Jump to content

fotografija, all rights reserved


differex80

Preporučene objave

prije koji dan je na jednom hrvatskom web portalu za vijesti, kulturu, sport, i sl., objavljen clanak s mojom fotografijom. nisu me trazili dopustenje niti su naveli izvor, samo su je objavili. a cak nema ni direktne veze sa mjestom i vremenom radnje clanka.

 

fotografija je uslikana mojim digitalnim fotoaparatom prije jedno godinu dana. usmeno sam zamolio jednu osobu da me uslika pri jednoj aktivnosti. prvo pitanje je tko je tu autor fotografije, ja ili osoba koja je slikala?

 

tu fotografiju sam kroz par dana nakon toga objavio na svom osobnom online albumu. fotografija je dostupna za pretrazivanje i preuzimanje s interneta ali uz samu fotografiju jasno stoji oznaka all rights reserved kojom sam definirao autorska prava.

 

vidio sam na forumu slican post ali za fotografiju u dnevnom tisku. kako nisam u mogucnosti angazirati odvjetnika, mislim prvo urednistvu portala poslati e-mail i zatraziti naknadu. samo bih htio u mailu navesti tocne zakone i tocne clanke po kojima su oni:

1. napravili prekrsaj

2. povrijedili moje autorsko pravo (bez dopustenja, bez autora)

3. po kojima su mi duzni isplatiti naknadu, i

4. po kojima nakon svega, moraju fotografiju ili ukloniti ili ju zadrzati ali i navesti autora uz nju.

u njihovim uvjetim koristenja pise samo da ce eventualno povrijedjeni autorski sadrzaj ukloniti.

 

pogledao sam malo zakon o autorskim pravima i srodnim pravima iz 2003., a kao relevantni clanci mi se cine:

cl. 13. st. 3

cl. 15. st. 2

cl. 89. st. 2

cl. 189. st. 1

 

 

ako mi tko moze ovo potvrditi ili preporuciti nesto bolje...

puno hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija