Jump to content

autorski ugovor i porodiljni


Iluminati

Preporučene objave

Ja tražim i tražim... Surfala sam već po netu, iščitavala Zakone i tražim neku rupu. Možda mi možete pomoći? :-D

Ja sam, naime, trudna. Da mi se to dogodilo par mjeseci prije super, jer prošla bih po starom Zakonu i ne bih imala problema. Međutim, po novom Zakonu za porodiljnu naknadu u iznosu plaće moram imati 12 mjeseci "staža osiguranika". :palacdolje: Ja u tom razdoblju imam samo 11 mjeseci i 20 dana prijave u radnoj knjižici (dobia sam otkaz, pa se zaposlila u drugoj firmi) ali sam dan nakon isteka otkaznog roka za istu firmu potpisala autorski ugovor, koji mi vrijedi i sad kad sam ponovno u radnom odnosu. Mene zanima može li se kako u taj staž osiguranika računati i taj autorski ugovor? :-? Prema svemu što sam dosad skontala, staž osiguranika bih imala da sam dan nakon otkaza prijavljena na Zavod za zapošljavanje. Ali nastavila sam raditi i u 12. mjesecu primila 2400 kuna honorara za 10 dana u 11.om mjesecu, a zaradila sam i neki honorar i u 12 mjesecu (još nije bilo obračuna) prije nego sam počela raditi u drugoj firmi, pa nisam ni imala osnove za prijavu na Zavod. :misli: (Morala bih imati manje od 1000 kuna primanja mjesečno da bih imala prava sa Zavoda)

U definiciji staža osiguranika piše svašta, među ostalim i da je to "razdoblje u kojem su isplaćeni drugi dohoci za koje su plaćeni doprinosi za mirovinsko osiguranje prema propisima o doprinosima za obvezna osiguranja najviše 12 mjeseci u jednoj kalendarskoj godini"... Molim vas, bar me uputite na link koji će bi bolje razjasniti kakva imam prava na autorskom ugovoru, odnosno kakve obaveze moj poslodavac mora za mene plaćati.

Nadam se da nisam previše zakomplicirala, hvala! :klanja:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iluminati je napisao:

Ja tražim i tražim... Surfala sam već po netu, iščitavala Zakone i tražim neku rupu. Možda mi možete pomoći? :-D

Ja sam, naime, trudna. Da mi se to dogodilo par mjeseci prije super, jer prošla bih po starom Zakonu i ne bih imala problema. Međutim, po novom Zakonu za porodiljnu naknadu u iznosu plaće moram imati 12 mjeseci "staža osiguranika". :palacdolje: Ja u tom razdoblju imam samo 11 mjeseci i 20 dana prijave u radnoj knjižici (dobia sam otkaz, pa se zaposlila u drugoj firmi) ali sam dan nakon isteka otkaznog roka za istu firmu potpisala autorski ugovor, koji mi vrijedi i sad kad sam ponovno u radnom odnosu. Mene zanima može li se kako u taj staž osiguranika računati i taj autorski ugovor? :-? Prema svemu što sam dosad skontala, staž osiguranika bih imala da sam dan nakon otkaza prijavljena na Zavod za zapošljavanje. Ali nastavila sam raditi i u 12. mjesecu primila 2400 kuna honorara za 10 dana u 11.om mjesecu, a zaradila sam i neki honorar i u 12 mjesecu (još nije bilo obračuna) prije nego sam počela raditi u drugoj firmi, pa nisam ni imala osnove za prijavu na Zavod. :misli: (Morala bih imati manje od 1000 kuna primanja mjesečno da bih imala prava sa Zavoda)

U definiciji staža osiguranika piše svašta, među ostalim i da je to "razdoblje u kojem su isplaćeni drugi dohoci za koje su plaćeni doprinosi za mirovinsko osiguranje prema propisima o doprinosima za obvezna osiguranja najviše 12 mjeseci u jednoj kalendarskoj godini"... Molim vas, bar me uputite na link koji će bi bolje razjasniti kakva imam prava na autorskom ugovoru, odnosno kakve obaveze moj poslodavac mora za mene plaćati.

Nadam se da nisam previše zakomplicirala, hvala! :klanja:

Ugovor o autorskom djelu možete zakačiti ''mačku o rep'' (bar što se tiče ovog dijela u kojemu Vas trenutno zanima, a to je ostvarivanje prava iz radnoga odnosa u svezi s ostvarenjem prava na rodiljnu naknadu). Naime, ugovor o autorskom djelu poslodavca obvezuje - uz isplatu Vašeg neto autorskog honorara - na plaćanje poreza i prireza. I to je sve. Ugovor o autorskom djelu nije isto što i ugovor o djelu, a još manje što i ugovor o radu. Žao mi je, ali tako stvari stoje.

 

Jedna utjeha: temeljem ugovora o autorskom djelu možete raditi i za vrijeme rodiljnog dopusta, dok temeljem drugih ugovora ne možete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jesam. Dobro sam se informirala. Naime, ja sam tako radila za vrijeme rodiljnog dopusta. No, ono o čemu valja voditi računa jest:

- da je djelo koje obavljate temeljem ugovora o autorskom djelu doista autorsko djelo, jer dobar dio pslodavaca u autorsko djelo trpa sve i svašta;

- da za vrijeme bolovanja (npr. zbog komplikacija u trudnoći) ne možete raditi temeljem ugovora o djelu, jer je to bolovanje kao i svako drugo.

 

Ne, iznos Vam ne ulazi u osnovicu za naknadu, jer se temeljem ugovora o djelu ne plaćaju zdravstveno i mirovinsko. Poslodavac plaća Vaš neto autorski honorar uvećan za porez i prirez gradu u kojem živite. No, kod prijave poreza obvezno tražite poslodavca i predajte poreznu karticu tih honorara. nemojte ništa kriti. A i isplati se: velik je povrat poreza na autorske honorare. :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala još jednom, Majo! :-)

Pišem za jedne novine, tako da sam barem za to sigurna da je autorsko djelo.

Ali stvarno mi je bezveze što ne smijem pisati dok sam na komplikacijama na koje ću ići jer ne mogu više raditi konobarski posao. Kad rodim, više u novinama neće biti mjesta za mene pa mi baš i ne vrijedi to što ću tada smjeti pisati. :palacdolje:

Svakako ću prijaviti porez, znam da su to radile i cure koje su stalni honorarci i dosta novca dobile nazad. Meni za taj jedan honorar povrat neće biti neki, al bolje išta nego ništa, jel tak :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Maja999 je napisao:

Ne, iznos Vam ne ulazi u osnovicu za naknadu, jer se temeljem ugovora o djelu ne plaćaju zdravstveno i mirovinsko. Poslodavac plaća Vaš neto autorski honorar uvećan za porez i prirez gradu u kojem živite.

 

Nisam rekla da ulazi u osnovicu, nego se honorar zarađenih u famoznih 6 mjeseci može pribrojati, dodati ili kako li već na osnovicu. Nisam sigurna da li se to prije moglo, ali sada je moguće.

 

SAMO AKO se radi o zaposlenoj trudnici / rodilji (temeljem ugovora o radu na određeno odnosno neodređeno vrijeme) IZNIMNO se priznaju i primanja po drugim dohocima (prema Zakonu o porezu na dohodak, a npr. ugovori o djelu, autorski honorari) koji su isplaćeni u mjesecima za koje se donosi potvrda o primanju na ER-1 obrazac.

 

Ovo pravo je regulirano člankom 100., stavkom 7. Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osguranja koji kaže:

 

" Iznimno, u osnovicu za naknadu plaće iz stavka 1. ovog članka, kada se naknada plaće isplaćuje na teret sredstava Zavoda ili državnog proračuna, uračunavaju se i primitci od kojih se, prema propisima o porezu na dohodak, utvrđuje drugi dohodak, a koji čine osnovu za obračun doprinosa u skladu s propisima o doprinosima za obvezna osiguranja ako su ti primitci isplaćeni u navedenom šestomjesečnom razdoblju."

 

Ovo sam prekopirala sa Rode. Ako ti kad zatreba :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam sigurna da se novinarski članci (ako je riječ o vijestima, primjerice) smatraju autorskim djelom. Prouči malo Zakon o autorskom pravu i srodnim pravima. No, ako pišeš kolumne, uređuješ i vodiš vlastite radijske i televizijske emisije, pišeš priče itd., tad je riječ o autorskom djelu.

 

Ovo o pribrojavanju autorskih honorara - ako je točno - je super. Na žalost, nije tako bilo kad je meni trebalo. :(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(1) Autorsko djelo je originalna intelektualna tvorevina iz književnoga, znanstvenog i umjetničkog područja koja ima individualni karakter, bez obzira na način i oblik izražavanja, vrstu, vrijednost ili namjenu ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

(2) Autorska djela jesu osobito:

– jezična djela (pisana djela, govorna djela, računalni progra­mi...

 

A valjda tu spadam ako, među ostalim, pišem i o bakama koje peku kolače.:misli:

 

Svejedno, ako si zbog toga što padam na minimalac ni autorskim honorarom ne mogu prodići prosjek, što mi vrijedi...

Ako si još uviejk na porodiljnom, možeš naknadu tražiti i retroaktivno. :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A šteta... A nekima može biti i dodatni motiv za još jednu bebu :-D

Uglavnom meni sad može samo još više biti žao što mi se honorari neće uračunati u tu osnovicu za porodiljnu naknadu. Ali mi još nešto nije jasno - na komplikacijama imam pravo na punu plaću zato što imam 18 mjeseci staža u 2 godine, pa mi nije jasno zašto se i tu ne mogu ubrojati autorski honorari? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija