Jump to content

mirovina političkog zatvorenika


Issytop

Preporučene objave

Poštovani, molim vas pomoć u interpretiranju i kombiniranju nadležnih zakona:

 

moj muž je umirovljena djelatna vojna osoba, starosna mirovina. Nedavno mu je rješenjem Administrativne komisije Vlade priznat status političkog zatvorenika, a rješenje je proslijeđeno HZMO-u, jer je time stekao pravo na povećanu mirovinu.

Međutim, dobili smo iz HZMO-a (usmenu) interpretaciju da neće imati pravo na povećanje mirovine, jer mu je osobni faktor kao DVO povećan 45%. (Rješenje čekamo, ali smo se zabrinuli...)

 

Čitali smo i Zakon o MO, i Zakon o pravima iz MO DVO i OSO, i Zakon o pravima bivših političkih zatvorenika i nismo našli odredbu po kojoj bi se ta prava međusobno isključivala.

 

(Ali nismo pravnici, a pravničko oko čita drukčije...)

 

Pozz

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...
  • 2 mjeseci kasnije...

Svako rješenje ima uputu o pravu na žalbu i organ kojemu se podnosi žalba .

 

 

Prava stečena pravomoćnim rješenjem jednog organa nije

moguće ne poštivati . Idite u pravnu službu donosioca tog rješenja pa neka Vam pojasne temeljem čega i radi čega se ne poštuje rješenje organa kojim mu se priznaju prava .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Issytop je napisao:

Poštovani, molim vas pomoć u interpretiranju i kombiniranju nadležnih zakona ...

Čitali smo i Zakon o MO, i Zakon o pravima iz MO DVO i OSO, i Zakon o pravima bivših političkih zatvorenika i nismo našli odredbu po kojoj bi se ta prava međusobno isključivala.

 

Povoljni elementi kod izračuna mirovine sadržani u dva ili više zakona ne mogu se kombinirati.

Osiguranik ili korisnik mirovine koji stekne pravo na dvije ili više mirovina prema Zakonu o mirovinskom osiguranju ili nekom drugom zakonu Republike Hrvatske u obveznom mirovinskom osiguranju na temelju generacijske solidarnosti, može koristiti samo jednu mirovinu, prema vlastitom izboru.

 

Issytop je napisao:

Međutim, dobili smo iz HZMO-a (usmenu) interpretaciju da neće imati pravo na povećanje mirovine, jer mu je osobni faktor kao DVO povećan 45%.)

 

Hoće li mu mirovina po Zakonu o pravima bivših političkih zatvorenika biti povoljnija od već priznate starosne mirovine po Zakonu o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i OSO, u konkretnom slučaju ovisi o razdoblju koje je korisnik proveo u zatvoru ili pritvoru.

U suštini, riječ je o odnosu između odredbe članka 8. Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i OSO i odredbi članaka 9. i 9.a Zakona o pravima bivših političkih zatvorenika.

Obveza HZMO-a je da vas (pisano) izvjesti o obe opcije tj. o iznosima mirovine izračunate po odredbama oba navedena Zakona, a na korisniku je da se pisanom izjavom ili izjavom na zapisnik izjasni koju mirovinu želi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ponajprije zahvaljujem na odgovorima i dobroj volji. Lakše mi je već i od toga da netko bar pročita.

 

@ ude

 

Žalbu smo, naravno, poslali. (Davno su me iskusni poučili da se uvijek treba žaliti, čak i ako ne znaš zašto. Šala.)

 

@ morskywuk

 

Vrlo mi je korisna informacija da je HZMO trebao napraviti izračun po više osnova i tražiti izjašnjavanje (iako mislim da odlazak u mirovinu samo po Zakonu o pravima bivših političkih ne bi bio povoljniji. Muž je, na sreću, ipak bio zatvoren relativno kratko.)

 

Ispričavam se ako ispada da proturječim Vašem objašnjenju. Samo se ne snalazim, pa molim daljnju pomoć, ako nije problem.

 

Znam da se može odabrati samo jedna mirovina, to jasno piše.

Međutim, upravo me buni interpretacija (i Vaš navod) da se elementi više zakona ne mogu kombinirati, tj. da se međusobno isključuju. Molila bih Vas da mi ukažete gdje to piše - nisam bezobrazna :)

 

Također: zar ne znači priznavanje povećanog staža po Zakonu o pravima bivših političkih u izračunu mirovine napravljenom prema Zakonu o pravima MO za DVO i OSO također kombiniranje dva zakona i implementaciju odredbi jednog zakona u drugi? (A priznali su!)

 

Još jednom hvala i pozdrav. (Može koji vic?)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Issytop je napisao:

Ispričavam se (...)

Znam da se može odabrati samo jedna mirovina, to jasno piše.

Međutim, upravo me buni interpretacija (i Vaš navod) da se elementi više zakona ne mogu kombinirati, tj. da se međusobno isključuju. Molila bih Vas da mi ukažete gdje to piše - nisam bezobrazna :)

 

Nemate se što ispričavati, sve je OK.

Vezano za gornje pitanje, ja sam napisao: "Povoljni elementi kod izračuna mirovine sadržani u dva ili više zakona ne mogu se kombinirati". To sam naveo u smislu da ne možete po svojoj želji uzeti iz raznih zakona samo ono što je za vas povoljno i tako "složiti" mirovinu (osobno bih odmah pristao na tu opciju :-D ).

Načelno, mirovina se može odrediti po općem mirovinskom propisu (ZOMO - Zako o mirovinskom osiguranju), ali i po posebnim zakonima (Zakon o pravima iz mirovinskog osiguranja DVO i OSO, Zakonu o pravima bivših političkih zatvorenika, ZOPHBDR, pirotehničari, saborski zastupnici, itd). Tu je bitno ono što sam naveo oko izbora jedne mirovine: osiguranik ili korisnik mirovine koji stekne pravo na dvije ili više mirovina prema ZOMO ili nekom drugom zakonu RH u obveznom mirovinskom osiguranju na temelju generacijske solidarnosti, može koristiti samo jednu mirovinu (čitaj: određenu po jednom zakonu).

(Budući da se tiče vašeg pitanja, nećemo spominjati mogućnost ostvarivanja prava na dvije mirovine prema odredbama ZOMO, gdje također možete birati samo jednu.)

Međutim, ovdje trebate razlikovati situaciju kada posebni zakon u cjelosti određuje način izračuna mirovine (recimo, to je slučaj sa novim Zakonom o pravima hrvatskih branitelja iz DR - ZOPHBDR) ili se u posebnom zakonu direktno upućuje na neke odredbe ZOMO (npr. u Zakonu o pravima bivših političkih zatvorenika: "Osobi iz članka 2. ovoga Zakona mirovina se određuje prema članku 74. do 81. ZOMO, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.").

 

Issytop je napisao:

Također: zar ne znači priznavanje povećanog staža po Zakonu o pravima bivših političkih u izračunu mirovine napravljenom prema Zakonu o pravima MO za DVO i OSO također kombiniranje dva zakona i implementaciju odredbi jednog zakona u drugi? (A priznali su!)

 

Razdoblja mirovinskog staža koja nisu registrirana u matičnoj evidenciji HZMO-a utvrđuju se u posebno upravnom postupku.

Konkretno, svojstvo političkog zatvorenika i trajanje staža osiguranja po toj osnovi utvrđuje Administrativna komisija Vlade RH, po zahtjevu stranke. Znači, vaš suprug je morao podnijeti takav zahtjev da bi mu navedena komisija priznala status i staž osiguranja u povećanom trajanju. HZMO o tom stažu neće ništa znati dok ga stranka (korisnik) ne ostvari i o tome ne obavijesti HZMO. Kada to učini, razdoblje staža osiguranja ostvarenog kao politički zatvorenik registrira se u matičnoj evidenciji HZMO-a.

Eto, na taj se način navedeni staž našao u rješenju o mirovini.

 

Issytop je napisao:

Može koji vic?

 

"Okačio" sam dva :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija