Jump to content

Porez na prenos i prodaju nekretnine


kruskone

Preporučene objave

Molim Vas da mi odgovorite na 2 pitanja:

1.Koliki je porez na nekretnine( kuća i zemljište)koje ću dobiti od pok. oca nakon ostavinske rasprave? Nekretnine se nalaze na Područjima Državne Skrbi i ja sam jedini nasljednik.

2.Da li plaćam porez na nakretninu ako istu prepisujem svojoj supruzi( poklon za 10 tu godišnjicu braka ).Nekretnina je zajednička stečevina i u njoj živimo već 5 godina i također se nalazi na Području od Državne Skrbi.

 

Hvala,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Porez na promet nekretnine pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja....

Znači u oba slučaja tj. u prvom kod nasljeđivanja ste oslobođeni plaćanja poreza na promet nekretnine jer ste potomak umrlog a u drugom slučaju vaša supruga bi u slučaju da joj darujete nekretninu također bila oslobođena poreza jer je bračni dug darovatelja.

 

Također koliko sam shvatila u 2 točki navodite da je nekretnine koju ćete naslijediti od oca i u kojoj živite sa suprugom bračna stečevina

?

Naime, to nije bračna stečevina već vaša vlastita imovina prema Obiteljskom zakonu:

 

''Vlastita imovina je i imovina koju je bračni drug stekao tijekom bračne zajednice na pravnom temelju različitom od navedenoga u članku 248. ovoga Zakona (nasljeđivanje, darovanje i sl.).''

 

Bračna stečevina je imovina koju su bračni drugovi stekli radom za vrijeme trajanja bračne zajednice ili potječe iz te imovine

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija