Jump to content

Inkluzivni dodatak


Maria12

Preporučene objave

U "Zakon o inkluzivnom dodatku" pise citiram:

"Razine potpore
Članak 13.

3. razina potpore
- Iznosi 360 % osnovice, a mogu ju ostvariti:

g) djeca s kroničnom bolesti II. stupnja"

U 4. razina potpore, ne spominju se "djeca s kroničnom bolesti II. stupnja"...

Barem ja nevidim...ako govorimo o djeci sa kronicnom bolesti...

 

uređeno: od malicovjek
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat , cvrtila je napisao:

Tako je, to će Vam priznati, razinu 3. jer u Uredbi o metodologiji vještačenja kronične bolesti kod djece NE svrstavaju se u vrstu oštećenja -tjelesno, da bi se moglo kategorizirati prema Barthelovom indexu

Hvala Vam na odgovoru 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani, i ja sam u nedoumici. Već sam više od godinu dana korisnik dodatka za pomoć i njegu u punom obimu. Po staroj metodologiji vještanja imam 60 % tjelesnih i funkcionalnih poteškoća.; po starom 3. stupanj teža oštećenja, krronična bolest neizlječiva. Dijagnoza epilepsija grand mal i hemiplegija lijeve strane. BI 45, s tim da mi ga nije htio napisati LOM( on to ne radi) već moj neurolog, kad sam bila na fizikalnoj u toplicama.

Samo sam saznala da je moje rješenje u postupku i ništa više!?

Zanima me pod koju kategoriju sada spadam? 

Hvala unaprijed na odgovoru!

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

-g) odrasle osobe s kroničnom bolesti III. stupnja  - razina 4 

-ako vam priznaju tjelesno oštećenje BI 45 (jako teško):  j) odrasle osobe s tjelesnim oštećenjem III. stupnja s Barthelovim indeksom 36 − 60   - razina 3

U uredbi o metodologiji vještačenja stoji da:

-Kronične bolesti pripadaju pod vrstu oštećenja – tjelesno oštećenje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na brzom odgovoru.

Imam još jedno pitanje. Kako osoba koja je još u radnom odnosu ima iste uvjete kao osoba koja je godinama u općoj invalidskoj mirovini, znaći radno nesposobna i ovisna o tuđoj pomoći?

Toj osobi glasi rješenje( koje je skoro dobila odmah, a mi ostali čekamo više od pola godine??), ima tjelesno oštećenje 40%. Naime kirurški joj je odstranita maternica. Spada u razinu 4, 169 eur. Kao i ja sa 60 % ?

Čudan zakon? Nije li ? Oni koji mogu raditi, isto se tretiraju kao i oni koji ne mogu. Ipak se plaće puno razlikuju od invalidskih mirovina.

 U međuvremenu su mi dogodilo da sam hitno završila na operaciji zbog torzije jajnika. Skoro je nastupila sepsa. Odstranili su mi oba. Imam li ja sada veće tjelesno oštećenje nego iz prethodnog vještaćenja? Ako da što mi savjetujete?

Još samo jedan upit u vovm postu. Tko je mjerodavam za ispunjavanje Barthelovog indesa?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod svrstavanja u razinu potpore nije bitan postotak invaliditeta (%) već stupanj invalidnosti (I-IV) tj. funkcioniranje unutar invaliditeta.

Što se tiće reproduktivnih organa, za postotak invaliditeta su vrlo bitne godine života (nije isto do 50 godina i preko 50 godina)

Prilikom dodjele razine potpore uzima se samo najveći stupanj invalidnosti (funkcionalnosti), dakle najveći stupanj 

Barthelov index može popuniti lječnik specijalist za određeno područje kod kojeg se liječite, u Vašem slučaju specijalist neurologije, s obzirom da navodite epilepsiju i hemiplegiju.

Što se tiće većeg invaliditeta (ako smatrate da ga imate), možete podnijeti novi zahtjev CZSR.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete Vi i odmah podnijeti zahtjev, ako smatrate da ćete dobiti veći postotak invaliditeta a time i stupanj invalidnosti (funkcionalnost). Morate voditi računa da sada imate III stupanj invalidnosti, da ako i dobijete na druga oštećenja II ili III stupanj opet dobiti III stupanj jer se uzima u obzir samo najveći stupanj. Bilo bi sigurno kad bi se radilo o pogoršanju postojaće bolesti, no s novom sumnjam da možete dobiti IV stupanj što je uvijet za jednu od prve tri razine.

Postotak invaliditeta se zbraja oko 1+1=1, 1+1+1=2 itd. dok se stupanj funkcionalne sposobnosti (što je najbitnije) uzima samo najveći stupanj bez zbrajanja 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 49 minuta, cvrtila je napisao:

Možete Vi i odmah podnijeti zahtjev, ako smatrate da ćete dobiti veći postotak invaliditeta a time i stupanj invalidnosti (funkcionalnost). Morate voditi računa da sada imate III stupanj invalidnosti, da ako i dobijete na druga oštećenja II ili III stupanj opet dobiti III stupanj jer se uzima u obzir samo najveći stupanj. Bilo bi sigurno kad bi se radilo o pogoršanju postojaće bolesti, no s novom sumnjam da možete dobiti IV stupanj što je uvijet za jednu od prve tri razine.

Postotak invaliditeta se zbraja oko 1+1=1, 1+1+1=2 itd. dok se stupanj funkcionalne sposobnosti (što je najbitnije) uzima samo najveći stupanj bez zbrajanja 

Hvala!

Znači u biti na istom sam dok mi se neurološki status ne pogorša, tj značajno ode u progresiju.

Ista mi je visina novčane potpore.

 

Dana 20. 06. 2024. u 11:27, starsong je napisao:

Hvala na brzom odgovoru.

Imam još jedno pitanje. Kako osoba koja je još u radnom odnosu ima iste uvjete kao osoba koja je godinama u općoj invalidskoj mirovini, znaći radno nesposobna i ovisna o tuđoj pomoći?

Toj osobi glasi rješenje( koje je skoro dobila odmah, a mi ostali čekamo više od pola godine??), ima tjelesno oštećenje 40%. Naime kirurški joj je odstranita maternica. Spada u razinu 4, 169 eur. Kao i ja sa 60 % ?

Čudan zakon? Nije li ? Oni koji mogu raditi, isto se tretiraju kao i oni koji ne mogu. Ipak se plaće puno razlikuju od invalidskih mirovina.

 U međuvremenu su mi dogodilo da sam hitno završila na operaciji zbog torzije jajnika. Skoro je nastupila sepsa. Odstranili su mi oba. Imam li ja sada veće tjelesno oštećenje nego iz prethodnog vještaćenja? Ako da što mi savjetujete?

Još samo jedan upit u vovm postu. Tko je mjerodavam za ispunjavanje Barthelovog indesa?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako nekako, probajte ako niste, pručiti Uredbu o metodologiji vještačenja iz 2023 

Osobno sam imao moždani udar, infarkt srca (operacija), subduralni hematom (operacija) i raznih drugih bolesti, epilepsia, fibrilacija.

Na sve to sam imao pravo na doplatak za pomoć i tuđu njegu. Tek nakon jačeg pogoršanja stanja srca sam stekao pravo na ondašnju osobno invalidninu. Dakle bilo je važno jako oštečenje samo jednog organa, iako sam imao 100% invaliditeta

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija