Jump to content

Zbog čega sve otkaz?


leni35

Preporučene objave

Poslodavac je nezadovoljan poslovanjem tvrtke. Za to neopravdano krivi dio zaposlenika (nema pada prometa nego su postavljeni nerealni zahtjevi pred zaposlenike).

 

Budući da sam u toj tvrtki zaposlena na neodređeno vrijeme zanima me kako mi poslodavac i iz kojih razloga može dati otkaz bez moje realne krivice tj. može li poslodavac tvrditi da se događa pad prometa zbog nesposobnosti dijela radnika, a objektivno takav pad ne postoji nego se, od strane poslodavca, planirani promet ne ostvaruje zbog lošeg marketinškog plana, nedostatka robe (što poslodavac negira) i velikih rashoda (dignut kredit za kupovinu poslovnog prostora)?

 

Hvala unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slično bi i mene zanimalo. Naime, meni se dogodilo da sma došla u tvrtku koja se bavi takvom djelatnosti da skoro za svaki posao treba po neki stručni ispit. Tvrtka spada uvelike tvrtke po broju radnika. I zapošljava uglavnom ljude sa srednjom školom, čak i na raznim rukovodećim mjestima. Sad se događa da poslodavac na mene prebacuje poslove drugih šefova jer oni ne udovoljavaju uvjete za pristup stručnim ispitima, a ja sam i previše kvalificirana. Pa ja preuzimam posao o troje ljudi, da masom ljudi ispod sebe. Čak na nekim radnim mjestima za koje je propisano da moraju postojati nekakvi kvalificirani ljudi - nema nikog! Na kraju ne stignem ni njihovo ni moje, u Pravilniku o radu nam piše da moramo raditi sve poslove po nalogu poslodavca. Budući sam pred burn-outom ili sam već u njemu najvjerojatnije ću otići. A možda i dobijem otkaz čim opet stigne neka kazna zbog nečeg što nisam stigla, tj. akd zbog svega ispadnem nesposobna). Što da radim? (Osim očitog, ali dok to ne nađem..)

No, ne moram niti reći da zbog toga svega nisam ništa dodatno više plaćena - imam istu plaću radila ili ne. Hm, ideja! :ideja:

 

Dakle, valjda bi nas dvije imale slično pitanje - što raditi, po pretpostavkom da realno nismo krivi jer nismo drugačije ni mogli?!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prethodnom pitanju supatnice bih se i ja priključila. Naime, također mi u pravilniku o radu piše da obavljam "...i sve ostale poslove...". Konkretno, bila sam nedavno u prilici da u nemogućim i higijenski vrlo sumnjivim uvjetima moram pripremiti hranu za domjenak za 300 ljudi iako to nikada nisam radila niti posjedujem sanitarnu knjižicu, znanje kuhanja mi je samo ono koje sam stekla iskustvom kod kuće. Morala sam sama odrediti normativ, obaviti kupovinu i sve to servirati.

Uz to obavljam i dosta poslova za koje nisam kvalificirana, ali ih znam raditi, nije mi ih teško obaviti, ali očekujem za to barem da me se lažno ne optužuje za pad prometa.

 

Rado bih otišla na drugo radno mjesto (po dosta parametara za mene povoljnije) i samo me u tome spriječava ugovor na neodređeno jer sve ostale tvrtke rijetko nude takve ugovore (većinom su to ugovori na godinu dana). Trenutno mi se nudi vrlo zanimljiv posao-također s ugovorom na određeno pa me zato i zanima koliko me uopće štiti od otkaza ugovor na neodređeno i je li on kod privatnika baš toliko čvrst koliko mi se to na početku činilo. Kredit ne namjeravam dizati tako da mi za to nije potreban, ali određena sigurnost mi je dobrodošla.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste me shvatili potpuno - ja sam kavlificirana za puno poslova pa to moj poslodavac koristi da radim umjesto ljudi koji su ustvari na tim poslovima a nisu kvalificirani. Pa halo?! Daje im plaću! A ja radim svoje i njihovo! S tim da su moja i njihove plaće razlika kojih 500kn, s tim da neki od njih imaju i veću plaću od mene. Mene toliko ne muči plaća koliko me muči obim posla, pa ne mogu raditi umjesto više ljudi, luda sam već!

 

A što se 'sigurnosti' posla tiče - ako ne namjeravate dizati kredit, nemojte na to previše gledati. Poslodavac će ionako naći načina da Vas se riješi, ako želi, a s druge strane isto tako će Vam produžiti ugovor, ako mu trebate. Ja sma npr. dvaput odlazila sa ugovora na neodređeno an ugovor na određeno, pa ništa. Nije bilo razlike po ničem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ZastoJa je napisao:

Niste me shvatili potpuno - ja sam kavlificirana za puno poslova pa to moj poslodavac koristi da radim umjesto ljudi koji su ustvari na tim poslovima a nisu kvalificirani. Pa halo?! Daje im plaću! A ja radim svoje i njihovo! S tim da su moja i njihove plaće razlika kojih 500kn, s tim da neki od njih imaju i veću plaću od mene. Mene toliko ne muči plaća koliko me muči obim posla, pa ne mogu raditi umjesto više ljudi, luda sam već!

I ovo mi zvuči poznato. Stručnoj osobi moram mijenjati prezentaciju za predavanje jer su navedeni podaci netočni, a i ostali beskorisni. Održi uspješno predavanje za koje pobere pohvale i naravno "zaboravi" spomenuti tko je ustvari sve napravio. Povišica? Bonus za to? Moš' mislit' !!! 8-)

Potegne se prekovremeno jer se mora napraviti puno toga. Nije mi teško, ali ne odradimo prekovremeno svi: neki lijepo moče nožice u Jadranskom moru. Poslije dođe isplata plaća: svima jednako. I opet-ni ja se ne žalim na plaću, ali od tuđeg posla ne stignem napraviti svoj osnovni tj. moram se raspasti da sve stignem.

 

Usput-je li legalno mijenjati prekovremene sate za slobodne dane? Kod nas je takva praksa.

 

Ja sma npr. dvaput odlazila sa ugovora na neodređeno an ugovor na određeno, pa ništa. Nije bilo razlike po ničem

Hvala, upravo sam ovo trebala čuti :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija