Jump to content

pristojba na žalbu o susretima s djetetom


otaczadijete

Preporučene objave

U presudi općinskog suda mi je presuđeno da dijete mogu viđati svaku drugu subotu i nedjelju, te 4 sata svaku drugu srijedu. Žalio sam se županijskom sudu na nepravednost takve presude i tražio više termina za druženje i viđanje s djetetom. Nakon toga mi je stiglo od općinskog suda da moram platiti pristojbu od 250 kn. Poslao sam prigovor na plaćanje pristojbe i pozvao se na zakon o sudskim pristojbama u kojem član 15. stavka 14 glasi ovako:

 

Od plaćanja pristojbi oslobođeni su:

 

14. stranka u postupku radi predaje djeteta i radi ostvarivanja odluke o održavanju susreta i druženja s djetetom

 

Isto tako pozvao sam se i na stavku 16 koja glasi ovako:

 

Od plaćanja pristojbi oslobođeni su:

 

16. tužitelji odnosno predlagatelji u postupcima za zaštitu ustavom zajamčenih ljudskih prava i sloboda protiv konačnih pojedinačnih akata, odnosno za zaštitu zbog nezakonite radnje

 

Sutkinja općinskog suda je odbacila moj prigovor i napisala mi još 100 kn globe uz sljedeće obrazloženje:

 

O zakonitosti i pravednosti odluke koju je donio prvostupanjski sud, povodom žalbe odlučivati će drugostupanjski sud.

U konkretnom slučaju nije se vodio postupak o predaji djeteta niti o donošenju odluke o odlučivanju susreta i druženja s djetetom, kako to navodi tuženik već odluka o povjeravanju djeteta i održavanju susreta djeteta s roditeljem s kojim ne živi, dio izreke presude i to u smislu odredbe obiteljskog zakona, kao obavezan dio odluke o razvodu braka, slijedom čega nije osnovana nijedna tvrdnja podnositelja ovog prigovora, te je riješeno kao u izreci.

 

U mome prigovoru je bilo navedeno da presuda ne uzima u obzir ustavnu i zakonsku ravnopravnost spolova jer da to uzima u obzir onda bih morao dobiti pravo da se družim i viđam s djetetom koliko i žena. Ravnopravnost spolova se ističe i u Ustavu i u zakonu o ravnopravnosti spolova. Pošto se to ističe u Ustavu ja sam zaključio da sam oslobođen od plaćanja pristojbe jer sam tražio ustavom zajamčenu ravnopravnost. Da li sam bio u pravu?

Ako sam bio u pravu postoji li ijedna institucija u zemlji kojoj se mogu obratiti i zatražiti da se ispoštuje zakon?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija