Jump to content

pravni zadatak-pomoć molim


coathanger

Preporučene objave

Molim sve dobre ljude koji mogu i hoće, neka mi pruže savjet ili barem mišljenje.

Moj prijatelj ima pravnih problema a ne znam kako da mu pomognem. Naime, prijatelj je kupio zemljište koje se sastoji od 2 odvojene čestice prije 9 godina. Na jednoj čestici je sebi sagradio stan, a na drugoj je susjed (s kojim je u lošim odnosima) sagradio objekt prije 17 godina, dok je postojala druga vlasnica koja je prodala mom prijatelju zemlju. Ona je dozvolila da taj susjed izgradi svoj objekt na njenom zemljištu. Moj prijatelj nije podigao vlasničku tužbu jer mu prije nije smetalo što je susjed izgradio taj objekt, a imao je i drugih briga, no sada su oni podigli tužbu kojom bi se ovo sadašnje posjedovno stanje pretvorilo u faktično njihovo vlasništvo, vjerovatno pozivajući se na dosjelost. No, za dosjelost je potrebno 20 godina ako je posjednik u dobroj vjeri, a to sigurno je, ako pravi vlasnici nisu digli tužbu, a nisu, jao njemu!! Mora li služnost biti zapisana u zemlj.knjigama ili je dovoljno ostvarivati pravo posjeda pa tražiti pravo vlasništva. On, istina je, uložio neki izvanparnični prijedlog da se njemu smeta vlasništvo, a sud je obustavio postupak uputivši ga na parničnim postupak. Ne znam da li susjed ima u knjigama zapisanu služnost od prije 17 godina. Zanima me je li to bitno, ili je dovoljno da drži stvar u svojim rukama (ispod nogu, jer radi se o zemljištu) da bi stekao pravo vlasništva? I još jedna bitna stvar. U zemljišnim knjigama moj prijatelj, susjed i još 1 osoba dijele istu dionicu zemlje podijeljenu u 6 parcela kao suvlasnici, što je greška podijele zemlje u cijeloj državi i njeno zavođenje u zemljišnim knjigama. Znači, oni su suvlasnici, a ne samostalni vlasnici podijeljenog zemljišta. Probleme oko zemljišta ima puno ljudi. Što bi on sad trebao poduzeti,ipak su oni podigli tužbu, to bi se moglo odugovlačiti po sudovima godinama. Ako je on pokrenuo izvanparnični postupak za smetanje posjeda je li se time prekinula zastara? Morat će se obratiti odvjetniku, ali prije toga trebam vaše iskreno mišljenje.

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija