Jump to content

otac ne plaća alimentaciju, bez obzira na sudsko rješenje


malinia

Preporučene objave

Pozdav!

 

Obraćam Vam se na ovom forumu po drugi puta,a indirektno vezano uz isti problem.

Naime, s bivšim partnerom- dijete i ja ne živimo 10 godina.

Dijete je staro otprilike 11 godina.

Više od 7 godina otac nije plaćao alimentaciju.

Nezaposlen je, ne prima naknadu sa HZZ-a.

Ja sam ga tužila; po odluci suda (u srpnju je donešena presuda) trebao bi mjesečno uplaćivati iznos od nekih 600,oo kn sa zaostacima od dana podnošenja tužbe.

 

On to ne čini, uz odgovor: "Pa šta! Ti ćeš dobit novac od države, a nek onda država tereti mene..."

Što je u jednu ruku i točno, a ujedno i razlog mog ponovnog javljanja na "Legalis".

 

1. Kakva je procedura dobivanja prava na tu alimentaciju od države?

2. Koliko vremena će otprilike proći da ja to pravo mogu i ostvariti?

3. Da li od države dobivam i zaostatke ili iznos teče od dana kad podnesem zahtjev?

4. Ako je odgovor na 3. pitanjee negativan- kako uopće mogu ostvariti potraživanja za zaostatke?

5. Da li je 600,00 kn zakonski stvarno dovoljan iznos za dijete od 11 godina? (Neslužbeno sam čula da se radi o 1.060,00 kn)?

 

Napominjem da sam se kreditno zadužila za kupnju školskih potrepština i uređenje sobe za dijete, zbog čega mi je vrlo bitno ostvariti što skorije pravo na alimentciju.

 

Hvala unaprijed na odgovoru

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obratite se zahtjevom za privremenim uzdržavanjem djeteta CZSS-u. Pravo se priznaje s danom podnošenja zahtjeva.

To nije preuzimanje očevih obaveza, stoga nikakve zaostke nećete dobiti, a niti drugi iznos osim 50% minimalnog koji je određen da ga plaća roditelj koji s djetetom ne živi (za vaše dijete trenutno 541,00kn) i to najdulje do 3 godine.

 

Ima li otac djeteta imovinu koja bi se mogla ovršiti?

Ima li roditelje koji bi dijete morali uzdržavati za slučaj da to ne radi on (tek nakon takve tužbe)?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovako, imovine otac nema, a na njegove roditelje ja ne želim prebacivati njegovu odgovornost, jer se to kosi s mojim etičkim načelima.

Dakle, ako nema imovine, zapravo ne postoje nikakva pravna regulativa putem koje bi se to riješilo...

 

A ako se zaposli, da li tada postoji mogućnost da mu se putem obustave od plaće naplate zaostaci?

 

2. Spominjete da je 50 % minimalnog iznosa alimentacije 541,oo kn.

Da li to znači da je minimalnni iznos uistinu 1.082,00 kn? Kako je onda moguće da je sud donio presudu 600,00 kn alimentacije (iako sam ja tražila 1.000,00 kn; što bi zajedno s mojim podjednakim financijskim doprinosom zadovoljavalo djetetove potrebe i omogućilo mu potreban standard, a bez da se ja moram dodatno zaduživati)?

 

Hvala unaprijed

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Od 1.1.2008., prema čl. 232. st.4 određeni su minimalni iznosi koje je dužan plaćati roditelj koji s djetetom ne živi. Za ovu godinu za dijete:

do 6g 919,70kn

7-12g 1082,00kn

13 dalje 1190,00kn

 

Niži iznos se može (ne i mora) odrediti ako je obveznik uzdržavanja dužan uzdržavati više djece, ali ne manji iznos od 50% minimalnog (čl.232 st.5) ili ako dijete ima prihode pa sudjeluje u vlastitom uzdržavanju (može se odrediti i manje od 50%).

 

Dugovanja će biti naplativa i 10g nakon punoljetnosti djeteta, a u sljedećih 7+10g bi se otac i mogao zaposliti...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Draga/dragi Newbie!

 

Otac nema više djece, kao što naše dijete nema ama baš nikakve vlastite prihode, nego je sutkinju uvjerio u svoju jad i bijedu, nemogućnost zaposlenja- naime. Bio je vrlo uvjerljiv, priznajem da sam se u tim trenucima osjećala kao zadnje da oprosite #OOPS#, jer potražujem toliki iznos. Ovo nije ironija nego istina; iako sad bistre glave rezoniram da nije radno nesposobniji ili manje zdrav od mene, te da je zapravo teško shvatiti toliki period nezaposlenosti i shodno tome činjenicu da je ipak još uvijek živ, uhranjen, da puši i ima krov nad glavom.

 

No, eto, dosuđen je taj iznos na temelju njegove nazaposlenosti.

 

Što se tiče naplativosti duga; da li se za to podnosi posebna tužba kad se otac zaposli ili ovrha s plaće ide automatski?

 

Što se tiče iznosa, ako se otac kojim slučajem ipak jednog dana zaposli- da li trebam podnositi novu tužbu za povećanje iznosa ili se predmet vodi pod istim brojem kao nastavak prethodne tužbe?

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

malinia,

ono što ste neslužbeno čuli je podatak objavljen u NN 37/09, sukladno odredbama Obiteljskog zakona. Pak, čl. 232 (+211.) predviđa kada se određuje smanjeni iznos.

Ako otac ne uzdržava dijete iz bilo kojeg razloga, sutradan po isteku 6 mj. CZSSu podnesite zahtjev za privremeno uzdržavanje djeteta- bit će 50% iznosa određenog kao minimalnog za dobnu skupinu kojoj vaše dijete pripada (dakle, otprilike koliko je određeno ocu u vašem primjeru). Pravo se priznaje danom podnošenja zahtjeva, a isplaćivat će ne dulje od 3 godine. Taj dio sredstava će od njega potraživati oni, a vi/dijete ostatak...

A oko automatskog, ništa ne ide automatski. Zasada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija