Jump to content

Privremeni boravak


dxdx

Preporučene objave

Dobar Vam dan.

 

Vjencao sam se peruanskom drzavljankom 2005 godine. Moja supruga je ispred svog prezimena dodala moje prezime.

 

U njenoj vazecoj putovnici (sa starim prezimenom, u kojem je viza - privremeni boravak u svrhu spajanja obitelji sa novim prezimenom) postoji pecat od peruanskog konzula (na spanjolskom jeziku) u kojem se kaze da je promijenila prezime. Do sada s time nije bilo problema na policiji (uskoro ce mo aplicirati treci put za p. boravak).

 

Medutim kako moja supruga zeli zamjeniti putovnicu (dakle sa prezimenom nakon vjencanja), pojavio se problem. U Peruu se primjenjuje zakon koji kaze da bi njeno novo prezime trebalo biti 1) isto kao i prije vjencanja i 2) isto kao i prije vjencanja + "de" moje.

 

Ocigledno problem je u "slaganju" prezimena.

 

Je li moguce promjeniti ("ispraviti") prezime u vjencanom listu (ostaviti njeno prezime kao i prije vjencanja)?

 

Da li bi to utjecalo na njen dosadasnji status, vjerujem da ne bi trebalo sve raditi iz pocetka.

 

Puno Vam hvala.

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da ne bi trebalo biti problema ni u jednom od dva slučaja koje ste naveli. Ako ostane ovako kako je i dobije novu putnu ispravu sa strarim prezimenom plus ono "de" sa vašim prezimenom morat ćete dati izjavu u policiji u upravnompostupku i objasniti da se u Peruu to radi tako (Rusi imaju problema sa rodnim listom ne starijim od 6 mjeseci jer ga oni dobiju jednom u životu, tako da daju izjavu da se u Rusiji to tako radi).

Ako mijenjate u vjenčanom mislim da isto ne bi trebalo biti problema. Provjerite na Matičnom uredu i u MUP-u prema mjestu boravka tamo će vam najbolje reći odnosno kod njih ćete sve rješavati pa vam je ono što oni kažu "zakon" i tog se probajte držati da vam se stvar ne zakomplicira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija