Jump to content

dostava tuzbe tuzeniku-modus


vjerujem

Preporučene objave

koliko puta moze Sud dostaviti tuzbu tuzeniku, a da ju isti ne podigne?

 

ako ju tuzenik ne podigne recimo po 3 puta, sta slijedi?oglasna ploca ili?

 

u tom slucaju, da li mogu ja, tuzenik, zatraziti pozurnicu Sudu, ili mogu zatraziti da se tuzeniku uspostavi poseban skrbnik, pa da se pokrene parnica,u slucaju da tuzenik ne podigne tuzbu po recimo, 4. ili 5. put?

 

Tuzenik nije Hr drzavljanin, medutim prema vl.listu, adresa mu je prijavljena u Hr,i znam da privremeno boravi u Hr, i na Hr adresu sam urucio tuzbu(bas kako bi skratio vrijeme, da tuzba ne ide preko konzularnih poziva ili slicno)

 

kako mogu ja znati da li je tuzenik podigao tuzbu? Moze Sud dati usmeno ovu informaciju tuzeniku, tj. meni? ili moze se zatraziti samo putem pisma, ili putem odvjetnika?

 

da li postoji rizik zastare u slucaju da tuzeni ne podigne tuzbu? ako uopce dode do zastare, postoji neki zakon da me zastiti i da ponovim istu tuzbu?

 

(tuzba je uredno preporuceno poslana Sudu u roku 30 dana od dana saznanja stete, sa uplatnicom sudskih pristojbi)

 

puno puno hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Premještam u stvarno pravo iako je pitanje iz parničnog postupka. No kako nemamo podforum isključivo za procesna pitanja, onda ga smještamo u stvarno.

 

Svaka je osoba dužna boravište i prebivalište prijaviti MUP-u. U parničnom postupku, po noveli s kraja 2008. godine, ako je dostava neuspješna od 2 puta, sud traži adresu od MUP-a i šalje na tu adresu. ako ne uspije ni tu onda ode na oglasnu ploču i smatra se da je dostava uredna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1)ok hvala,a kako mogu ja , tuzitelj, znati u kojoj smo "fazi", dakle da li je tuzeni PODIGAO tuzbu?

jer ako dodje do oglasne ploce, ja bi to trebao pratiti i "prosetat" se cesto do Suda kako ne bi doslo do neke zastare, ili ne?

Ili se samo tuzeni duzan javiti?

 

2) Da li ce Sud meni dostaviti koju obavijest,npr. da se parnicki postupak pokrenuo i time obavjestiti mene o Broju predmeta po kojem se vodi tuzba? npr.P-xx\08

 

3) ili cu dobiti jedino POZIV za rociste, i u tom slucaju, da li je nuzno da pozovem odvjetnika? tj. da li po Zakonu svaka stranka mora imati odvjetnika?

 

puno thanks, mozda malo gnjavim sa svim tim pitanjima ali neznam kako funkcijonira parnicki postupak

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija