Jump to content

Prigovor na privremeno porezno rješenje


Nokru01

Preporučene objave

Pozdrav svima,

situacija je slijedeća. Prošle godine u 08 mjesecu sam "skinuo" djecu sa svoje PK kartice (dvoje djece, 2 i 5g) radi privatnih i poslovnih razloga a do toga mjeseca sam uredno imao oboje prijavljeno na plaći, plaća je bila cca 1000kn viša.

Plaću sam imao višu 1000kn od 1mjeseca skroz do 8mjeseca 2022 dok sam nadalje do kraja godine 2022g imao manju za tih 1000kn te sam odlučio sa ću ići na opciju prijave poreza kako bi u 05mjesecu svake godine dobio odjednom isplatu.

Tako sam odlučio konačno te sam u 02mjesecu 2023 putem sustava eporezna napravio prijavu. Prijavu sam napravio na način da sam logički rečeno upisao datume od 08-12mjeseca 2022 odnosno kada sam djecu skinuo sa PK kartice.

TAkođem ne zvao i porezni referent nakon par dana te me pitao da li su to točni datumi te sam ja potvrdio(ispičao sam mu situaciju te je upisao i potvrdio te datume). U 05/2023 dobivam obavijest na egrađanin da se kreiralo privremeno porezno rješenje gdje imam za uplatu 400eur duga prema poreznoj. 

Navedeno me navelo u istraživanje što se dogodilo jer sam očekivao isplatu poreza oko 400eur sada se dogodilo da ja moram platiti 400eur duga. Zvao sam referenta te mi je naveo da je očito došlo do nesporazuma i krivi datuma kod prijave.

Na kraju sam saznao da sam trebao datume u eporeznoj kod prijave staviti 01.01. - 31.12.2022. a ne od 01.08-31.12.2022. što je uzrokovalo da djecu imam samo ovih 5mjesesci kao olakšicu...

Danas mi je upravo stiglo privremeno porezno rješenje sa uplatnicom na 400eur koje cu naravno platiti ali bi vas zamolio ako mi možete pomoci oko prigovora na rješenje jer je došlo do nesporazuma i krivih datuma a budući se radi o olakšici za djecu smatram da imam pravo na ispravak te povrat 400eur mojih uplacenih te uplatu povrata poreza od 400eur.

Zanima me na što da se pozovem u prigovoru jer se ne razumijem u brojke koje su navedene na rješenju a sve u nadi da mi uplate što nam pripada.

 

rješenje u prilogu

https://easyupload.io/it0x2u

 

priv.porez rješenje Primjer.pdf

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Godišnji osobni odbitak Vam je te visine kao da ste imali djecu prijavljenu od početka 2022. pa do sredine 9. mjeseca 2022.

Godišnji osobni odbitak iz točke 3. rješenja = 9.191,05 eura.

530,90 eura je mjesečni osnovni osobni odbitak za 2022. godinu. To množite sa 12 mjeseci.

331,81 eura je mjesečno uvećanje odbitka za dvoje djece za 2022 godinu. To množite sa 8 mjeseci. 

9. mjesec: 331,81 ÷ 30 dana x broj dana u kojima su djeca još bila na poreznoj kartici.

Napomena: ovi iznosi osobnog odbitka vrijede za 2022. godinu. Iznosi se mogu mijenjati u narednim godinama.

Kad se to sve zbroji dođe se do iznosa godišnjeg osobnog odbitka. Znači po Vašem rješenju izlazi da su djeca bila prijavljenja više od 5 mjeseci.

 

No, ako želite biti mirni da je sve ispravno izračunato svakako podnesite prigovor, a u prigovoru se pozovite ukratko na ovo što ste tu napisali da ste omaškom upisali krive datume pa bi htjeli da se izvrši provjera. 

Ali, ako je sustav povukao sam ispravne podatke, onda računajte i na to da odgovor na Vaš prigovor bude negativan.

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobra vijest. Moja omaška, zaboravila sam prvo dijete. Dobro da sama sebi radim reviziju.

530,90 × 12 mjeseci = 6.370,80 (Vaš osnovni osobni odbitak)
232,27 × 7 mjeseci = 1.625,89 (uvećanje olakšice za 1. dijete)
331,81 x 7 mjeseci = 2.322,67 (uvećanje olakšice za 2. dijete)

Ako su djeca bila prijavljena do 31.7.2022., osobni odbitak bi trebao biti oko 10.319,36 eura ili veći ako su bili duže prijavljeni.

Podnesite prigovor. Javite nam ako budete htjeli, kako je prošlo.


 

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo će biti lako nakon matematičkih kobasica tipkanih na mobitelu.

 

Primjer prigovora (sami dodajete i uređujete):

Šalje:
Ime i prezime
OIB
Adresa
Poštanski broj i grad

Prima:
Ministarstvo financija
Porezna uprava
Područni ured Zagreb
Ispostava Susedgrad

PRIGOVOR

Podnosim prigovor protiv rješenja Ministarstva financija, Porezne uprave, Područnog ureda Zagreb, Ispostave Susedgrad, KLASA: prepisati s rješenja, UR.BROJ: prepisati s rješenja od dana (prepisati datum rješenja).

Moje dvoje djece je bilo prijavljeno, što se vidi i na mojoj poreznoj kartici u vremenskom periodu (od-do ili upisati broj mjeseci ako se ne zna točno), zbog uvećanja osobnog odbitka.

Obzirom je po mom izračunu godišnji osobni odbitak trebao biti veći jer su djeca bila prijavljena na mojoj poreznoj kartici toliko i toliko mjeseci zbog uvećanja osobnog odbitka, podnosim prigovor radi potpunog i pravilnog utvrđenja porezne osnovice.

Datum podnošenja:

Potpis podnositelja

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Wallflower je napisao:

Ovo će biti lako nakon matematičkih kobasica tipkanih na mobitelu.

 

Primjer prigovora (sami dodajete i uređujete):

Šalje:
Ime i prezime
OIB
Adresa
Poštanski broj i grad

Prima:
Ministarstvo financija
Porezna uprava
Područni ured Zagreb
Ispostava Susedgrad

PRIGOVOR

Podnosim prigovor protiv rješenja Ministarstva financija, Porezne uprave, Područnog ureda Zagreb, Ispostave Susedgrad, KLASA: prepisati s rješenja, UR.BROJ: prepisati s rješenja od dana (prepisati datum rješenja).

Moje dvoje djece je bilo prijavljeno, što se vidi i na mojoj poreznoj kartici u vremenskom periodu (od-do ili upisati broj mjeseci ako se ne zna točno), zbog uvećanja osobnog odbitka.

Obzirom je po mom izračunu godišnji osobni odbitak trebao biti veći jer su djeca bila prijavljena na mojoj poreznoj kartici toliko i toliko mjeseci zbog uvećanja osobnog odbitka, podnosim prigovor radi potpunog i pravilnog utvrđenja porezne osnovice.

Datum podnošenja:

Potpis podnositelja

 

Hvala vam puno, stvarno se ne razumijem u izracune zato sam pisao temu za pomoc sa rjesenjem.

Da li bi Vam bio problem da vam prigovor posaljem da pogledate prije slanja na poreznu jer nemam nikog sa tog podrucja da se razumije u poreze i izracune,

 

Zahvalan

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani,

Nema na čemu. Ovo Vam je dovoljno za prigovor jer sami ne radite nikakve izračune u prigovoru. Dakle, šaljete što općenitiji prigovor bez Vaših izračuna.

Bitno je da napišete od kad do kad su djeca bila prijavljena na poreznoj kartici po Vašim saznanjima i da Vam zato po Vašem mišljenju ne odgovara visina godišnjeg osobnog odbitka.

Gđa u Poreznoj koja primi Vaš prigovor:
- mora prvo izvršiti uvid u Vašu poreznu karticu koju Porezna ima i točno utvrdit od kad do kad su djeca bila prijavljena na kartici, je li to 1.1.2022. do 31.7., 2.8., 5.8, neki drugi dan,
- zatim računa  da li vrijeme prijave djece odgovara visini godišnjeg osobnog odbitka,
- s tim da postoji mogućnost i da je sam sistem povukao ispravne podatke, ako su djeca npr. bila prijavljena kraće... ono, varijacije na temu.

Dakle, Vi njima u prigovoru ne morate dati nikakve svoje izračune.

 

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U redu, opisati cu opcenito situaciju sto se dogodilo te poblize objasniti.

Takoder porezni referent sa kojim sam komunicirao mi je naveo da mu posaljem prigovor te da ce on vidjeti sa nadredenima...

Mislim da mi zeli pomoci jer je upravo sa njime ispao nesporazum oko datuma gdje sam trebao navesti cijelu godinu a ne od 1.8.2022.

Javim detalje i jos jednom hvala na savjetu.

Bas mi je bezveze ispala situacija da sam radi djece izgubio sto mi pripada, uredan gradanin, nemam duga i sve placam itd i onda mene idu udariti po dzepu..

 

Optimidtican sam glede prigovora, moraju to prihvatiti :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prigovor inače šaljete preporučenom poštom Poreznoj ispostavi ili se osobno predaje u pisarnicu Porezne gdje predajete u 2 primjerka (jedan primjerak ide Vama sa štambiljem o primitku).

Tako da nemojte e-mailom slati tom službeniku jer fotokopirani, skenirani osobni potpis nije valjan potpis za prigovore, žalbe, tužbe i ostalo.

Znači, trebate se potpisati kemijskom na prigovor i poslati ga preporučenom poštom ili ga osobno predati u pisarnicu Porezne. Može se slati i e-poreznom, ali osobno nisam pobornik zbog one ''pao je sustav'' ili ako čovjek nešto slučajno krivo utipka, opet problemi.

Držim fige. 🙂

uređeno: od Wallflower
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija