Jump to content

zaštita na suđenje u razumnom roku


davor1973

Preporučene objave

poštovani,

 

nakon što sam podigao tužbu protiv ministarstva hrvatskih branitelja svezi statusa hrvi-a, te proteka "razumnog" roka pred upravnim sudom rh u trajanju od 3god.,podnosim tužbu vrhovnom sudu za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku jer mi nije rješenje uručeno u tom perijodu.

ono je riješeno....no,ono što trebam je:

 

rok u kojem vrhovni sud rh mora,ukoliko rok zakonski postoji,donijeti konačnu odluku i po kojem zakonu,članku,stavku i točki!? vrhovni sud donosi istu.

 

ukoliko vrhovni sud u roku ne donosi rješenje imam pravo na ustavnu tužbu,iako protiv rješenja vrhovnog suda nije dopuštena žalba.čl.28.st.3.kaže da smijem u roku od 15-est dana nakon roka podnijeti tužbu ustavnom sudu,temeljem čl??????...ustavu rh!

 

hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitah post više puta i nadam se da sam "pokopčao":

nakon što Upravni sud nije donio u razumnom roku presudu povodom tužbe-spora koji ste pokrenuli, vi ste podnijeli zahtjev Vrhovnom sudu radi zaštite prava na suđenje u razumnom roku i on je riješio vaš zahtjev; a vas sada interesira postoji li zakonska odrednica po kojoj je određen rok u kojem je Vrhovni sud morao donijeti rješenje po vašem zahtjevu i interesira vas zakonska utemeljenost vaše možebitne tužbe Ustavnom sudu protiv rješenja Vrhovnog suda odnosno da vam se navedu točni članci i zakon.

Koliko je meni poznato ne postoji odrednica u kojem roku je Vrhovni sud dužan donijeti rješenje po zahtjevu za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku - odnosno nigdje ne piše to je toliko npr. 6 mjeseci i sl.

Protiv rješenja Vrhovnog suda možete podnijeti tužbu Ustavnom sudu, ali ja vam ne mogu reći napišite taj i taj članak jer ne znam do povrede kojeg ustavnog prava je po vašem mišljenju došlo donošenjem tog rješenja.

Ako griješim nadam se da će se još netko uključiti u temu i iznijeti svoja saznanja i mišljenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Duro je napisao:

Pročitah post više puta i nadam se da sam "pokopčao":

nakon što Upravni sud nije donio u razumnom roku presudu povodom tužbe-spora koji ste pokrenuli, vi ste podnijeli zahtjev Vrhovnom sudu radi zaštite prava na suđenje u razumnom roku i on je riješio vaš zahtjev; a vas sada interesira postoji li zakonska odrednica po kojoj je određen rok u kojem je Vrhovni sud morao donijeti rješenje po vašem zahtjevu i interesira vas zakonska utemeljenost vaše možebitne tužbe Ustavnom sudu protiv rješenja Vrhovnog suda odnosno da vam se navedu točni članci i zakon.

Koliko je meni poznato ne postoji odrednica u kojem roku je Vrhovni sud dužan donijeti rješenje po zahtjevu za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku - odnosno nigdje ne piše to je toliko npr. 6 mjeseci i sl.

Protiv rješenja Vrhovnog suda možete podnijeti tužbu Ustavnom sudu, ali ja vam ne mogu reći napišite taj i taj članak jer ne znam do povrede kojeg ustavnog prava je po vašem mišljenju došlo donošenjem tog rješenja.

Ako griješim nadam se da će se još netko uključiti u temu i iznijeti svoja saznanja i mišljenje.

 

ovako.upravni sud je rješio predmet unutar 3god.,ali mi ga nije uručio čime nije ispoštovan "razumni" rok od 3god.

zbog toga imam pravo podnošenje zahtjeva,tužbe,prigovora....vrhovnom sudu temeljem zakona o sudovima N.N. 150/05,čl.27 i 28.

ono što želim znati je:

po kojem zakonu,ako on uopče postoji,vrhovni sud ima rok po tom pitanju i koliko dugo traje isti?

rečeno mi je 6mj!...jer,ako ne postoji rok po kojem vrhovni sud mora donijeti konačnu odluku...po kojem zakonu,članku,stavku i točki se pozivam prilikom podnošenja tužbe ustavnom sudu protiv vrhovnog suda????

ova uputa je napisana u čl.28.st.3

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam siguran da sam sve razumio, ali možda ovo pomogne:

 

Točno je da se datumom okončanja postupka smatra dan dostave stranci, ili određeni dan nakon objave na oglasnoj ploči ako dostava nije bila moguća. Dakle, ako je do tog dana prošlo više od 3 godine, možete tražiti zaštitu prava na suđenje u razumnom roku.

 

Međutim, ako ste u međuvremenu odluku Upravnog suda ipak primili, ne možete tražiti zaštitu toga prava nakon primitka te odluke. Takvu zaštitu možete tražiti samo dok je postupak u toku.

 

Nije propisano u kojem roku Vrhovni sud mora riješiti takav zahtjev. Iz iskustva znam da to može trajati i više od godinu dana, a na stranicama Vrhovnog suda možete pregledati rješenja u takvim postupcima pa vidjeti u kojim se uobičajenim rokovima rješavaju.

 

To teoretski znači da Vrhovni sud može takav zahtjev riješiti i nakon 10 godina, pa i "nikada".

 

Protiv odluke Ustavnog suda podnosi se ustavna tužba zbog povrede čl.29 stavak 1. - vidjeti primjere rješenja Ustavnog suda na stranicama Ustavnog suda - signatura U-IIIVs.

 

Po mojem mišljenju ako Vrhovni sud ne riješi takav zahtjev u nekom razumnom roku (koji valjda ne bi sam smio biti dulji od 3 godine kad je to rok koji se općenito smatra razumnim za rješenje samog predmeta), onda bi se možda mogla tražiti zaštita Ustavnog suda i temeljem čl. 63 st. 1, koji omogućuje tužbu i prije iscrpljenja redovnog pravnog puta. No, naglašavam da je to moje osobno mišljenje i da mi nije poznato da je netko pokušao koristiti takvu mogućnost.

 

I na kraju - ni za odluke Ustavnog suda nije propisano u kojem se roku moraju donijeti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KronicnaStranka je napisao:

Nisam siguran da sam sve razumio, ali možda ovo pomogne:

 

Točno je da se datumom okončanja postupka smatra dan dostave stranci, ili određeni dan nakon objave na oglasnoj ploči ako dostava nije bila moguća. Dakle, ako je do tog dana prošlo više od 3 godine, možete tražiti zaštitu prava na suđenje u razumnom roku.

 

Međutim, ako ste u međuvremenu odluku Upravnog suda ipak primili, ne možete tražiti zaštitu toga prava nakon primitka te odluke. Takvu zaštitu možete tražiti samo dok je postupak u toku.

 

Nije propisano u kojem roku Vrhovni sud mora riješiti takav zahtjev. Iz iskustva znam da to može trajati i više od godinu dana, a na stranicama Vrhovnog suda možete pregledati rješenja u takvim postupcima pa vidjeti u kojim se uobičajenim rokovima rješavaju.

 

To teoretski znači da Vrhovni sud može takav zahtjev riješiti i nakon 10 godina, pa i "nikada".

 

Protiv odluke Ustavnog suda podnosi se ustavna tužba zbog povrede čl.29 stavak 1. - vidjeti primjere rješenja Ustavnog suda na stranicama Ustavnog suda - signatura U-IIIVs.

 

Po mojem mišljenju ako Vrhovni sud ne riješi takav zahtjev u nekom razumnom roku (koji valjda ne bi sam smio biti dulji od 3 godine kad je to rok koji se općenito smatra razumnim za rješenje samog predmeta), onda bi se možda mogla tražiti zaštita Ustavnog suda i temeljem čl. 63 st. 1, koji omogućuje tužbu i prije iscrpljenja redovnog pravnog puta. No, naglašavam da je to moje osobno mišljenje i da mi nije poznato da je netko pokušao koristiti takvu mogućnost.

 

I na kraju - ni za odluke Ustavnog suda nije propisano u kojem se roku moraju donijeti.

 

sve mi je ovo pomalo kuriozno,no sumnjam da neku odluku vezanu za hrvi rješavaju kroz 10 god.,a možda nikad.kakav je to zakon?

fizički sam ranjen u obadvije noge 92god.,95god.pok.šušak mi potpisuje status hrvi,privremeno.

od tada do danas jurim za svojim pravima.strašno!

prilikom izlaska pred liječničku komisiju dodjeljuje mi se 60% invaliditeta iako liječnik veli da trebam dobiti 70%,ali iz POLITIČKIH razloga mi ne smije dati više.

ista priča se ponavlja prilikom moje tužbe upravnom sudu.sav revoltiran se žalim čemu moram tužiti kada je sve već jasno,odgovaraju mi:ma to vam je sve politički.

k tome su tražili da tužbu napišem u kurzivu!?da sam imao odvjetnika da li bi i onda inzistirali na kurzivu!?koji se ovo vrag događa?

u pon.,uto,ću posjetiti vrhovni i ustavni (urudžbeni),možda mi kažu kamo dalje.

čovječe,k vragu s tim politički!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rješavanje zahtjeva za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku nema nikakve veze s meritumom samog predmeta, nego sa zaštitom postupovnih prava stranke neovisno o sadržaju predmeta (osim u pogledu njegove složenosti).

 

Nisam napisao da se zahtjev za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku rješava 10 godina, nego da je to onako sasvim teoretski moguće budući da nije propisan rok u kojem se zahtjev mora riješiti. Za uvid u stvarne rokove uputio sam Vas na stranice VS odnosno USuda.

 

U vezi s rješavanjem statusa HRVI nisam napisao ništa, niti se u to razumijem.

 

Zašto taj rok nije propisan, to bi trebalo pitati zakonodavca, ali meni se čini da je odgovor jednostavan: i da jest propisan, što bi to značilo? U upravnom postupku rokovi su propisani (u načelu 30 plus 30 dana), pa se često ne poštuju.

 

Ako Vrhovni sud ima je kapacitet da riješi određeni broj predmeta godišnje, ne možete povećati taj kapacitet propisom o maksimalnom roku.

 

(Ako jedan radnik lopatom ubaci u kamion maksimalno 3 kubika zemlje za 1 sat, ništa nećete postići ako mu naprosto propišete da ubaci 30 kubika. Ista stvar ovdje.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

točno je da vrhovni sud nema rok po kojem mora riješiti zahtjev za zaštitom na suđenje u razumnom roku.

no,takav predmet se u razumnom roku rješava između 4 i 6 mj.

po donešenom rješenju vrhovni sud nalaže nižem sudu protiv kojeg je zahtjev i podignut,da rješenje MORA uručiti kroz 3,6 ili 12 mj.također određuje i naknadu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija