Jump to content

Klauzula za prijelaz u drugu tvrtku


luas

Preporučene objave

Naime, radim u tvrtci koja prodaje razne proizvode iz tehničke djelatnosti. Plaća mi je 5000 kuna. Bio sam na razgovoru u konkurentskoj tvrtci i tamo mi nude 8000 kn + službeni auto + mob. Međutim imam prijelaznu klauzulu ukoliko odem u konkurentsku firmu u trajanju od godinu dana od prestanka radnog odnosa.

 

U ugovoru mi piše da ne smijem ići raditi u tvrtku koja je u direktnoj konkurenciji.

 

A situacija je ovakva.

 

1. Naša tvrka prodaje proizvode raznih proizvođača, dok konkurentska prodaje isključivo svoje.

 

2. Bave se istom djelatnošću.

 

3. Međutim, mi katkada poslujemo s tom tvrtkom i katkad prodajemo i njihove proizvode iako su nam konkurencija.

 

S obzirom na točku 3. da li tim poslovanjem legalno mi nismo konkurencija.

 

I da li ta klauzula prestaje važiti jer zakonski me poslodavac ipak ne smije spriječiti u napredovanju, a s 5000 na 8000+mob+auto je po meni napredovanje, a je li i za zakon to napredovanje?

 

Hvala!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kod konkurentnog poslodavca se ne smijete zaposliti jedino ako je u ugovoru o radu ugovorena odredba prema kojoj se poslodavac vama obvezuje plaćati najmanje polovicu prosjećne plaće isplaćene prije prestanka ugovora o radu u tih godinu dana zabrane. Ukoliko te odredbe nema, nema nikakvih ograničenja da se zaposlite na novom radnom mjestu jer je zabrana koju spominjete u ugovoru o radu ništava!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Da li za mene kao poslodavca vrijedi ovakva ili sl. klauzula pošto se bavim specifičnim poslom i dozlogrdilo mi je da besplatno školujem ljude koji nakon obučavanja prijeđu konkurenciji ili samo postanu konkurentska firma ili obrt.

 

Naišao sam na ovo poslovno pismo pa me zanima je li ovakvo što primjenjivo kao dio ugovora u nekom obliku:

 

Ako netko želi prokomentirati.

 

Gospodin XY

XXX

 

 

Poštovani gospodine XY,

 

saznali smo da se nedugo u vašem frizerskom salonu zaposlio XY.

 

Možda ne znate da je on do 30.12.1999. bio zaposlen u našem frizerskom salonu u Posavskoj 321. XY je u tom trenutku potpisao ugovor da se neće zaposliti u frizerskom salonu u krugu od 3 km od našeg salona, 12 mjeseci nakon odlaska od nas. Kao što vidite zaposlenjem u Vašem salonu on krši taj ugovor.

 

Kako s Vašim poduzećem nismo u sporu htjeli smo vas obavijestiti da ćemo protiv njega pokrenuti sudski postupak ukoliko do 12. ožujka u 12.00 ne ispoštuje naš ugovor.

 

S poštovanjem,

 

XXX

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija