Jump to content

djecak na biciklu-prometna nezgoda


amna

Preporučene objave

Molim za savjet.Prije 11 dana sina/maloljetan/je na biciklu udario motorno vozilo.Zadobio je teske tjelesne povrede.Prelazio je sa prijateljem desetak metara od pjesackog prelaza na kojem je bilo zeleno svjetlo/znaci izmedju vozila koji su stajali/.Sa druge strane je takodje bilo zeleno svetlo za automobile.Posto u tom trenutku nije bilo nikoga ko je skretao, prijatelj je prvi prosao a on za njim.Vidjeo je vozilo kako skrece na samom pjesackom i pred sami prelazak na trotoar auto ga udarilo bez kocenja.Bacilo ga na raskrsce.Na mjestu nezgode a pri dolasku policije nije bio niko od porodice/bili smo sa sinom u bolnici/.U 22 i 30 policajac je pozvao supruga i rekao da vozac/zenska/ nije kriva.Nije nas nista interesovalo osim djeteta.Medjutim, prijatelj je pogledao izvjestaj policije u kojem stoji da je mali 100% kriv.U novinskom clanku pise da je doslo do sudara m.vozila i bicikla i to na raskrscu,sto apsolutno nije tacno.Mali ce biti sest tjedana u gipsu/za sada/.Doticna je posjetila isto vece sina i bez prisustva roditelja razgovarala sa njim o nezgodi.Rekla mu je da ga nije vidjela da je gledala za njegovim prijateljem.Ona nosi naocale i ima problem sa ljevim okom.Rekla mu je jos da se prepala i da je nakon sto ga je udarila samo ugasila auto.Znam da to sto je ona govorila sinu ne znaci nista.Nije se vise pojavila.Sta da radim.Da li da trazim misljenje vjestaka i rekonstrukciju?Molim vas za savjet.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema ovome što ste napisali (prilično konfuzno), dječak je doista krivac za nesreću. Obzirom da je bicikl također vozilo kao i automobil, kamion itd., zamislite da se automobil kretao na način kako se kretao bicikl a onda ga netko udari. Tko bi bio kriv? Ne želim vas odgovarati od vašeg nauma, ali angažiranjem odvjetnika, vještaka ili nekog trećeg, samo ćete si povećati troškove. Što se tiče samog događaja, ne možete učiniti ništa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru,ali ja mislim da su pjesaci i biciklisti na prvom mjestu,bar je tako u drugim zemljama.I ako nisu uvijek u pravu i znaju izazvati nesrecu mislim da su oni nezasticeni.U prilici sam svaki dan da udarim najmanje 3-4 pjesaka-biciklista,ali nisam.Znaci problem je u tome sto je vidljivost bila perfektna ,djete nije izletilo na ulicu,znaci da je takla kocnicu ,ustvari da je gledala i pazljivo vozila,bio je 10 metara od pjesackog,ne bi se desilo to sto se desilo.Gledala je na drugu stranu.

Pa znaci treba voziti i gaziti sve ispred sebe??????????I sto je najvaznije neces odgovarati za to.Pa koliko ste imali slucajeva da pjesaci prelaze na crveno,da vam djete izleti pred auto?????

U svakom slucaju hvala na savjetu

Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vlasnik vozila ima pravo privatnom tužbom potraživati iznos potrošen za popravak oštećenja vozila počinjena prometnom nesrećom i to od roditelja ili skrbnika djeteta.

 

Ukoliko je vozilo kasko osigurano, a vlasnik vozilo popravi iz kasko police osiguranja, osiguravajuće društvo ima pravo u roku od 5 godina od isplate štete tužbom potraživati isplaćeni iznos uvećan za troškove i kamate i to od roditelja ili skrbnika djeteta.

 

Ovo vrijedi ukoliko se prometna nesreća dogodila na području Republike Hrvatske, te da su svi sudionici fizičke i pravne osobe iz RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

amna je napisao:

Hvala na odgovoru,ali ja mislim da su pjesaci i biciklisti na prvom mjestu,bar je tako u drugim zemljama.I ako nisu uvijek u pravu i znaju izazvati nesrecu mislim da su oni nezasticeni.U prilici sam svaki dan da udarim najmanje 3-4 pjesaka-biciklista,ali nisam.Znaci problem je u tome sto je vidljivost bila perfektna ,djete nije izletilo na ulicu,znaci da je takla kocnicu ,ustvari da je gledala i pazljivo vozila,bio je 10 metara od pjesackog,ne bi se desilo to sto se desilo.Gledala je na drugu stranu.

Pa znaci treba voziti i gaziti sve ispred sebe??????????I sto je najvaznije neces odgovarati za to.Pa koliko ste imali slucajeva da pjesaci prelaze na crveno,da vam djete izleti pred auto?????

U svakom slucaju hvala na savjetu

Pozdrav

 

Ja vas u potpunosti razumijem obzirom da se radi o vama najbliskijoj osobi, no stvarnost je drugačija. Vaše mišljenje je laički sagledana situacija, tj. može se reći da su pješaci "na prvom mjestu" jer ako udarite pješaka npr. na crvenom svjetlu za pješake na pješačkom prijelazu, krivi ste za nesreću a pješak ako preživi plaća kaznu za svoj prekršaj, odnosno vozač vozila je gotovo uvijek kriv, ali pošto je bicikl vozilo a vozač istog vozač vozila, na njega se primjenjuju odredbe zakona iste kao i za vozača automobila, kamiona itd., znači ako vozač drugog vozila koje vam ide u susret prijeđe na vašu stranu i udarite ga, mislite da bi vi trebali biti krivi jer niste gledali pred sebe, ili što niste uspjeli zakočiti?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam,vjerovatno ste u pravu.Ali opet tvrdim ,on je samo zelio preci na biciklisticku stazu i bilo mu je zeleno svjetlo.Jedina njegova greska je bila sto je bio 10metara od pjesackog.

Ja cu kao roditelj platiti kaznu,popravak vozila,ali mislim da i ona ima neku odgovornost.Nije mogla voziti tom brzinom u skretanju na pjesackom,a da se ne moze bezbjedno zaustaviti.

Javim Vam rezultate sa suda.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija