Jump to content

Tužba za prevaru


Klaris

Preporučene objave

Tokom zadnje 3 godine jednoj osobi sam u više navrata u vremenskom periodu unutar 2 godine uplatio veću količinu novca (ukupno oko 190.000 kn) od čega mi je vraćeno 'natezanjem' oko 40.000 kn dosad, međutim saznao sam da su informacije koje su mi se 'servirale' krive te da sam zapravo prevaren od strane dotične osobe.

 

Kako je od mog saznanja da sam prevaren skoro prošlo 3 mjeseca te sam dotičnu osobu upozorio da ću je prijaviti prije isteka tog roka ukoliko mi dotle ne vrati novac koji sam joj dao a ona se oglušila na to, htio bi je prijaviti ODO-u, ali je problem u količini novca koju sam uplatio jer sam za to vrijeme bio nezaposlen a preko kartice sam bio digao gotovinski kredit od 40.000 kn dok je ostalo bila moja prijašnja ušteđevina + novac zarađen od rada na crno za koje nemam papirnato pokriće.

 

Novci sigurno nisu zarađeni nikakvom kriminalnom djelatnošću.

 

E sad, strah me je da li će se pri prijavi ići istraživati porijeklo tog novca (za ovih 40.000 kn imam dokumentaciju da sam digao gotovinski kredit preko kartice) a naravno da nikako ne bi htio ostati bez svog novca koji mi se duguje.

 

Inače, imam uplatnice na nekih 180.000 kn pa pretpostavljam da je to dovoljan dokaz i još 7.500 kn sam dao 'na ruke' u dobroj vjeri bez pisanog traga pa pretpostavljam da na to mogu zaboraviti?

 

Dio novca je išao i preko trećih osoba o čemu također imam uplatnice i vjerujem da će ti ljudi potvrditi da je 'krajnja destinacija' bila osobi koju mislim prijaviti pa bi to već bilo organiziranje grupe ljudi radi prevare bili oni toga svjesni ili ne?

 

Da li se to goni na prijedlog i kolika mi je 'opasnost' da me ta osoba optuži da sam npr. te novce zaradio ovako ili onako i kako onda dokazivati da su novci 'čisti'?

 

Svaki savjet je dobrodošao!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Glede porijekla novca u pravilu se ne istražuje, osim ako se sumnja na kriminalnu djelatnost.

 

U pravilu se ne smatra kriminalnom djelatnošću ako osoba radi na crno pa zarađuje.

 

Za postojanje prevare potrebno je da osoba koja traži novac unaprijed ima plan da Vas prevari, odnosno da ne vrati dio ili sav novac.

 

To nije lako dokazati osim ako ne vrati ništa (ili beznačajni dio).

 

To što su drugve osobe bili samo posrednici ne znači postojanje grupe u kaznenom smislu. Oni očito nisu htjeli počinjenje djela pa nisu ni sudionici eventualnog počinjenog djela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na savjetima, prijavu sam podnio ODO i sad čekam njihov kontakt, mislim da ima dovoljno elemenata s obzirom na okolnosti koje sam naveo u prijavi da se pokrene kazneni postupak.

 

Saznao sam da duguje još jednoj osobi oko 50.000 kn i da nisu vraćene iako joj je dužnik obećao povrat kad proda osobni automobil a to se koliko ja znam nije desilo (automobil je prodan a toj osobi nije vraćen dug).

 

Malo mi je glupo 'vući za rukav' nekog da protiv nekog podnese kaznenu prijavu ako on to sam ne odluči.

 

Ali da li se ta osoba može predložiti za svjedoka u postupku kao nekakva indicija karaktera dužnika?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija