Jump to content

Pitanje u vezi boravka 90 dana u EU


jasna-zg

Preporučene objave

Kako je to kad netko bude preko 90 dana u zadnjih 6 mjeseci u EU i to se vidi na osnovu pecata u putovnici, a onda udje u Slovenju sa osobnom? Da li to slovenci provjeravaju ili se moze biti u Sloveniji sa osobnom i tom karticom za pecate ponovo 90 dana?? Imaju li oni to uopce povezano, mislim dali mogu vidjeti ako udem sa osobnom koliko sam vec boravila u EU?

 

I da li zna netko dali Slovenci prakticiraju sada sa tim karticama koje se dobiju na HR granici, tj. dali lupaju zigove na te kartice ili ih ne traze, samo provjere osobnu i to je to, zanima me praksa?

 

Da li ima netko slicna iskustva da se tako ponasaju policajci i u drugim EU zemljama ili Svicarskoj?

 

Da li je ista procedura kao i u Sloveniji i na granicnom prelazu u Madjarsku?

 

Da li se broji datum prvog ulaska u uniju u zadnjih 6 mjeseci ili koliko je netko poravio u uniji u zadnjih 6 mjeseci?

 

Procitala sam da jednom decku koji je boravio vise od 90 dana nije bilo dozvoljeno uci u Sloveniju, tj. da su ga vratili i pored ziga stavili slovo F, zanima me sta to slovo znaci?

 

 

Unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jasna-zg je napisao:

Kako je to kad netko bude preko 90 dana u zadnjih 6 mjeseci u EU i to se vidi na osnovu pecata u putovnici, a onda udje u Slovenju sa osobnom? Da li to slovenci provjeravaju ili se moze biti u Sloveniji sa osobnom i tom karticom za pecate ponovo 90 dana?? Imaju li oni to uopce povezano, mislim dali mogu vidjeti ako udem sa osobnom koliko sam vec boravila u EU?

 

Informacijski sustav schengen zone pamti ime, prezime i datum rođenja osobe bez obzira kojom se putnom ispravom koristi. Ulaskom u Sloveniju sa osobnom iskaznicom možete boraviti samo u Sloveniji, Mađarskoj i Italiji i to 90 dana u 6 mjeseci - ne u ostalim zemljama EU. Ukoliko ih želite izigrati promjenite ime ili prezime te ponovno ishodujte sve isprave. Tim sistemom se koriste Albanci sa Kosova i MUP RH im ne može doskočiti.

 

 

I da li zna netko dali Slovenci prakticiraju sada sa tim karticama koje se dobiju na HR granici, tj. dali lupaju zigove na te kartice ili ih ne traze, samo provjere osobnu i to je to, zanima me praksa?

Lupaju pečate obavezno.

 

Da li ima netko slicna iskustva da se tako ponasaju policajci i u drugim EU zemljama ili Svicarskoj?

Na svim graničnim prijelazima schengen zone vrijede ista pravila - osim lokalnih propisa. Jedna od tih je da državljani RH mogu u 3 zemlje EU sa osobnom na bilo kojem graničnom prijelazu tih zemalja. Samo na izlaznoj kontroli iz RH morate tražiti da Vam se izda karton. Npr. putujete iz RH u Crnu Goru pa u Italiju. OK, sve može sa osobnom, ali na izlazu iz RH tražiti karton.

 

 

Da li je ista procedura kao i u Sloveniji i na granicnom prelazu u Madjarsku?

Ista.

 

Da li se broji datum prvog ulaska u uniju u zadnjih 6 mjeseci ili koliko je netko poravio u uniji u zadnjih 6 mjeseci?

U svim vremenskim razdobljima ne smije se boraviti više od 90 dana u 6 mjeseci. Računalo izračunava bez greške.

 

Procitala sam da jednom decku koji je boravio vise od 90 dana nije bilo dozvoljeno uci u Sloveniju, tj. da su ga vratili i pored ziga stavili slovo F, zanima me sta to slovo znaci?

FORBIDDEN - zabrana.

Osobi zabranjen ulazak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija