Jump to content

naknada materijalne štete u slučaju sudara


ivan_pu

Preporučene objave

doživio sam prometnu nesreću

nedvojbeno je policijskim zapisnikom utvrđeno je da je drugi vozač kriv

prijavio sam štetu na svojem skuteru njegovom osiguranju (Croatia)

 

Croatia je poslikala skuter i poslala mi izvid štete u kojem ima par nelogičnosti:

 

1. utvrdili su da se radi o drugom tipu skutera a ne o mojem skuteru (moj nije više u proizvodnji)

2. za dijelove koje su naveli da se treba promjeniti stavili su kataloške brojeve dijelova tog drugog skutera skutera a ne mog skutera (bitna je razlika u cijeni određenih dijelova i u njihovoj količini)

3. nigdje nisu utvrdili vrijednost novog takvog skutera niti njegovu tržišnu vrijednost već su samo napiali da je "popravak moguć do 15.300 kn" i napravili su kalkulaciju popravka za ponudu u iznosu 4.500 kn

4. iz njihovog izvida proizlazi da ih isti ne obvezuje na isplatu štete

 

Molim Vas što je moguće hitnije odgovore na slijedeća pitanja:

 

A. dali da prigovaram na njihov izvid po osnovi navedenog krivog skutera i krivih dijelova, ili će se to ionako utvrditi iz predračuna servisera i naknadnog izvida osiguratelja (piše:popravak po predračunu)

 

B. da li je ovaj iznos od 15.300 kn upravo iznos totalne štete. naime, tu mi nije jasno: takav skuter novi košta 38.000 kn. ako je to iznos totalne štete tj. 70% iznosa od njegove tržišne vrijednosti - ispada da je njima vrijednost skutera koji je star 2 g i 4 mj pala čak oko 43% - jel moguće da skuter procjenjuju na samo 57% njegove nove vrijednost. konkretno, takav skuter tog godišta po oglasnicima vrijedi oko 25.000 kn, a oni su ga time očito procijenili na 21.000 kn

C. da li nakon što servisdostavi predračun koji će očito biti znatno veći od ponuđenih 4.500 kn, od Croatie tražim nekakvu potvrdu da će isplatiti štetu

D. nisu li ipak morali dati neki obračun tipa: vrijednost novog vozila, vrijednost konkretnog vozila i sl. da bude malo transparentnije, ili se boje da iznosom popravka ne dosegnem iznos totalne štete (nažalost moguče) pa kalkuliraju da ta totalna šteta za isplatiti bude što manja

E. ako bude totalna šteta - da li će Croatia morati (ne moći) isplatiti mi i ostatak vrijednosti vozila preuzimajući isto

 

Molim Vas za hitnost. Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znači ovako,

malo sam googlao po netu i tražio po legalisu te sam došao do sljedećeg zaključka:

 

u slučaju totalne štete isplaćuje se najčešće 70% procijenjene vrijednosti vozila, a ostatci vozila se procjenjuju do 30% i kao takvi ostaju oštećeniku,

 

s time da oštećenik obzirom potražuje štetu od obveznog auto osiguranja štetnika može zahtijevati da to osiguranje preuzme ostatke vozila uz isplatu procijenjenog iznosa

 

jesam li u pravu

 

 

naime, i sami znate da ako vam je vozilo totalno uništeno, da se najčešće ostaci ne mogu prodati za 30% vrijednosti te da je samo problem s njihovim skladištenjem

 

 

Hvala na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija