Jump to content

otkaz u državnoj službi


coathanger

Preporučene objave

Drage kolege, ima li netko iskustva ili saznanja kako dati otkaz u državnoj službi i otići prije isteka roka od 2 mj kako stoji u Kolektivnom ugovoru drž.službenika, a da se zadovolji forma i ode što prije?Imam li šanse za sporazumnim otkazom nezamjeriti se službi? Kod mene su svi grozno strogi i bojim se da me neće pustiti prijevremeno, a ne vjerujem da će me drugi poslodavac čekati 2 mjeseca!Uostalom, želim otići na što mirniji način. Znači, ne dolazi u obzir da samo odem pa da po sili zakona prestane radni odnos. Što mislite?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

coathanger je napisao:

Drage kolege, ima li netko iskustva ili saznanja kako dati otkaz u državnoj službi i otići prije isteka roka od 2 mj kako stoji u Kolektivnom ugovoru drž.službenika, a da se zadovolji forma i ode što prije?Imam li šanse za sporazumnim otkazom nezamjeriti se službi? Kod mene su svi grozno strogi i bojim se da me neće pustiti prijevremeno, a ne vjerujem da će me drugi poslodavac čekati 2 mjeseca!Uostalom, želim otići na što mirniji način. Znači, ne dolazi u obzir da samo odem pa da po sili zakona prestane radni odnos. Što mislite?

 

Ako želiš dati redoviti otkaz (što iz tvog posta proizlazi), a imaš osobito važan razlog za to - otkazni rok ne može trajati dulje od mjesec dana. Koliko si dugo u radnom odnosu kod tog poslodavca? Također možeš predložiti poslodavcu da sklopite sporazumni raskid ugovora o radu, a jedan od uglavaka neka bude duljina otkaznog roka koja će odgovarati i tebi i poslodavcu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko ima obostrane volje za sporazumnim raskidom radnog odnosa otkaznog roka ne mora ni biti. Jednostavno se utvrdi datum prestanka ugovora o radu, naravno ovisno o dogovoru. Ja bih uvijek preporučila sporazumni, ukoliko je moguće sjedite s poslodavcem i objasnite situaciju, uvijek je bolje ako se stvari mogu riješiti na lijep način. Možete i dogovoriti datum do kada ste mu potrebni, a da to ne bude puni otkazni rok kakv bi došao u obzir kod redovitog otkaza.

Što se rokova tiče kod redovitg otkaza, isti će ovisti o tome koliko ste neprekidno zaposleni kod poslodavca, tako će za jednu godinu biti mjesec dana,dva tjedna više za dvije godine...itd. Pogledajte čl. 120. Zakona o radu.

Također provjerite i što vam u ugovoru piše za otkazne rokove.

Ako biste davali izvanredni otkaz morate imati opravdan razlog (novi posao to nije) i otkazati u roku od 15 dana od dana saznanja za činjenicu na kojoj se otkaz temelji. Tu nema obveze poštivanja otk. rokova.

 

p.s. ukoliko radnik daje redoviti otkaz uopće nije potrebno navesti razlog otkazivanja.

Razlozi su bitno samo kod izvanrednih odtkaza i redovitog otkaza kojeg daje polsodavac, ali ne i radnik.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, toga se i bojim!Taj otkazni rok će trajati 2 mjeseca jer radim preko godinu dana tamo, a kolegica koja je dala otkaz, također je otkazni rok odrađivala 2 mjeseca, no ona je potpisala predugovor kod novog poslodavca.Koje da razloge navedem za brži otkazni rok ako to ne može biti novi posao?Inače, moji nadređeni su bez razumijevenja i bez moći dogovaranja... :tuzan:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nina_d je napisao:

 

p.s. ukoliko radnik daje redoviti otkaz uopće nije potrebno navesti razlog otkazivanja.

 

Načelno pravilo jest takvo, no smatram da izuzetak predstavlja redoviti otkaz koji daje radnik pozivajući se na odredbu ZOR-a o najduljem trajanju otkaznog roka od mjesec dana. Tada ZOR traži postojanje "opravdanog razloga" zbog kojeg se radnik koristi ovom privilegijom (da otkazni rok ne može biti dulji od mjesec dana ako radnik za to ima opravdan razlog), pa smatram da bi u slučaju korištenja blagodati ovog otkaznog roka u otkazu ipak trebalo obrazložiti zbog čega se na ovaj način otkazuje, odnosno što to za radnika predstavlja opravdan razlog s obzirom na citiranu odredbu Zakona o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija