Jump to content

razvod brak i skrbništvo nad bebom


Dada28

Preporučene objave

Poštovani!

 

Nisam sigurna što mi je raditi s obzirom da sam u nesrtnom braku a imamo malu bebu od tri mjeseca. Muž i ja smo se vjenčali u petom mjesecu ove godine a ja sam rodila u šestom mjesecu malu curicu. Željela bih izaći iz bračne zajednice jednog dana ali ne pod cijenu da izgubim malenu. Živimo u njegovom stanu, ja nemam stan niti ikakvu imovinu po tom pitanju. Nezaposlena sam od 31.08. ove godine ali dobijam porodiljni koji će trajati 12 mjeseci od poroda, dakle valjda do 21.06. iduće godine. Razlog zbog kojeg želim izaći iz braka je što mi ne odgovara život sa mojim mužem, ne voli me dovoljno iako on tvrdi da me voli. Znam da voli našu bebicu, u to sam sigurna, no isto tako znam i da mene ne voli. Kad se napije viče, razbija čega se dohvati, psuje i vrijeđa me. Onda ja plačem a on još više poludi jer ne može čuti da ja plačem. Isto tako primječujem da voli šarmirati druge žene i to me smeta. Ta pijanstva nisu jako česta, jedanput mjesečno, ali smetaju me. Najviše me boli što me ne voli jednakim intenzitetom kao ja njega. To se pokazuje na sitnim stvarima o kojima neću ovdje govoriti. On mi ne želi dati sporazumni razvod braka a ja ga ne mogu tražiti jer se bojim da ću ostati na cesti bez malene. Imam plan završiti fakultet do kraja i diplomirati ove godine, a nisam sigurna hoću li i kako ću naći posao s obzirom da sam učiteljica razredne nastave. Diplomirala sam i predškolski odgoj ali posla u vrtićima u Puli baš i nema. Čak ako i nađem posao trebala bih osigurati da netko čuva malenu onog dana kad počnem raditi. Zanima me ukoliko bi mi se posrećilo da nađem posao mogu li onda pokrenuti razvod braka i jesam li sigurna da će curica moći biti samnom pošto onda neću imati riješeno stambeno pitanje. Mogla bih iznajmiti stan ali računa li se iznajmljeni stan kao nedostatni uvjet da bi mala pripala meni. Isto tako ukoliko bih odlučila dalje živjeti s mužem bez spolnih odnosa, ima li on pravo mene izbaciti iz stana i uzeti mi malu. Ili ima li pravo on pokrenuti razvod braka i na taj način ju dobiti.

Recimo da ga pokrene i da ja nisam sporazumna tome, koliko traj epostupak dok mu se odobri da se razvod proglasi važećim i što će biti nakon toga po pitanju male ako ja nemam posao ni stan. On je u velikim dugovima, oko 120 000 kn, međutim stan vrijedi više i on ih prodajom stana može podmiriti. Očekuje da će se zaposliti kroz kojih mjesec dana tako da će imati i zaposlenje. Što mi je činiti i što mi se najgore može dogoditi?

Puno hvala na svim odgovorima unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o zaštiti od nasilja u obitelji (čl. 4.) definira nasilje u obitelji kao:

 

svaku primjenu fizičke sile ili psihičke prisile na integritet osobe,

svako drugo postupanje jednog člana obitelji koje može prouzročiti ili izazvati opasnost da će prouzročiti fizičku i psihičku bol,

prouzročenje osjećaja straha ili osobne ugroženosti ili povrede dostojanstva,

fizički napad bez obzira je li nastupila tjelesna ozljeda ili ne,

verbalni napadi, vrijeđanje, psovanje, nazivanje pogrdnim nazivima i drugi načini grubog uznemiravanja,

spolno uznemiravanje,

uhođenje i svi drugi načini uznemiravanja,

protupravna izolacija ili ograničavanje slobode kretanja ili komuniciranja s trećim osobama,

oštećenje ili uništenje imovine ili pokušaj da se to učini.

 

Kazneni zakon (čl. 215a) nasilničko ponašanje u obitelji opisuje kao čin kojim član obitelji nasiljem, zlostavljanjem ili osobito drskim ponašanjem dovede drugog člana obitelji u ponižavajući položaj.

Prema Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji počinitelju nasilja u obitelji može se izreći novčana kazna i kazna zatvora, te zaštitna mjera.

Prema članku 7. istog zakona sud može izreći slijedeće zaštitne mjere:

 

obavezni psihosocijalni tretman

zabrana približavanja žrtvi nasilja

zabrana uznemiravanja ili uhođenja osobe izložene nasilju

udaljenje iz stana, kuće ili nekog drugog stambenog prostora

osiguranje zaštite osobe izložene nasilju

obavezno liječenje od ovisnosti

mjera oduzimanja predmeta koji je namijenjen ili uporabljen u počinjenju prekršaja

 

Sud može izreći zaštitne mjere na zahtjev osobe izložene nasilju u obitelji, policije ili po službenoj dužnosti.

 

 

Prema Zakonu o kaznenom postupku počinitelju nasilja u obitelji sud može izreći i mjere opreza.

 

Prema članku 90. Zakona o kaznenom postupku mjere opreza su:

 

zabrana napuštanja boravišta

zabrana posjećivanja određenog mjesta ili područja

obveza okrivljenika da se povremeno javi određenoj osobi ili državnom tijelu

zabrana približavanja određenoj osobi i zabrana uspostavljanja ili održavanja veze s određenom osobom

zabrana poduzimanja određene poslovne aktivnosti

privremeno oduzimanje putne i druge isprave za prijelaz državne granice

privremeno oduzimanje dozvole za upravljanje motornim vozilom

 

Mjera opreza koja je najpogodnija za slučajeve nasilja u obitelji je zabrana približavanja određenoj osobi i zabrana uspostavljanja ili održavanja veze s određenom osobom.

 

 

možete i svakako trebate zvati policiju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ukoliko je stan odprije suprugovo vlasništvo nemate pravo na polovicu njegove vrijednosti.

što se prvog posta tiče, pregledajte teme na obiteljskom, pogotovo one starijega datuma, pa ćete pronaći informacije koje Vam mogu pomoći da odlučite što Vam je činiti. Također, pronađite na internetu i pročitajte Obiteljski zakon kako bi se upoznali sa svojim pravima i pravima Vašeg djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija