Jump to content

Pitanja od 13.04.


anonimno

Preporučene objave

Evo, konačno je i to gotovo :)

Svim kolegama bih prvo htjela reći da DSI nije toliki bauk kao što se čini kad čovjek pred sobom ima brdo literature i da se to sve može položiti bez većih muka.

Ja sam imala jako dobru komisiju i svi su bili vrlo ugodni, korektni i susretljivi.

Nitko nije bio neljubazan i svi su se ispitivači trudili maksimalno pomoći ljudima da izvuku odgovor.

Svaki kandidat se morao predstaviti, reći stručnu spremu i struku i ovisno o tome se određivala težina i opseg pitanja.

Npr. mi smo pravnice odgovarale s MUP-ovcima i baš se mogla osjetiti razlika između težine pitanja, za SSS je bilo dovoljno reći elementarne stvari, na primjer na ustavu je ispitivač pitao curu da neka pogleda grb iznad njega i da mu kaže koje sve životinje imamo u grbu i osobno mislim da je za SSS bilo dovoljno jednom pročitati materiju tek tako da se čovjek može snaći i baratati nekim osnovnim pojmovima.

Mene su svi plašili da će mi mast vaditi zato što sam pravnica, no nije ispalo tako dramatično.

Da su pitali, pitali su, ali toi nisu bile neke nenormalne stvari već najvažnije stvari iz glavnih zakona koje bi i tako čovjek morao znati bio on pravnik ili ne.

Sve u svemu, više me ubila nervoza prije samog ispita i to čekanje od kraja pismenog do početka usmenog nego sam ispit.

Kao što je već dosta ljudi konstatiralo na legalisu, mora se znati ali kada čovjek kako tako nauči materiju nema nikakve šanse da padne.

Nemojte si dopustiti da ne spavate i ne jedete tri dana prije ispita kao ja jer ćete si samo bespotrebno uništiti živce a ispit neće biti niti upola strašan kao što zamišljate.

Evo pitanja koja su bila u mojoj grupi :

 

EU

 

Ispitivala je predivna gospođa, znam da se zove Jasminka a prezime je ako se sjećam dobro Novak, to je bila više forma ugodnog razgovora nego ispit.

 

- osnivački ugovori i njihove kasnije dopune

- glavne institucije u EU i reći temeljne stvari o svakoj

- europski ustav

- kopenhaški i madridski kriteriji

- put hrvatske prema EU

- screening i faze istog

- u kojoj su sad fazi pregovori

 

SLUŽBENICI I LOKALNA

 

Ispitivao je isto ugodan stariji gospodin, ako se na varam ime je Ante Čala, tri pitanja svakom iz službenika i tri iz lokalne, ako ste rekli bilo što bilo je dovoljno, nije ulazio u detalje i gnjavio.

 

- plan prijma u državnu službu

- teške i lake povrede službene dužnosti

- premještaji u državnoj službi

- načini prestanka državne službe

- reći barem 5 razloga za prestanak službe po sili zakona

- postupak prijma, uvijeti za prijam i zapreke

 

- definicija grada i djelokrug

- europska povelja o lokalnoj samoupravi reći osnovne stvari koje povelja propisuje

- predstavničko i izvršna tijela u gradu

- dužnosti nespojive s dužnošću člana predstavničkog tijela

- mirovanje mandata

- prihodi jedinica lokalne i regionalne samouprave-dosta je reći prihodi iz vlasitite imovine, od zajedničkih poreza i od doatacija

 

USTAV I SDU

 

Ispitivao je isto jedan ugodan gospodin iz Vlade, pitao je samo temeljne stvari, to mi je možda bio i najljepši ispit.

 

ZA VSS

- imunitet zastupnika

- djelokrug ustavnog suda

- državno sudbeno vijeće i državnoodvjetničko vijeće

- djelokrug vlade i tko čini vladu

- mandatar

- kraća i duža spriječenost predsjednika i tko ga tada zamjenjuje

ZA SSS

- na koliko se godina bira predsjednik i u kojem se roku održavaju ponovni izbori ako se

predjednik ne izabere u prvom krugu

- koliko je potpisa potrebno skupiti za predsjedničkog kandidata

- kojeg je tijela državne vlasti član ministar

- koja sve tijela državne vlasti postoje osim izvršnog

- reći životinje u hrvatskom grbu koji tipu visi iznad glave :))

 

ZA VSS

- provedbene propisi, definiraj svaki i tko ih donosi

- dužnosnici u ministarstvu

- državne upravne organizacije, tko im je na čelu i tko ga imenuje

- uredi državne uprave, djelokrug, tko je na čelu i njegove ovlasti

- reći u kojoj ustrojstvenoj jedinici radiš u svom tijelu i objasniti malo strukturu svog tijela

 

 

ZA SSS

- tijela državne uprave, koja su središnja

- poslovi državne uprave

 

 

ZUP, ZUS, UREDSKO

 

Toga sam se najviše bojala no to je ispalo najlakše, pitala je gospođa Šavrljuga koja je odmah rekla da je njoj bitno da vidi da je čovjek učio i da zna da će nam to što smo učili sjesti tek za deset dana i da joj je bitno da dobro odreagiramo na pitanje koje nas pita.

Možda je na prvi pogled izgledala malo stroga ali je bila skroz korektna i razumna i jako mi je drago što nas nije previše cijedila.

 

- načelo ekonomičnosti

- načelo materijalne istine i saslušanja stranke

- donošenje rješenja po skraćenom postupku

- posebni ispitni postupak

- zapisnik i kada je javna isprava

- sastavni dijelovi rješenja

- čime se pokreće upravni spor, rok, i protiv kakvog upravnog akta

- žalba, rokovi, kome se izjavljuje, kome predaje, sastavni dijelovi

 

- što je akt

- što je upravna pristojba

- opća oslobođenja od plaćanja pristojbi

- pečat i žig razlika

 

To je to :)

Drago mi je ako sam kome pomogla, ako imate pitanja samo pišite....

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija