Jump to content

Broj dana godišnjeg odmora???


ante3

Preporučene objave

Čitao sam Zakone, dopune, pročišćene tekstove, pravilnike, izmjene ali nisam uspio saznati ono što me interesira, a to je način na koji se stiču dani godišnjeg odmora. Svatko kao početnik ima 18 radnih dana, a sve preko toga se dobije ako imaš određene uvjete (radni staž, stručna sprema, socijalni uvjeti, itd). Iako sam pročitao podosta materijala na tu temu, nisam isto uspio protumačiti na konkretnom slučaju. Naime, moj brat je automehaničar, neoženjen, zaposlen u jednoj radionici 10 godina, a broj dana godišnjeg odmora mu je nepromjenjen, dakle onih početnih 18 dana. Pokušao sam mu pomoći, ali nikako nisam uspio saznati dali ima pravo na dodatne dane pošto ima 10 godina staža i VKV.

Molim onog tko zna nešto više o ovoj temi da mi pomogne!!!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretopsatvljam da radi kod privatnika, te da nemaju KU. Onda se dani godišnjeg određuju samo prema Zakonu o radu. ½Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na pla­će­ni godišnji odmor u trajanju od najmanje osamnaest radnih dana.½ Samo toliko piše o danima godišnjeg odmora.

Moj brat je isnstruktor vožnje, kod privatnika i bez obzira na Zakon već dvije godine nije koristio godišnji. Prošle godine je dobio 7 dana NEPLAĆENO. Mora raditi jer imam malu bebu i nezaposlenu ženu...

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Probajte pogledati kolektivni ugovor, najčešće je tamo uređeno trajanje godišnjih odmora

 

ovo sam izvukla iz kolektivnog ugovora poslodavaca (Hrvatski sindikat male privrede, obrtništva, uslužnih djelatnosti i stranih predstavništavai) radnika - možda vam pomogne da pomognete bratu... a ako mu poslodavac nije promijenio i povećao broj dana godišnjeg odmora 10 god, obratite se nadležnoj inspekciji rada u vašem mjestu po tom pitanju. Želim vam puno sreće

 

 

 

1. GODIŠNJI ODMOR

 

Članak 11.

 

(1) Radnik ima pravo u svakoj kalendarskoj godini na godišnji odmor u trajanju od najmanje 18 radnih dana. Radnik koji se prvi put zaposli ili koji ima prekid rada između dva radna odnosa duži od osam dana, stječe pravo na godišnji odmor nakon šest mjeseci neprekidnog rada.

 

(2) Radnik koji je u kalendarskoj godini proveo na radu manje od 6 mjeseci ima pravo na korištenje godišnjeg odmora razmjerno vremenu provedenom na radu. (Po sistemu 18 radnih dana podijeljeno sa 6 mjeseci iznosi 3 radna dana).

 

(3) Godišnji odmor duži od 18 radnih dana utvrđuje se u skladu sa sljedećim kriterijima:

 

1. PREMA GODINAMA STAROSTI:

 

– do 20 godina života 1 radni dan

 

– od 20 do 30 godina života 2 radna dana

 

– od 30 do 40 godina života 3 radna dana

 

– od 40 do 50 godina života 4 radna dana

 

– od 50 do 60 godina života 5 radnih dana

 

– više od 60 godina života 6 radnih dana

 

2. PREMA DULJINI STAŽA:

 

– sa stažom od 0 do 5 godina 1 radni dan

 

– sa stažom od 5 do 10 godina 2 radna dana

 

– sa stažom od 10 do 15 godina 3 radna dana

 

– sa stažom od 15 do 20 godina 5 radnih dana

 

– sa stažom od 20 do 25 godina 7 radnih dana

 

– sa stažom preko 25 godina 9 radnih dana.

 

2. PREMA OCJENI POSLODAVCA

 

za: 1. stručnu spremu ili uvjete rada

 

ili djelotvornost i kvalitetu rada 1 radni dan

 

2.za rad u smjenama 2 radna dana

 

3.za socijalne uvjete

 

(samohrani roditelj) 2 radna dana.

 

Broj dana prema navedenim kriterijima se zbraja, s time da broj ostvarenih dana po ovoj točki ne može biti manji od 1 niti veći od 5 radnih dana.

 

(4) Broj radnih dana utvrđen prema kriterijima iz stavka 3. ovog članka pribraja se na zakonski minimum trajanja godišnjeg odmora od 18 radnih dana.

 

Članak 12.

 

Radnik ima pravo koristiti jedan dan godišnjeg odmora po želji, uz obvezu da o tome izvijesti poslodavca najmanje tri dana ranije, ako time bitno ne remeti proces rada.

 

Prilikom računanja godišnjeg odmora subota se smatra radnim danom.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija