Jump to content

Porezna prijava - žalba


nols

Preporučene objave

Dan svima,

 

dakle ovako. Prijavio sam porez za 2005, do sad mi prijava jos uvijek nije rjesena. Nakon sto sam konacno dobio nekog, da provjeri sto, kako i gdje. Ispalo je da zapravo nemam pravo za isplatu. Ali, s time je nastala i zavrzlama.

 

Prema poreznoj ovako to ide ovako:

- bio sam prijavljen kao olaksica kod roditelja

- roditelj me je odjavio u 4 mjesecu, ja sam poceo raditi od 5. Kod odjave, isti je bio na poreznoj i nisu mu rekli da treba prijaviti porez. Sada ispada, prema njima (zakon se koliko sam shvatio promjenio 2004 ili 2005), da roditelj treba odjaviti djete na pocetku godine (ne znam, kako bi roditelj trebao znati, kad ce se djete zaposliti), a ne mjesec prije nego sto sam poceo raditi.

- znaci roditelj je napravio prekrsaj !!!! tj. nije prijavio porez.

 

Da li se ovakva zavrzlama moze izbjeci tj. da li mogu ja napisati neku vrstu zalbe tj. s obzirom da mi je receno da nemam prava na povrat poreza (ili bi isti bio minoran), da li

se ja mogu odreci tog svog prava i time svojim roditeljima postjediti muka. S obzirom da im prilikom odjave na poreznoj nisu rekli da se je zakon promijenio i da trebaju prijaviti porez. Da li se moze izbjeci kazna za roditelja u ovom slucaju ?

 

Znam, da ce sigurno netko napisati kako su oni to trebali znati, ali kako znati ako sam sluzbenik porezne nije rekao nista prilikom odjave, a istoj u firmi nije receno nista ... znam, pusta opravdanja, ali trenutno se pokusava situacija spasiti.

 

Inace, zalim se na (ne)izvrsenje porezne prijave vec godinu dana i otkad sam u kontaktu s njima, nisu mi rekli da nesto nije u redu !? Sluzbeno rijesenje jos uvijek nemam.

 

Molim savjet.

 

Pozdrav,

Vedran

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz vašeg posta dade se zaključiti da je vaš roditelj koristio vas kao poreznu olakšicu dok ste i vi istovremeno imali poreznu olakšicu za isto porezno razdoblje.

Prema tome za ono razdolbje dok vas je roditelj koristio kao poresku olakicu treba platiit porez.

Nigjde u Zakonu ne piše da se prijave i odjave sa PK obrasca rade isključivo na početku godine. Promjene se mogu izvršiti tijekom cijele godine samo treba voditi računa o tome da se razdoblja ne preklapaju kao što se to vjerojatno dogodilo kod vas.

U tom slučaju, da bi se izbjegle ovakve greške koje su se dogodile vama , na kraju godine obojica podnose godišnju prijavu (roditelj i uzdržavani član)!

 

Ne razumijem o kojoj kazni govorite?!

Da li je vaš roditelj dobio rješenje ili kaznu?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa, preklapanja zapravo nije bilo (barem ja tako mislim). Odjavljen sam pocetkom cetvrtog mjeseca, a poceo sam raditi tek u petom. Zapravo, postoji mjesec rupe u moju korist.

 

Moj problem je zapravo u tome, sto moj roditelj nije prijavio porez, pa su mi u poreznoj (pri)spomenuli, kako bi trebao sada prijaviti (jer to nije ucinio), te su pritom rekli, kako ce biti kaznjen jer to nije ucinio prije. Jer, ako roditelj ne prijavi, oni ne mogu rijesiti moj slucaj !?

 

Da, li mogu traziti od drzave (porezne uprave), da obustavi moj zahtjev za povratom ?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da biste stvarno znali da li je bilo prekapanja razdoblja uzmite IP obrazac vašeg roditelja i IP obrazac od vas. Pogledajte pojedinačno sve mjesece i iznose olakšice na oba obrasca. Samo tako možete znati da li je bilo preklapanja razdoblja.

 

Mislim ipak da je bilo preklapanja razdoblja jer u protivnom porezna ne bi tražila od vašeg roditelja da podnese poreznu prijavu.

Očito je nastala greška u evidencijama na PK obrascima i greška kod obračuna mjesečne plaće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Usporedio sam IP obrasce i nema preklapanja. U svakom slucaju sad sam razgovarao s poreznom upravu, gdje su mi rekli da roditelj mora prijaviti porez i time jos i platiti kaznu, zato sto nije prijavio ranije.

 

Moje pitanje, glasi da li imamo prava na zalbu ? Sada znam, da nisam imao osnove prijaviti povrat poreza, ali ne bi li u tom slucaju drzava, trebala reci ok, nema povrata i to je to ?

 

A mozda je problem u tome sto je roditelju, neto fiksan odredjen. Tj. i nakon skidanja olaksica njemu se nije smanjia placa, nego je ostala ista. Ovu cinjenicu, naravno porezna uprava ne moze vidjeti.

ani2 je napisao:

Da biste stvarno znali da li je bilo prekapanja razdoblja uzmite IP obrazac vašeg roditelja i IP obrazac od vas. Pogledajte pojedinačno sve mjesece i iznose olakšice na oba obrasca. Samo tako možete znati da li je bilo preklapanja razdoblja.

 

Mislim ipak da je bilo preklapanja razdoblja jer u protivnom porezna ne bi tražila od vašeg roditelja da podnese poreznu prijavu.

Očito je nastala greška u evidencijama na PK obrascima i greška kod obračuna mjesečne plaće.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Očito je da ste vi prijavili povrat poreza na kraju godine i uvrstili sve mjesece (1-12) za olakšicu dok je istovremeno za mjesece (1-4) olakšicu koristio vaš roditelj. Zbog toga sada vaš roditelj treba vratiti taj porez. Po meni, to je preklapanje razdoblja!!

No, ipak pokušajte napisti zamolbu PU u kojoj ćete navesti da se odričete vašeg prava na povrat tj. da zanemare vašu prijavu. Na taj način vaš roditelj ne treba platiti porez.

Istina, nisam baš sigurna da će vam se zamolba uvažiti. Pokušajte aludirati na neznanje poreznih propisa, na neupućenost i sl. i tražite oslobođenje plaćanja kazne za roditelja.

Možda ipak uspijete iako je PU kod vašeg slučaja u pravu.

sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi ste naravno u pravu. :) Konacno sam shvati kako neke stvari se krecu :).

 

Hvala za savjet.

 

Jos samo jedna stvar, da li znate koliko su predvidjene kazne ? Ako vam je to mozda pri ruci, ako nije da li me mozete uputiti koji zakon trebam procitati (nardne novine ili slicno)

 

Lijep pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija