Jump to content

plaćanje zatezne kamate na parnične troškove po presudi


jadnicak

Preporučene objave

U pomoć!

Odbijen mi je tužbeni zahtjev po presudi od 02.03.2006.

Na ovu presudu uložena je žalba koja je odbijena novom presudom od 08.05.2007

 

Sada moram platiti troškove parničnog postupka suprotnoj strani i zanima me da li je istina da se kamata obračunava od datuma prve presude odnosno 15 dana od datuma kada je moj odvjetnik primio presudu.

Mislio sam da je bitan datum pravomoćnosti, međutim u međuvremenu je odvjetnik suprotne strane poslao prijedlog za ovrhu na osnovu pravomoćne presude u kojem traži plaćanje kamate od 02.03.2006. tj. od datuma prve presude.

Da li je u pravu?

I zna li mi netko reći da li se iznos parničnog troška plaća na tekući račun tuženika ili na račun odvjetničkog ureda koji ga je zastupao (tako je traženo u prijedlogu ovrhe).

Zatim i na troškove ovrhe se moraju platiti kamate. Od kojeg datuma se računaju kamate na troškove ovrhe?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, zatezne kamate na parnični trošak idu od datuma prve presude. Kamate na trošak ovrhe idu od dana donošenja rješenja o ovrsi.

Kako je napisano u prijedlogu, odnosno rješenju o ovrsi, tako se i plaćaju i glavnica i trošak. Obično odvjetnici trošak traže na svoj račun, a glavnicu na račun ovrhovoditelja.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

Zanima me nekoliko stvari u vezi kamata na parnični trošak po pravomoćnoj presudi:

 

1. Da li se kamate obračunavaju ako u tužbenom zahtjevu odnosno odgovoru na tužbu (ovisno tko je dobio spor) nije izrijekom zatraženo da se traži ne samo parnični trošak, nego i kamata na taj trošak?

 

2. Postoji li negdje na netu pregled zakonskih kamata za zadnjih desetak godina? Kolika je trenutno zakonska kamata?

 

3. Kojom metodom se obračunavaju te kamate?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, ali sad vidim da nisam bio dovoljno jasan u pitanjima:

 

1. Ako je sud u presudi dosudio parnični trošak, nije o kamati na trošak rečeno ništa, može li se u ovrsi kamata na trošak obračunati?

 

2. Našao sam da je kamata sada 15%, do 30.06.2002. je bila 18%, ali nisam uspio naći od kada je 18%.

 

3. Moje pitanje se odnosilo na proporcionalnu i konformnu metodu. Znam da se sad primjenjuje proporcionalna, ali koliko znam do 2004. se primjenjivala konformna metoda. Da li se u današnjem obračunu za dug nastao prije 2004. primjenjuje proporcionalna ili komformna metoda? Konkretno, dužnik je obavezan plaćati mjesečnu rentu unatraga od 1998. godine, do danas nije platio ništa, kako obračunati kamatu za iznos koi je trebao biti plaćen npr. 01.01.1998.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija