i napisao mali covjek a trenutni njen iznos bi bio:

Izracun mirovine.jpg

2024 izračun prijevremenih starosnih mirovina.makroenabled.xlsm 70.29 kB · 3 downloads

Zahvaljujem na odgovorima jedino mi nisu jasne ove zadnje 4 kolone gdje su iznosi mirovina na kraju desno tablice...ako moze pomoc

Lp

prije 3 minuta, jadranko444 je napisao:

Zahvaljujem na odgovorima jedino mi nisu jasne ove zadnje 4 kolone gdje su iznosi mirovina na kraju desno tablice...ako moze pomoc

Lp

I jos napomena da cu na svoj 60 rodjendan imati 37.5 godina staza i onda mi se dodaje jos 1.2 koliko sam shvatio...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

što Vam je jasno ako Vam nisu jasne samo 4 kolone desno ?

1. ZOMO - iznos prijevremene mirovine po općem propisu

2. ZOMO minimalna - iznos minimalne mirovine po općem propisu

3. ZOHB minimalna mirovina - iznos minimalne prijevremene braniteljske mirovine

4. ZOHB - iznos prijevremene starosne braniteljske mirovine

uz sadašnji iznos aktualne vrijednosti mirovine (avm) bez poznavanja Vašeg prosječnog vrijednosnog boda (pvb) za ukupni radni staž.

Zašto Vi sami ne dodate u formulu koju ste otvarali 3 puta.

Otvorite je i 4 put i spremite kao prijevremena starosna mirovina na Radnu površinu Vašeg računala. Nakon toga slobodno dodajte gadine staža i ostale Vaše osobne podatke i to je onda to, formula je proaktivna.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 sati , prof je napisao:

Poštovani,

što Vam je jasno ako Vam nisu jasne samo 4 kolone desno ?

1. ZOMO - iznos prijevremene mirovine po općem propisu

2. ZOMO minimalna - iznos minimalne mirovine po općem propisu

3. ZOHB minimalna mirovina - iznos minimalne prijevremene braniteljske mirovine

4. ZOHB - iznos prijevremene starosne braniteljske mirovine

uz sadašnji iznos aktualne vrijednosti mirovine (avm) bez poznavanja Vašeg prosječnog vrijednosnog boda (pvb) za ukupni radni staž.

Zašto Vi sami ne dodate u formulu koju ste otvarali 3 puta.

Otvorite je i 4 put i spremite kao prijevremena starosna mirovina na Radnu površinu Vašeg računala. Nakon toga slobodno dodajte gadine staža i ostale Vaše osobne podatke i to je onda to, 

Najljepse zahvaljujem

Lp

Jadranko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 21 sati , malicovjek je napisao:

Moze pojasnjenje sto ste tocno mislili sa ovih 1,2...🤔

lp,

mislio sam na godinu i 3 mjeseca od provedenih u ratu, tako da bi ako se ne varam imao staza 35,5 + 2 g + 1,3 cca 38g 8 mj, ali koliko sam iz tablice shvatio to nije toliko ni bitno za prijevremenu mirovinu, imam i uplate u drugi stup od 21 godinu placanja odnosno od pocetka uvodjenja... a ni to nije toliko bitno izgleda ako se gleda samo prijevremena braniteljska...

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , prof je napisao:

Bravo poštovani jadranko,

malo igre s podacima i tablica daje puno odgovora, još samo otkrijte preko e građani koliko Vam iznosi prosječni vrijednosni bod (pvb) za ukupni radni staž i sve je gotovo.

Hvala na postu...i to sam probao ali mi ne daje uvid u izracun jer se daju podatci u ovoj ili slijedecoj godini a to mogu tek iduce godine kad ce mi biti za 2025 zavrsna za 60 godina zivota...

Lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, jadranko444 je napisao:

Hvala na postu...i to sam probao ali mi ne daje uvid u izracun jer se daju podatci u ovoj ili slijedecoj godini a to mogu tek iduce godine kad ce mi biti za 2025 zavrsna za 60 godina zivota...

Lp

Ma kod unasanja podataka pod "VRSTA MIROVINE", oznaci u kucici "Mirovina bez uvjeta", dobiti ces izracun i ono sto je vazno, znat ces koliki ti je PVB "prosjecni vrijednosni bod"....🖕

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 34 minuta, malicovjek je napisao:

Ma kod unasanja podataka pod "VRSTA MIROVINE", oznaci u kucici "Mirovina bez uvjeta", dobiti ces izracun i ono sto je vazno, znat ces koliki ti je PVB "prosjecni vrijednosni bod"....🖕

Poštovani jadranko,

poštovani mali covjek, Vam je sve dobro objasnio, traženjem mirovine bez uvjeta, u naravi dobijete iznos Vaše potencijalne starosne mirovine. Taj iznos zanemarite a koristite samo PVB u tablici koju ste prethodno skinuli na Legalisu za izračun Vaših prijevremenih starosnih mirovina. 

Ono što ne možete dobiti na internetu od HZMO, to možete dobiti samo od Legalisa.

uređeno: od prof
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , prof je napisao:

Poštovani jadranko,

poštovani mali covjek, Vam je sve dobro objasnio, traženjem mirovine bez uvjeta, u naravi dobijete iznos Vaše potencijalne starosne mirovine. Taj iznos zanemarite a koristite samo PVB u tablici koju ste prethodno skinuli na Legalisu za izračun Vaših prijevremenih starosnih mirovina. 

Ono što ne možete dobiti na internetu od HZMO, to možete dobiti samo od Legalisa.

ok, thx budem probao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , jadranko444 je napisao:

ok, thx budem probao

Jos par pitanja na koje na neru nisam nasao odgovor ili ga nisam skuzio, naime zanima me da li korianiku prijevremene braniteljske mirovine se uskladjuje mirovina prema starosnoj dobi od 65 godina ili je to to dok se ne ode tamo...i kako planiram raditi na pola radnog vremena  poslije umirovljenja da li se i to bude nekad racunalo...

Lp

Jadranko

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , prof je napisao:

Poštovani jadranko,

prijevremena starosna braniteljska mirovina se usklađuje dok ne odete tamo (gori ili doli, za Vas mi još nije poznato).

Na iznos minimalne braniteljske prijevremene starosne mirovine nema utjecaj rad nakon umirovljenja.

hvala na odgovoru, danas stize izracun za priblizni pov pa cemo vidjeti kako vjetar puse...

lp

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija