Jump to content

Bračna stecevina


Ankon

Preporučene objave

Što ulazi u bračnu stečevinu? Kuća glasi na supruga, počeo ju je graditi prije braka, ali nije bila završena. U braku smo 16 godina,  i zajedno smo gradili i ulagali, međutim gruntovno je sve na njemu. Jedino što imamo evidentiranu uplatu od mojih roditelja u iznosu od 100.000,00 kn uplaćenu na njegov račun koji je utrosen u gradnju. Zanima me koja su moja prava kao supruge u slučaju rastave braka? Mogu li dobiti svoj dio u slučaju odlaska? Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 11 sati , Ankon je napisao:

Zanima me koja su moja prava kao supruge u slučaju rastave braka? Mogu li dobiti svoj dio u slučaju odlaska?

Bračna stečevina je sve što su bračni drugovi stekli tokom braka temeljem rada.

Pojedinačna imovina svakog bračnog druga je ono što je stekao prije braka (unio u brak) te ono što je tokom braka stekao darovanjem, nasljeđivanjem...

U slučaju razvoda morat ćete na sudu dokazati vaš dio ulaganja u kuću, kao i to da je namjera vaših roditelja bila da daruju samo vas (100.000 hrk), a ne vas oboje - uplatom na račun vašeg bračnog druga, vaši su roditelji u najboljem slučaju darovali oboje (a u najgorem samo vašeg supruga). 

Ukoliko se oko podjele imovine, konkretno kuće, ne uspijete dogovoriti to se rješava u parničnom postupku odvojenom od samog postupka razvoda braka (ako do njega dođe).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija