Jump to content

Izvlastenje dijela terena radi puta do privatne kuce


mirkic.1980

Preporučene objave

Postovani ,

imam jedno krako pitanje.

Prvo oprostite ako upisem  koji pojam krivo, ali nisam upoznat sa svim strucnim nazivima.

Dakle, imam teren od oko 1000 m2, e sad do tog terena je privatna kuca.

Ta privatna kuca je izgradena  2000 po grad dozvoli od te godine i njezin put je bio po drugom terenu.

Zbog samovolje susjeda tokom svih ovih godina i “raznih igara” ta kuca je ostala bez prilaznog puta do kuce.

Dakle, vlasnici kuce su sudski zatrazili izvlastenje mojeg terena i na parnici su dobili i ucrtali put preko mog terena.

Na tu odluku sam se zalio i na toj parnici im je naredeno da vrate teren u prijasnje stanje i ne koriste ga.

Uglavnom moje pitanje je, dali se po zakonu moze izvlastiti teren radi prilaznog puta jedne privatne kuce?

Dakle taj put bi prolazio kroz sredinu mog terena , ako me izvlaste ja dobivam naknadu za samo izvlasteni dio ali u biti meni cijeli teren propada.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O sudskim postupcima znam okvirno, ali o upravnim postupcima znam prilično.

Pa ću krenuti od uvjeta za izdavanje građevinske dozvole, kao upravnog akta, koji se izdaje nakon što se tijekom provedenog postupka utvrdi da su ispunjene sve zakonske pretpodstavke za njegovo izdavanje.

Jedna od njih je riješen pristup do građevinske čestice, koji može biti ostvaren putem u služnosti korištenja preko parcele u tuđem vlasništvu. Osnivanje puta u pravu služnosti utvrđuje se na temelju pravnog posla (ugovora o osnovanom putu u pravu služnosti). Tako osnovano pravo služnosti preko tuđe nekretnine upisuje se i u građevinsku dozvolu kao dokaz o legalnom pristupu do građevinske čestice te u zemljišne knjige kao trajna zabilježna preko poslužne čestice.

Dana 10. 06. 2024. u 13:53, mirkic.1980 je napisao:

Zbog samovolje susjeda tokom svih ovih godina i “raznih igara” ta kuca je ostala bez prilaznog puta do kuce. 

Dakle, vlasnici kuce su sudski zatrazili izvlastenje mojeg terena i na parnici su dobili i ucrtali put preko mog terena.

Zašto sud nije donio odluku da se vrati put u služnosti predviđen građevinskom dozvolom, nego preko vašeg zemljišta? Retoričko pitanje.

I to po sredini katastarske čestice - obično se takvi putevi s pravom služnosti predviđaju po rubnim dijelovima parcele (uz među) da što manje smetaju. Zar služnost puta iz građevinske dozvole nije bila evidentirana u zemljišnim knjigama?

Služnost prolaza kroz tuđu nekretninu uređena je Zakonom o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (pa se za njeno utvrđivanje koristi termin da je osnovana preko nečije nekretnine), a Zakon o izvlaštenju i određivanju naknade primjenjuje se kod izvlaštenja nekretnina za zahvate u interesu RH (te se prema tom Zakonu koristi termin da je određena nekretnina izvlaštena), a što ovdje nije slučaj.

Kako svaka služnost treba imati razumnu svrhu, pitanje je koja je to razumna svrha promjene služnosti pristupa iz izdane građevinske dozvole pod drugim uvjetima služnosti pristupa do građevinske čestice  – samovolja susjeda tokom svih ovih godina i “razne igre” zbog kojih je ta kuca ostala bez prilaznog puta do kuce svakako se ne ubrajaju u razumne razloge, pa i sudska odluka po tom pitanju postaje diskutabilna...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija