Jump to content

pomoc CMR tko placa prijevoz


malon

Preporučene objave

Postovani,

imam nekih nejasnoca oko placanja cestovnog prijevoza u inozemstvo. Naime, dao sam nalog za prijevoz prijevoznickoj tvrtki, a na istom je pisalo da troskove prijevoza snosi kupac robe.Na CMR-u u stavci 14 pise da je FCA Zagreb. Primatelj robe nije platio prijevoz, robu je preuzeo, a prijevoznik zeli da se naplati od mene. E sad, da li sam ja obvezan platiti ili ne i temeljem kojeg propisa.

Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro jutro,

 

FCA ima znacenje free on carrier i nosi puno vise obveza za kupca nego dobavljaca.

 

Da li ste kupac slozio sa cijenom prijevoza koji ste mu vi odabrali? U slucaju da je to tako on bi to trebao platiti no u pravilu mu vi ne mozete nista te ako prijevoznik nemoze naplatiti od njega, trazit ce naplatu od vas kao narucitelja prijevoza.

 

Iz poprilicnog iskustva u medjunarodnoj trgovini mogu Vam savjetovati da slijedeci put svoje uvjete prodaje strogo definirate te da trazite od kupca da sam naruci prijevoz ili pak da cijenu prijevoza i ostalih troskova ukljucite u cijenu proizvoda (zgodno je koristiti DDU).

 

No da bi takve nebuloze izbjegli, slijedeci puta konzultirajte velike medjunarodne prijevoznike koji ce vas moci savjetovati sto i kako uraditi.

 

Jedino logiscno sto preostaje - platite prijevoz prijevozniku i kupcu ispostavite fakturu na taj isti iznos.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija