Jump to content

Mirovinsko mi je uplatilo jednu mirovinu vise, sad me hoce na sud


jadni

Preporučene objave

Pozdrav svima!

Nemam pojma o pravu pa sam dosao na ovaj forum potraziti savjet.

Dakle, 7 godina sam primao mirovinu koju sam nasljedio.

Nakon sto sam navrsio 26 godina, po zakonu mi se ta mirovina ukida.

Zavod za mirovinsko osiguranje napravilo je pogresku te su mi na moj tekuci racun uplatili jos jednu dodatnu mirovinu koja mi nije trebala pripasti.

Trebalo im je 6mj da to primjete, te me sad svako malo zivka neka nadr** baba iz zavoda i prijeti mi se preko telefona tuzbom.

Sto da radim? Cuo sam da firme koje naprave takvu pogresku mogu samo zamoliti da im se vrati novac, ali ne i sudski ga traziti.

Da li za Drzavu vrijede drugaciji zakoni?

Da li ce me stvarno tuziti zbog 1900kn?

Kako se mogu braniti ako stvarno nemam te novce za vratit?

Moze li mi zavod sjesti na placu?

Hvala na odgovorima :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

jadni je napisao:

Dakle, 7 godina sam primao mirovinu koju sam nasljedio.

Nakon sto sam navrsio 26 godina, po zakonu mi se ta mirovina ukida.

Zavod za mirovinsko osiguranje napravilo je pogresku te su mi na moj tekuci racun uplatili jos jednu dodatnu mirovinu koja mi nije trebala pripasti.

 

Govorite o nepripadno primljenom iznosu (jedne) obiteljske mirovine, odnosno o stjecanju bez osnove.

 

jadni je napisao:

Trebalo im je 6mj da to primjete, te me sad svako malo zivka neka nadr** baba iz zavoda i prijeti mi se preko telefona tuzbom.

Sto da radim? Cuo sam da firme koje naprave takvu pogresku mogu samo zamoliti da im se vrati novac, ali ne i sudski ga traziti.

Da li za Drzavu vrijede drugaciji zakoni?

 

ZOO propisuje: "Tko izvrši isplatu znajući da nije dužan platiti, nema pravo zahtijevati vraćanje, osim ako je zadržao pravo na povrat, ako je platio da bi izbjegao prisilu ili ako isplata duga zavisi od ispunjenja uvjeta."

Međutim, ZOMO zadržava pravo na povrat ovom odredbom: "Osigurana osoba koja primi neko novčano davanje iz mirovinskog osiguranja koje joj ne pripada, dužna ga je vratiti Zavodu."

 

jadni je napisao:

Da li ce me stvarno tuziti zbog 1900kn?

Hoće, nakon što istekne rok određen u pozivu za naknadu štete.

Imajte na umu i slijedeće: na svotu potraživanja, na ime naknade štete, HZMO ima pravo na zateznu kamatu koja teče od idućega dana nakon isteka navedenog roka.

 

jadni je napisao:

Moze li mi zavod sjesti na placu?

Može.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija