Jump to content

Čl. 224 st.1,Čl. 220 st1


ttrampus

Preporučene objave

Slažem prijatelju kaznenu prijavu radi slijedeće stavri te bi molio savjet.

 

osoba A da oglas u oglasniku da svoj motocikl mijenja za osobno vozilo uz nadoplatu

 

osoba B(moj prijatelj) se sastaje sa osobom A dolazi do probne razmjene vozila na 10 dana,gdje bi se nakon toga potpisala dokumentaccija.

 

nakon 10 dana osoba A odbija vratiti motorno vozilo,osoba B odlazi u policiju i oni kažu da ništa nemogu.

 

Dali bi prošla u ODO kaznena prijava po čl 224 stavak 1 i članak 220 stavak 1?,pošto se ovdje radi o kaznenom djelu utaje gdje je osoba B u povjerenju predala svoje vozilo koje je osoba A prisvojila te obmanula osobu B(čl. 224 stavak 1)

 

Postoji svjedok za navedeni događaj.

 

napominjem da motocikl koji je razmjenjen je opasan za upotrebu(pokvario se nakon par dana),i osobe A i B,nisu ništa potpisale o probnoj razmjeni.

 

Kakve su šanse?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šanse ima, ali sve ovisi o dokazima.

 

Dale dokazi su ti koji će diktirati uspješnost prijave.

Da li ima svjedoka?

Da li tko pouzdano zna sve dogovore?

 

Inače ako je utajena stvar manje vrijednosti od 30.000 kuna (čl.220.st.1.) postupak se pokreće privatnom tužbom, pa državno odvjetništvo tu nema što raditi. Ako vrijedi više od 30.000 kuna onda DORH ima nadležnost.

 

Ako je osoba imala unaprijed namjernu da prevari drugog onda se radi o kaznenom djelu prevare iz čl. 224. st.1.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Utjerivaczakona,ispricavam se na krivom objašnjenju naime radi se u slijedećem.

 

 

Osoba A(moj prijatelj)

Osoba B

Osoba C

Osoba D

Svjedok.1

Ovdje cu pojasnit cijelu stvar:

 

Prijatelj objavljuje oglas da svoj auto zamjenjuje za motocikl uz nadoplatu za auto.

Osoba B i prijatelj osobe B nalazi se sa Osobom A(mojim prijateljem) i svjedokom.1

Osoba B razmjenjuje motocikl za auto u prisustvu svjedoka.1,razmjena je bila probnog karaktera i usmenog dogovora da ce se potpisat kupoprodajni ugovor ukoliko Osoba A bude zadovoljna motociklom,Osoba B je razmijenila motocikl koji uopće nije njezin nego od osobe C.

Osoba A i svjedok.1 odlaze zajedno na motociklu prema zagrebu,iz istog pocinje curiti gorivo i rikava na naplatnim kučicama,navedeni dvojac se uspijeva dovesti do prebivališta osobe A.

Osoba A obavještava Osobu B da je navedeni motocikl neispravan,tj neda se pokrenuti i da curi gorivo.

Osoba B nakon deset dana dolazi popraviti motocikl u dvorištu obiteljske kuće osobe A,ubrzo nakon odlaska osobe B,motocikl opet ne radi.

Nakon nekoliko dana Osoba A telefonski kontaktira Osobu B da vrati auto,jer je nezadovoljan motociklom.,Po pozivu na mobitel javlja se osoba koja se predstavila kao otac Osobe B uz poruku „auto vise neces vidjeti“

Nakon nekoliko dana Osoba A saznala je da Osoba B skriva auto u nekom selu.

Ubrzo osoba B kontaktira osobu A i obavijestava ju da ce podici kredit da mu isplati auto,nakon toga gubi mu se svaki trag.

Ubrzo je Osoba A doznala da je osoba B dala auto „pod dug“,osobi D ,odnosno dugovala veću svotu novca osobi D,

Na neobičan način osoba D dolazi do broja tlf osobe A i obaviještava da je osoba B auto mu dala „pod dug“,odnosno da je osoba B dugovala novac osobi D i navedenim autom samo ublažila dug.

Osoba D nakon nekoliko dana tvrdi da je auto prodala „ciganima na jakuševcu u zagrebu“

Osoba D izjavljuje osobi A da ce mu reci kome je prodao auto jedino ako potpise prijenos vlasnistva.

8.4.2009 osoba A Podnosi kaznenu prijavu ODO XXXXX protiv osobe B da je počinila Kazneno djelo po Čl.224 st.1 i 4,te Čl.220 st.1,gdje je navedeno da je osoba D primila auto „pod dug“ od osobe B,te da ga je prodao.

Navedeno je u prijavi da suto koji se spominje vrijedi više od 35000 kn.

Dana 10.4.2009 osoba A kontaktira osobu D,gdje osoba A na početku razgovora pita jeste li vi ta i ta osoba?,osoba D odgovara: da,jesam

Osoba A pita osobu D,kako ste bez moje punomoci i prijenosa prodali moj auto???

Osoba D,ja auto nisam ni kupil od tebe i prodal sam ga,kaj ti oces?

Osoba A: Znali ste da je osoba B dosla do auta kaznenim djelom?

Osoba D:da,ja to znam,znao sam, i kaj ti pričaš,daj šuti,jesi ti glup?,nemam pojma o čem pričaš...(počelo je nešt tulit na mobitelu i izgleda da je osoba D shvatila da ju se snima.)

Navedeni telefonski razgovor je snimljen i koliko znam da od veljače 2009,takva snimka može biti uporabljena kao dokaz,da li sam u pravu?,dali da se navedena snimka dostavi ODO gdje je podnešena kaznena prijava protiv osobe B?

Trenutno osobi A je u planu da digne kaznenu prijavu protiv osobe D,radi KD prikrivanja,poticanju na KD,falsificiranju službene isprave(jedino uz falsifikat je mogao prodati auto i na audio snimci tvrdi da je prodao auto),pa po članku 224,st.3 i za pomaganje u KD-u itd...

Moram napomenuti da je osoba C htjela prenjeti motocikl na osobu A,a kada je osoba A počela sumnjati da su prometna i knjižica vozila falsifikat,osoba C postala je nedostupna na mobilni telefon.

Osobe A,B,C,D,nalaze se na na području nadležnosti više ODO-a,dali to može usporit stvar?

U kojem roku ODO mora izvijestit da je prihvatio ili odbacio kaznenu prijavu?

Koliko je potrebno otprilike ODO-u da obavi istražne radnje tj obavijesne razgovore putem policije?

Radi se o ODO-u u malom gradiću cca 40 km od zagreba.

Svjestan sam da moj prijatelj je naivno nasjeo na prijevaru

Molim vas da mi predložite što bi bilo pametno učiniti protiv osobe D?,molio bih Vas žuran odgovor jer je jako hitno

Osobi A više u biti nije ni bitan novac,nego mu je bitno da se navedeni kazne tj da dobije osobnu zadovoljštinu.

Kaznenu prijavu je slagao pravnik,a prijatelj mi nema neke financije tako da nemoze placati pravnika za svaku sitnicu,svaki Vaš odgovor biti će izuzetno cijenjen!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija