Jump to content

Zakonitost upravnog akta


Kutjevo1

Preporučene objave

U poslove državne uprave spada i provedba inspekcijskog nadzora.

Inspekcijski nadzor ima karakter uviđaja. Inspektor pokreće postupak po službenoj dužnosti, iznimno na zahtjev stranke, kada je to zakonom predviđeno.

Mjere koje može poduzeti inspektor kod inspekcijskog nadzora:

1. UPRAVNE MJERE:

a) Rješenje prema ZUP-u

b) Rješenje prema posebnom zakonu (odstupanje od pravila općeg upravnog postupka)

c) Zaključak

2. KAZNENE MJERE:

a) optužni prijedlog (za pokretanje prekršajnog postupka)

b) prijava za kazneno djelo

c) obvezni prekršajni nalog i prekršajni nalog

d) naplata novčane kazne na mjestu gdje je prekršaj počinjen /mandatna kazna/

e) pisano ili usmeno upozorenje –policija

3. PREDLAŽE ZAŠTITNE MJERE:

a) zabrane obavljanja zvanja, djelatnosti ili dužnosti fizičkoj osobi, na određeno vrijeme

b) zabrana obavljanja djelatnosti pravnoj osobi, na određeno vrijeme

c) oduzimanje predmeta izvršenja prekršaja, trajno

4. UTVRĐUJE PROTUPRAVNO STEČENU IMOVINSKU KORIST I

PREDLAŽE ODUZIMANJE TAKO STEČENE IMOVINSKE KORISTI.

 

Inspekcijski nadzor u upravnom postupku završava se donošenjem rješenja i kontrolom njegova izvršenja.

Na to rješenje stranka ima pravo žalbe, a ukoliko nije zadovoljan drugostupanjskim rješenjem ima pravo protiv istog pokrenuti upravni spor kod Upravnog suda ("Radi osiguranja sudske zaštite prava građana i pravnih osoba te radi osiguranja zakonitosti sud u upravnom sporu odlučuje o zakonitosti akata kojima državni organi i organizacije koje imaju javne ovlasti rješavaju o pravima i obvezama u upravnim stvarima.").

 

(Odgovor je općenit jer pitanje nije postavljeno precizno.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pokušat ću precirzirati.

U pitanju su dva akta.

Redovni i izvanredni pravni lijekovi su korišteni, odnosno u tijeku je postupak po izvanrednom pravnom lijeku poništenje po pravu nadzora u kojem je pokrenut upravni spor.

U drugom slučaju uložena je žalba na prvostupanjsko rješenje, a drugostpeno tijelo nije donijelo rješenje po žalbi ni nakon provdenih svih radnji, pokretanja upravnog spora, te nije odlučio o mojoj žalbi ni po presudi nadležnog suda kojojm je odlučeno da rješenje mora donijeti u roku 30 dana( proteklo je 90 dana) Uputio sam požurnice, obavjestio sud i tražio poduzimanje mjera.

Medjutim, ja bih sada želio da nadležna inspekcija izvrši nadzor nad zakonitošću upravnog akta ( obadva) bez ikakvih dodatnih zahtjeva, dakle neovisno o redovitim i izvanrednim pravnim lijekovima.

Sve što je prethodilo do sada odbijeno je jer ja do prije kratkog vremena nisam znao da je akte donijelo tijelo uprave koje po važećem pravilniku ne postoji. Akti su stari 3 godine.

Meni je zapravo potreban dokaz u parničnom postupku da je upravni akt nezakonit. Kako da to obezbjedim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija