Jump to content

Određivanje i plaćanje paušalnog poreza


NadaH

Preporučene objave

Situacija je slijedeća:

- u sustav paušalnog poreza se ušlo 01.10.2021. Dobiveno je rješenje sa osnovicom godišnjeg paušalnog dohotka (porezna osnovica) 5606,25 kn te na kraju sa mjesečnim iznosom od 196,22 kn

Prilikom prijave je naveden očekivani primitak od 30.000 kn. 

Nikako mi nije bilo jasno od kuda takav iznos jer gledajući po grupama u koju bi upali za plaćanje paušalnog poreza niti jedan ne odgovara navedenom.

Do 15.01.2022 predan je PO-SD obrazac zajedno sa potvrdom prihoda u iznosu od 100.000 kn

Ne dolazi nikakvo rješenje te mi u poreznoj upravi kažu da plaćam porez po onoj grupi između 85.000 kn - 115.000 kn i rukom mi na starom rješenju napisali taj iznos. 

Uredno je plaćano cijelu 2022 godinu. 

Kako se 2022 godine nije ostvario dohodak od 85.000 kn odlučila sam do 15.01.2023 prijaviti izlazak iz obveze plaćanja paušalnog poreza, predala ponovo PO-SD obrazac i potvrdu o dohotku. 

Nakon tjedan dana dolazi mi opomena na 3800 kn neplaćenog paušalnog poreza. 

U poreznoj upravi tvrde da se paušalni porez za 2021 godinu računao na način da se dohodak od ta tri mjeseca u 2021 godini podijeli sa 3 mjeseca i pomnoži sa 12. Što čini dohodak od preko 400.000  kn što je osnovica koja prelazi paušal (njihova zamišljena osnovica koja je zakonski izračunata) i ja sam po zakonu trebala biti u sustavu PDV-a.

Zanimljivo je da nakon svega predanog 15.01.2022 nikad nije došlo rješenje. Iz predane dokumentacije se vidi da je dohodak od 01.01.2021-31.12.2021 samo 100.000 kn i bez ikakve obavijesti iz porezne uprave dolazi Opomena... 

 

Zar nam je država postala gora od HEP-a koji radi analize potrošnje? No moram priznati, oni barem nakon očitanja, svedu stvari na čisto. 

U mojem slučaju niti nakon predane dokumentacije i vidljivog dohotka nije svedeno na čisto već šalju opomenu za uplatu paušalnog poreza po njihovom zamišljenom dohotku koji usputno rečeno niti ne bi smio biti u paušalu nego u PDV-u.

Kako doći do ispravnog obračuna a da je po zakonu?  Zašto se za 2021 godinu nije uzeo stvarni dohodak nego po zakonu onaj "izmišljeni"?

Kako izbjeći ovrhu? 

Zar za 2022 godinu zbog ostvarenih malih prihoda ne bi trebao biti izvršen povrat uplaćenog paušalnog poreza?

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija