Jump to content

zastara


zekapeka

Preporučene objave

ha ha imam 24god i promjenio sam tri prebivalista u tri razlicita grada i nikad me nisu legitimirali (valjda ne izgledam sumljivo) ali sta da recimo prodje dvije i pol godine od pravomocnosti i promjeni se zakon da zastara bude 10god za isto djelo ...dali ce to za mene vrjedit ili ce bit po starom 3godine.pozzzz!!!! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zekapeka je napisao:

ha ha imam 24god i promjenio sam tri prebivalista u tri razlicita grada i nikad me nisu legitimirali (valjda ne izgledam sumljivo) ali sta da recimo prodje dvije i pol godine od pravomocnosti i promjeni se zakon da zastara bude 10god za isto djelo ...dali ce to za mene vrjedit ili ce bit po starom 3godine.pozzzz!!!! :kavica:

 

pa recim samo da ste duzni svaku promjenu prebivalista/boravista prijaviti nadleznoj pp/pu pa policiji nebi trebao biti nikakav problem doci po vas,a ako to ne ucinite a traze vas na prijavljenoj adrei na kojij netko kaze da vise tu ne stanujete za vama se raspisuje potraga a onda sam relativno siguran da ce vas prije ili kasnije policija naci,to sto vas do sada nisu legitimirali ne znaci da vas vec sutra nece

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 3. KZ: Prema počinitelju se primjenjuje zakon koji je bio na snazi u vrijeme kad je kazneno djelo počinjeno.

Prema načelu zakonitosti u njegovom vremenskom aspektu kaznena djela i KAZNENOPRAVNE SANKCIJE (što znači vrsta i mjera) moraju biti propisane prije počinjenja djela, a kako se upravo prema propisanoj odnosno izrečenoj kazni i određuje rok zastare tada zbog ZABRANE RETROAKTIVNOG(povratnog) DJELOVANJA kaznenog zakona-ustavna odredba čl. 31. st. 1., nove izmjene nemaju nikakvog utjecaja na zastaru izvršenja kaznenopravne sankcije. Dakle u svakom slučaju rok zastare u vašem slučaju sve da se i zakon izmjeni nema nikakvog utjecaja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

NATA24 je napisao:

Članak 3. KZ: Prema počinitelju se primjenjuje zakon koji je bio na snazi u vrijeme kad je kazneno djelo počinjeno.

Prema načelu zakonitosti u njegovom vremenskom aspektu kaznena djela i KAZNENOPRAVNE SANKCIJE (što znači vrsta i mjera) moraju biti propisane prije počinjenja djela, a kako se upravo prema propisanoj odnosno izrečenoj kazni i određuje rok zastare tada zbog ZABRANE RETROAKTIVNOG(povratnog) DJELOVANJA kaznenog zakona-ustavna odredba čl. 31. st. 1., nove izmjene nemaju nikakvog utjecaja na zastaru izvršenja kaznenopravne sankcije. Dakle u svakom slučaju rok zastare u vašem slučaju sve da se i zakon izmjeni nema nikakvog utjecaja.

 

Netočno. Stav Vrhovnog suda St 155/06 je zastaru uzeo kao procesnopravni, a ne materijalno pravni institut i time ga isključio iz retroaktivnosti. Drugim riječima ukoliko zastara nije nastupila tijekom promjene zakona, onda se nastavlja nova dulja zastara.

Inače ovaj stav Vrhocvni sud je i prije zauzimao, ali je navedenim stajalištem čvrsto potvrdio svoje ranije stavove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da, pogledala sam na stranicama Vrhovnog sud i uistinu se moram složiti sa kolegom, bilo mi je čudno jer smo na faksu učili o zastari kao o institutu mješovite naravi, a ne čisto procesne, ali nakon pročitanog objašnjenja stava VS mnogo mi je jasniji odgovor kolege, dakle i ja se slažem! :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija