Jump to content

Zamjena većeg stana za manji


Adika

Preporučene objave

Poštovani, 

Molim odgovor. Majka i ja imamo veći stan koji bismo zamijenili sa susjedima za manji uz nadoplatu. Mama i ja imamo ugovor o doživotnom uzdržavanju koji je uveden u zemljišne knjige, već 17g.Sad, što se mene tiče, da puno ne kompliciramo, ja sam rekla bilježnici da sve može ostati isto, neka mama i dalje bude vlasnik i manjeg stana i da ostane ugovor. Međutim, i naš stan i drugi manji stan su u lošem stanju te mene zabrinjava porez koji porezna računa po tržišnoj vrijednosti, a nadoplata koju bi dobili, pola od toga bi otišlo na porez te ne bi imali dovoljno za relativno minimalnu adaptaciju. A da idem mijenjati ugovor u dosmrtni, te naš stan pređe na mene, pa ja onda kao kupac moje prve nekretnine ne bi platila porez na prvu nekretninu, to mi se sve sad ne isplati mijenjati jer 17g otkad imamo ugovor o doživotnom nije bilo problema i ne bih voljela da moram objašnjavati zašto. Mama ima 90g,i stan bi mijenjali za prizemlje radi nje najviše. Ne znam šta mi je najpametnije napraviti te vas molim savjet. Ljudi za zamjenu dolaze sutra kod nas. Hvala. Moje isprike ako tema već postoji i nadam se da sam objasnila ukratko dovoljno razumljivo. 

uređeno: od Adika
Dodan tekst
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 minuta, Adika je napisao:

A da idem mijenjati ugovor u dosmrtni, te naš stan pređe na mene, pa ja onda kao kupac moje prve nekretnine ne bi platila porez na prvu nekretninu, to mi se sve sad ne isplati mijenjati jer 17g otkad imamo ugovor o doživotnom nije bilo problema i ne bih voljela da moram objašnjavati zašto

Ovo ne postoji od 2016 izmjenom Zakona o porezu na promet nekretnina. Platit ćete vi (majka) i vlasnici drugog stana porez na promet nekretnina svakako, dakle plaćaju ga svi sudionici u zamjeni prema tržišnoj vrijednosti nekrenine a prema stopi od 3% utvrđene vrijednosti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 minuta, Spitfire je napisao:

Ovo ne postoji od 2016 izmjenom Zakona o porezu na promet nekretnina. Platit ćete vi (majka) i vlasnici drugog stana porez na promet nekretnina svakako, dakle plaćaju ga svi sudionici u zamjeni prema tržišnoj vrijednosti nekrenine a prema stopi od 3% utvrđene vrijednosti.

Poštovani, hvala na odgovoru, to mi je sve jasno ali kako da se dva derutna stana procjene po tržišnoj cijeni kada zaista ne vrijede toliko a u Puli su u mom kvartu cijene dosta visoko. Ljudi stave cijenu koju žele. Da li moramo platiti procjenu ili možemo sami predložiti okvirno koliko otprilike vrijede stanovi. Razlika je u 20kv i oba su za renovaciju. Dakle, 2 takva manja stana u zgradi su se u zadnjih mjesec dana prodala za 145.000e.Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možemo li u kupoprodajnom ugovoru bar staviti cijenu stanova npr. 140.000e s obzirom da su za adaptaciju ili baš mora doći sudski vještak procijeniti? Što se tiče našeg ugovora o doživotnom, ostavili bi ga kakav jest samo aneks s novim podacima drugog stana i solemnizacija kod bilježnika.Hvala. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 minuta, Adika je napisao:

ili možemo sami predložiti okvirno koliko otprilike vrijede stanovi.

Nažalost, Zakon o porezu na promet nekretnina u čl.11 propisuje,

"Pri zamjeni nekretnina osnovica poreza na promet nekretnina utvrđuje se za svakog sudionika u zamjeni, i to prema tržišnoj vrijednosti nekretnine koju pojedini sudionik stječe zamjenom."

Prema tome, platiti procjenu nema svrhe kao ni predložili iznos koji smatrate da je adekvatan kao vrijednost stanova, jer će službenik PU procijeniti tržišnu vrijednost na temelju usporednih podataka o kretanju tržišnih vrijednosti sličnih nekretnina s istoga područja.

prije 6 minuta, Adika je napisao:

ostavili bi ga kakav jest samo aneks s novim podacima

Ovo svakako morate napraviti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 minuta, Spitfire je napisao:

Nažalost, Zakon o porezu na promet nekretnina u čl.11 propisuje,

"Pri zamjeni nekretnina osnovica poreza na promet nekretnina utvrđuje se za svakog sudionika u zamjeni, i to prema tržišnoj vrijednosti nekretnine koju pojedini sudionik stječe zamjenom."

Prema tome, platiti procjenu nema svrhe kao ni predložili iznos koji smatrate da je adekvatan kao vrijednost stanova, jer će službenik PU procijeniti tržišnu vrijednost na temelju usporednih podataka o kretanju tržišnih vrijednosti sličnih nekretnina s istoga područja.

Ovo svakako morate napraviti.

Poštovani, hvala vam najljepša na odgovoru. Dakle, manji stanovi idu po 145.00,54kv a 74kv dođe 170.000,bar su neki toliko platili isti takav derutan stan kao naš od 74kv.Takve nekakve podatke bi imala PU Pula. Znači,mi bi platili oko 4000e poreza a oni još i više. Nadam se da sam u pravu. Da, svakako ćemo napraviti aneks, nema smisla mijenjati ništa i dodatno komplicirati, što se mene tiče, ja bih onda žrtvovala i tih 4000e poreza, ali šta će oni sutra odlučiti, to je na njima. Jer ljudi nisu iz Pule i već su prigovarali da im je visoko, te ovo te ono. Oni su procijenili da će tih 20kv nama platiti 20.000e a s obzirom da su postavljeni novi prozori s troslojnim staklom, i nova ulazna vrata, oni su procijenili da bi nam dali još 4000e.Ah,te nekretnine. Od 24.000e plaćam porez, moram postaviti sve nove prozore i vrata, a unutra je iz 73-e,i hrpa starog lakiranog namještaja do plafona. Kod mene je prazno i započeta adaptacija pa se svaka greška vidi. Ne znam šta reći. Hvala vam svakako na savjetu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

E da, molim još nešto. Mogu li tražiti kaparu od 10% koja ulazi u tu cijenu nadoplate, dakle 2400e,jer moram onda početi riješavati papire kod bilježnika. Ne znam, čini mi se sve to da nije vrijedno nerviranja, ljudi su odugovlačili, pa kao kad dođu ćemo se dogovoriti. Sve nekako šturo. Stan su već vidjeli, jedna gospođa fizički a ostali na slikama. 

Hvala. Oprostite na smetnji, htjela bih sutra biti spremna, ali ne znam zaista šta ti ljudi imaju u glavi, samo su rekli da bi promijenili raspored u stanu. Ali da je visoko, bez lifta, 4 kat. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija