Jump to content

Predugovor dijelom prekršen, Glavni ugovor nije potpisan, u stanu sam


marin01

Preporučene objave

Poštovani,

 

U problemima sam oko stana..

 

Predugovor za kupoprodaju stana je na kraju posta...

 

E a sad u stvarnost, kaparu sam dao 28.10.2008.(10.000€) budući da je stan trebao biti gotov 01.01.2009. tako sam se organizirao da sam stari stan prodao 15.02.2009. no novi nije bio gotov, tek sam uselio negdje cca 15.06.2009. premda nije imao etažirano i Vlasnički list ali bilo je pitanje vremena. I tad sam dao dodatnih 15.000€ za uređenje okoliša.

 

Osobno sam 20.01.2009. bio skupio sve potrebite papire za kredit osim Vlasničkog lista koji je trebao biti gotov uskoro.

 

Vlasnički list sam dobio 15.09.2009. znači 9,5 mjeseci nakon dogovorenog s time da je u njemu naveden dio garaže kao spremište i još nije u punoj dogovorenoj dužini 5,30m, nego je dužina 4,30 (jer je napravio hodnik) sa 3,90m. Uz to još uvijek nije gotova i spremna za uporabu ali ju prodavatelj stavio u vlasnički list s mojim stanom i inzistira da je platim.

 

Nedostaci:

- pločice su sfušane

- parket sam 2. put reklamirao dok nisam sam promijenio

- garaža mi nije gotova i to onaj dio koji smo na gradilištu dogovorili

- garaža prema elaboratu ne odgovara stvarnoj površini za nekih 2 m2

- okoliš nije u potpunosti uređen prema elaboratu

 

Sve u svemu, ne želi mu platit dok mi sve ne napravi, a s druge strane nije pristao na neki popust s obzirom na kašnjenje, promjene uvjeta kreditiranja i sfušarene radove, s treće strane živim u tom stanu i želio bi ispuniti svoju obavezu i početi plaćati kredit.

 

Što da radim, kako da se osiguram da mi ispuni ono što smo na gradilištu dogovorili, a nikad aneksom potvrdili.. veličinu garaže.

Koja je min. dužina garaže... jer u 4,30m ne stane neki auto tipa sedan.

 

Što da napravim uplatim sve pa tužim ga ili?!?!

Postoji neka druga opcija da ga prisilim da mi napravi što smo se dogovorili i što je nažalost samo usmeno obečao.

Ili da izađem i tražim ga lovu?

 

Hvala na odgovorima

 

-----------------------

28.10.2008. godine zaključili su slijedeći:

 

PREDUGOVOR O KUPOPRODAJI NEKRETNINE

 

Članak 1.

Ugovorne strane ovim Predugovorom preuzimaju obvezu sklapanja Glavnog ugovora o kupoprodaji nekretnine (dalje Glavni ugovor) kada se ispune sljedeći uvjeti:

a) nekretnina uknjižena u gruntovnici, tako da kupac može ishoditi kredit i opteretiti navedenu nekretninu i

b) kada se završe radovi navedeni u članku 8. ovog Predugovora i dobiju potvrdni nalazi svih mjerodavnih inspekcija

 

Članak 2.

Prodavatelj prodaje, a kupac kupuje, vlasništvo određenog posebnog dijela stambene građevine koja je sagrađena na temelju pravomoćne građevinske dozvole

KLASA : xxxxx:

 

1.STAN U PRIZEMLJU vel. xxxx m2 koji se sastoji od: xxxxxxx,

 

Kupac stječe vlasništvo i odgovarajućeg suvlasničkog dijela cijele nekretnine, sukladno članku 68, 69 i 370 stavak 4., Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, prema etažnom elaboratu posebnih dijelova građevine.

 

Članak 3.

Kupac će se prilikom sklapanja glavnog ugovora o kupoprodaji navedene nekretnine izjasniti o kupnji spremišta ili o kupnji garaže, što će za posljedicu imati povećanje površine nekretnine opisane u članku 2. ovog Predugovora, a samim time doći će i do promjene u iznosu kupoprodajne cijene navedene nekretnine.

 

Članak 4.

Prodavatelj se obvezuje da će nekretnina iz članka 2. ovog Predugovora ispuniti uvjete navedene u članku 1. ovog Predugovora najkasnije do 01.01.2009.

Prodavatelj se obvezuje kupcu predati nekretninu iz članka 2. ovog Predugovora, uz potpisivanje Primopredajnog zapisnika, najkasnije 15 dana nakon što je kupac u cijelosti isplatio ukupno ugovorenu kupoprodajnu cijenu iz ovog Predugovora.

 

Članak 6.

Kupoprodajna cijena nekretnine opisane u članku 2. ovog Predugovora iznos xxxEur/m2 za stambenu površinu ( slovima : xxx) nekretnine koja je predmet ovog Predugovora, što iznosi xxx ( slovima :xxx) u kunskoj protuvrijednosti po srednjem tečaju Hrvatske narodne banke na dan isplata a cijena spremišta-garaže je xxxEur/m2 ( slovima: xxx) u kunskoj protuvrijednosti po srednjem tečaju HNB na dan isplate. .

Kupoprodajna cijena za stambenu površinu u iznosu od xxxEur biti će uvećana za iznos cijene spremišta-garaže, te će se konačni kupoprodajni iznos za navedenu nekretninu definirati prilikom sklapanja glavnog kupoprodajnog ugovora za nekretninu opisanu u čl.2 ovog Predugovora.

 

Konačni izračun površine nekretnine dobiven na temelju pravovaljanog etažnog elaborata ne smije odstupati od projektirane veličine +/- 2%.

Ukoliko površina dobivena na temelju pravovaljano etažnog elaborata iznosi više od +/- 2%, ukupna cijena će se korigirati i naveti u Glavnom ugovoru.

 

Članak 7.

Prodavatelj svojim potpisom ovog Predugovora potvrđuje da je od Kupca na ime predujma primio iznos od xxxEur-a (slovima : xxx), u kunskoj protuvrijednosti po srednjem tečaju Hrvatske narodne banke na dan uplate.

Kupac je navedeni iznos uplatio na tekući račun Prodavatelja otvorenog xxx.

 

Kupac gubi dani predujam u slučaju odustajanja od sklapanja Glavnog ugovora.

 

Prodavatelj se obvezuje vratiti Kupcu dani predujam u dvostrukom iznosu u slučaju odustajanja od sklapanja Glavnog ugovora.

 

Ukoliko do razvrgnuća dođe iz drugih razloga kao što je dugotrajno nedovršenje ( 6 mjeseci dulje od dogovorenog roka 01.01.2009.) , kvaliteta gradnje ispod dogovorenog i zakonom predviđenog standarda, Kupac zadržava pravo raskinuti ugovor time da mu se Prodavatelj obvezuje vratiti dvostruki iznos danog predujma.

 

U slučaju sporazumnog raskida Predugovora, Prodavatelj je dužan vratiti uplaćeni predujam uvećan za zakonski određene kamate.

 

Ostatak kupoprodajne cijene do punog iznosa bit će isplaćeno Prodavatelju po sklapanju Glavnog ugovora kreditom Kupca putem neposredne doznake novčanih sredstava kreditora na račun Prodavatelja.

 

Ugovorne strane suglasne su da je cijena nekretnine iz članka 2. ovog Predugovora u iznosu od xxx €/m2 ( slovima: xxx) konačna i nepromjenjiva, dok će se konačni izračun površina nekretnine izvršiti na temelju pravovaljanog etažnog elaborata, te će se u skladu sa stvarnom površinom odrediti konačna cijena nekretnine iz članka 2 ovog Predugovora., s tim da odstupanje od projektirane veličine ne smije prelaziti +/- 2%.

 

Članak 8.

Prodavatelj se obvezuje da će do navedenog datuma u članku 4. ovog Predugovora izvršiti sve potrebne radove po projektnoj dokumentaciji kao i dogovorene radove na stanu i to:

•uređenje okoliša ,te:

•izvršiti sve obveze uređenja stana prema projektnoj dokumentaciji

•ishoditi uporabnu dozvolu za navedenu nekretninu najkasnije jednu godinu nakon sklapanja Glavnog ugovora.

•Prodavatelj se obvezuje o svom trošku izvršiti zemljišnoknjižni upis objekta u kojem se nalazi stan iz Članak 1. ovog Predugovora kao posebni dio tog objekta, kao i o svom trošku provesti etažni elaborat s posebnim dijelovima objekta na ime svoje ime

•dozvoliti kupcu da zajedno s Prodavateljem izvrši nadzor o izvedenim radovima, te eventualne promjene u unutarnjem uređenju prema dogovoru.

 

Između Prodavatelja i Kupca izvršiti će se primopredaja nekretnine što će se utvrditi zapisnikom o primopredaji nekretnine.

 

Članak 9.

U slučaju da Prodavatelj kasni s primopredajom useljivog stana više od 15 dana nakon što je Kupac u cijelosti isplatio ugovorenu kupoprodajnu cijenu iz ovog Predugovora, Prodavatelj je obvezan kupcu platiti ugovornu kaznu za uplaćena sredstva u visini 1% mjesečno od ugovorene kupoprodajne cijene stana.

 

Članak 10.

Prodavatelj daje garanciju za kvalitetu izvedenih radova u trajanju od dvije godine, a za opremu onoliko vremena koliko daje garanciju proizvođač opreme, računajući od dana primopredaje stana.

 

Članak 11.

Prodavatelj će u Glavnom ugovoru ovlastiti Kupca da bez ikakvih daljnjih pitanja i odobrenja Prodavatelja izvrši upis prava vlasništva kupljene nekretnine u Zemljišne knjige i ostale javne isprave u korist i na ime Kupca, ali tek po isplati ukupne kupoprodajne cijene.

 

Članak 12.

Prodavatelj jamči kupcu da je nekretnina koja je predmet ovog Predugovora u cijelosti vlasništvo Prodavatelja i da nije opterećena nikakvim uknjiženim niti neuknjiženim teretima, te da ne postoje nikakva prava trećeg koja isključuju, umanjuju ili ograničavaju prava Kupca, osim hipoteke u korist Banke. Ako bi se utvrdilo da postoje bilo kakvi drugi tereti, snosit će ih Prodavatelj.

Kupac će stupiti u posjed nekretnine opisane u članku 2. ovog Predugovora danom zaključenja Glavnog ugovora, a nakon isplate cjelokupne kupoprodajne cijene.

 

Članak 13.

Stranke sporazumno ugovaraju da sve troškove vlasništva i posjeda nekretnine, te ostale troškove vezane uz posjed i vlasništvo nekretnine koji budu učinjeni ili nastali do stupanja Kupca na dogovoreni način u posjed, snosi Prodavatelj.

Porez i sva ostala davanja vezana uz vlasništvo i posjedovanje nekretnine opisane u članku 2. ovog Predugovora snosit će Kupac od dana primopredaje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija