Jump to content

sto prvo moram napraviTI????


ananas

Preporučene objave

ja kao i mnogi drugi ovdje imam problem, po meni je situacija cista kao suza, ali..., uvijek postoji ono ali.majka sam skoro cetverogodisnje curice i od njenog rodenja se ja brinem za nju, prijavljena je na mojoj adresi, ima moje prezime i s njenim bioloskim ocem smo pokusale zivjeti,ali to je trajalo nekoliko mjeseci.moram napisati da jeon narkoman i alkoholicar, a mogu slobodno reci da naginje i kocki, nikada nije skrbio za dijete, odnosno za nas, jer nikada nije radio negdje uze od 15 dana,ja sam onda vjerovala da mu mogu pomoci, ali sam otisla jer je postao nasilan i nisam htjela da moje dijete ivi takvim covjekom.napominjem da nije reagirao na nas odlazak i da za to cijelo vrijeme nije imao volje ni zelje doci vidjeti dijete, a kamoli da joj je nesto pruzio, ja sam do unazad nekih godinu dana zvala ga i molila da odrzi kontakt, ali nist od toga.kao lijeci se, pa pobjegne iz bolnice i tako u krug.bit svega je da je on nakon dugog staza ovisnika valjda polupao loncice i sad on meni prijeti i poziva me na sud, a ja nisam ni alimentaciju od njega trazila, jer sam znala da nema, ja sam budala, a on je bezobrazan.dijete ga ni ne poznaje i ni ne zna da on postoji,sto nije ni cudo s njegovim ponasanjem.dijee i ja skoro dvije god.ne zivimo vise u rodnom gradu, ja imam napokon novog partnera i oca svog djeteta, jer ga mala zove ocem sto je i normalno, prirodna ljudska poteba da ima oba roditelja,tako da bioloski roditelj po meni nije nikakav zakon ako se ne brine za svoje potomstvo.poziv koji mi je dsao od njega nakon skoro 4 godine je bio smijesan i u njemu se navodida ja njemu moram platit 5000n ako mu nedam da se vide, ali s druge strane on ne zeli skrbnistvo, jer zna da za to nije sposoban i jos svakakvih gluposti, uglavnom ja sam se nasla snjim i onje povuko poziv, toliko o njegovoj ozbijnosti.mene zanima sto da napravim prvo u postupku oduzimanja roditeljske skrbi, mozda zvuci grubo, ali on je taj koji je grub i grubo je prekrsio sva djetetova prava i sad jos on meni prijeti i ponasa se kao da je svemocan, u stilu ja mogu radit sto hocu i biti otac kad hocu, a kad mi se neda onda necu.ne zelim strahovat za nas dvije i zelim da nas pusti na miru, kako?? u cijeloj ovoj prici koja ovako na brzinu izgleda sturo, zaboravila sam napisati da je bio i u zatvoru, ma ne znam uopce sto misliti o takvim ljudima, a ni o sebi jer napokon sam shvatila pomoci ne mozes nikome tko sebi nece pomoci, samo nastradas.ja sada ne zelim kritizirati oceve jer moj sadasnji partner je bolji otac od mnogih majki, sto je ovoj drzavi, narkomani, alkoholicari i ostali slicni njima imaju vise prava od nas tzv.normalnih, on je cak sebi osigurao socijalnu pomoc od nekih 400-500kn, kako???!!!!a ja samse o djeteu brinula sama uz pomoc roditelja, da se razumijemo mene alimentacija ne zanima, njega se bojim jer je tu bilo svega i svacega i ne zelim buniti jednu malu veselu curicu dok za to ne bude dovoljno zrela i uopce se nezelim njemu svetiti, ali ne zelim ni sjediti prekrizenih ruku i slusati njegove prijetnje i budalastine i ne zelim da se dopusta takvima da uskacu klincima u zivot kad oni to zazele, a s druge strane posto je takav kakav je predozirat ce se i sta onda?!opet isto, nestao je, zalosno, ali to je realnost danasnje hrvatske. na kraju krajeva zasto bi mala trebala gledati covjeka koji vidno ne izgleda zdravo niti se tako ponasa i koji je nekih 15 godina sam u svom svijetu i sam sebi je pretezak.(bar sam si dusu olaksala, au pon. jaidem kod odvjetnika i pokrecem postupak)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Otac djeteta ima zakonsko pravo zatražiti od suda reguliranje susreta i druženja s djetetom.

To je izvanparnični postupak koji se pokreće prijedlogom i u kojem se ne može tražiti nikakav novac u zamjenu za susrete i druženja.

Pravo na susrete i druženje je prvenstveno pravo djeteta i sud donosi odluku kako bi zaštitio to pravo.

Susreti i druženja djeteta i roditelja s koji dijete ne živi mogu se ograničiti ili čak zabraniti ako bi zbog takvih susreta dijete imalo štetu.

Sud procjenjuje svaki slučaj zasebno prije nego donese konačnu odluku.

Vi svakako trebate istaknuti na sudu sve što ste napisali ovdje, te ovisno o situaciji tražiti od suda da provede vještačenje oca djeteta po sudskom vještaku psihijatru i/ili kliničkom psihologu kako bi se mogla donijeti ispravna odluka.

 

Što se tiče oduzimanja prava na roditeljski skrb, takav postupak možete pokrenuti zahtjevom sudu i temelji se na čl.114 Obiteljskog zakona

Članak 114. st. 1 i st. 2.

(1) Sud će u izvanparničnom postupku roditelja koji zlorabi ili grubo krši roditeljsku

odgovornost, dužnosti i prava lišiti prava na roditeljsku skrb.

(2) Roditelj zlorabi ili grubo krši roditeljsku odgovornost, dužnosti i prava ako:

1. provodi tjelesno ili duševno nasilje nad djetetom, uključujući izloženost nasilju među

odraslim članovima obitelji,

2. spolno iskorištava dijete,

3. izrabljuje dijete sileći ga na pretjerani rad ili na rad koji nije primjeren njegovoj dobi,

4. djetetu dopušta uživanje alkoholnih pića, droge ili drugih opojnih sredstava,

5. navodi dijete na društveno neprihvatljivo ponašanje,

6. je napustio dijete,

7. ne skrbi dulje od tri mjeseca o djetetu s kojim ne živi,

8. u roku godine dana ne stvori uvjete za zajednički život s djetetom s kojim ne živi, a da

za to nema osobito opravdan razlog,

9. ne skrbi za osnovne životne potrebe djeteta s kojim živi ili se ne pridržava mjera koje je

radi zaštite prava i dobrobiti djeteta prethodno donijelo nadležno tijelo,

10. na drugi način grubo zlorabi djetetova prava.

 

Postupak za lišenje prava na roditeljsku skrb dužan je pokrenuti i centar za socijalnu

skrb čim sazna za okolnosti iz stavka 2 ovoga članka, ili sud po službenoj dužnosti.

 

Pravo na roditeljsku skrb može se vratiti odlukom suda kad prestanu razlozi zbog kojih je to pravo oduzeto, a izvanparnični postupak u kojem se traži vraćanje prava na roditeljsku skrb može pokrenuti roditelj kojem je to pravo oduzeto ili centar za socijalnu skrb.

 

U slučaju da je pokrenut postupak za lišenje roditeljske skrbi za oba ili jedinog roditelja, centar za socijalnu skrb imenovat će djetetu posebnog skrbnika.

 

Pravomoćna odluka o lišenju i vraćanju roditeljske skrbi dostavit će se nadležnom

matičaru radi upisa u maticu rođenih djeteta i roditelja, ministarstvu nadležnom za poslove pravosuđa radi vođenja očevidnika o osobama koje su lišene roditeljske skrbi, a ako dijete ima neko pravo na nekretninama odluka će se dostaviti i zemljišnoknjižnom odjelu općinskog suda radi zabilježbe.

Nakon punoljetnosti djeteta podaci o lišenju roditeljske skrbi ne iskazuju se u ispravama iz matice rođenih djeteta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala!!! iskreno, kad mi kazu ne, onda tek poludim i prevrnem nebo i zemlju, jos nisam naisla na odbijanje, nego cak na dobre savjete, zao mi je sto se moramo toliko boriti, ne razumijem sto bi trebali, cekati do kraja zivota da se smiluju i dodu vidjeti klinca i pomoci nekako,uzas jedan, mislim da bi bilo puno sretnijih obitelji da nekad poslusaju nas male ljude, a ne da idu u korist takvim nemanima i narkomanima, na njih se uzalud trosi lova koja ide i iz mog depa, realno gledajuci situaciju, on ne radi, ne skrbi za malu, a dobija socijalnu pomoc, covjek od 33 god.,zalosno, a za tu njegovu socijalnu pomoc radimo mi normalni gradani, ima puno vise ljudi kojima treba pomoc, a ne takvima.udaljila sam se s teme, nadam se da ces naci neku rupu, a ja idem do ministarstva, ja sam dala sve od sebe da ostvari neki kontakt, nije htio,znas o cemu pricam kad su takvi u pitanju, nije mu bilo sve na vrijeme, pa nije "stigao"doci, e pa dosta mi je.sad gledam malu kako se igra s nebioloskim tatom i znam da smo obitelj, pa da vidim tko ce razoriti jednu sretnu familiju i zbuniti jednu malu nevinu curicu?! (javi mi novosti) :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija