Jump to content

Koji kolektivni ugovor se odnosi na informatičku djelatnost


Mario2000

Preporučene objave

Koji se kolektivni ugovor (ili više njih) odnosi na tvrtke koje se bave informatičko-telekomunikacijskom djelatnošću?

 

Zanima me između ostalog kako su kolektivnim ugovorima regulirane dužine trajanja godišnjih odmora s obzirom da se u NOVOM Zakonu o radu govori samo o minimumu od 4 tjedna. Da li će se (ili već jesu) kolektivni ugovori mijenjati zbog te odredbe Zakona o radu ?

 

Unaprijed hvala?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mario2000 je napisao:

Koji se kolektivni ugovor (ili više njih) odnosi na tvrtke koje se bave informatičko-telekomunikacijskom djelatnošću?

 

Zanima me između ostalog kako su kolektivnim ugovorima regulirane dužine trajanja godišnjih odmora s obzirom da se u NOVOM Zakonu o radu govori samo o minimumu od 4 tjedna. Da li će se (ili već jesu) kolektivni ugovori mijenjati zbog te odredbe Zakona o radu ?

 

Unaprijed hvala?

 

Mario 2000,

koji se kolektivni ugovor odnosi na vašu firmu to biste trebali pitati vašeg poslodavca,pravnu službu ili sindikat ukoliko je vaš poslodavac potpisnik istog ili ako nije a uvašem se ugovoru poziva na njega.Kolektivni ugovor ili pravilnik o radu MORAJU biti dostupni radnicima pod prijetnjom zapriječene novčane kazne poslodavcu od 61.000 do 100.000 kn. Dakle tražite da vam ga daju na uvid.

Kolektivni ugovori mogu neka prava regulirati SAMO ISTIM ILI VEČIMA nego je to propisano Zakonom o radu. Kad vidite kolektivni sve ćete uspoređujući ga sa odredbom ZOR-a,znati. :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mario 2000 ja imam isto pitanje, tj. da li će se kolektivni ugovori mjenjati s obzirom da se broj dana po novom Zakonu o radu povećao na 24 dana.

Logično je da će se udruge poslodavaca i sindikati morati usaglasiti oko ovih novih okolnosti, tj. precizirati kako izračunati dane godišnjeg odmora po novom Zakonu o radu.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vesnavesna je napisao:

Mario 2000 ja imam isto pitanje, tj. da li će se kolektivni ugovori mjenjati s obzirom da se broj dana po novom Zakonu o radu povećao na 24 dana.

Logično je da će se udruge poslodavaca i sindikati morati usaglasiti oko ovih novih okolnosti, tj. precizirati kako izračunati dane godišnjeg odmora po novom Zakonu o radu.

 

:kavica:

 

vesnavasna,jete li vi ćitali kaj kaže Zakon o radu iz mog donjeg posta? Dakle radi se o MINIMALNOM trajanju GO koji propisijue Zakon o radu. Ako je to pravo u kolektivnom isto ili veće nego je to rečeno Zakonom o redu NEMA razloga da se ono mjenja u kol.ugovoru ili kakvom drugom aktu (pravilniku o radu).OK?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gospodine Veteran, ja savršeno razumijem što hoćete reći i pročitala sam ovaj novi Zakon o radu jer mi je to dijelom i u opisu mog posla, ali postavlja se slijedeće pitanje:

 

Naime naš Pravilnik o radu se temelji na Kolektivnom ugovoru (kojeg su potpisali Sidikat trgovine Hrvatske i Udruga poslodavaca trgovine Hrvatske). Potpuno mi je jasno da se naš Pravilnik mjenja u dijelu koji se odnosi na minimalno trajanje GO, ali da li se i dalje na tu osnovicu od 24 dana dodavaju i dani za radni staž, socijalne prilike i sl. (čl.21 Kolektivnog ugovora za djelatnost trgovine).

 

Članak 56. Zakona o radu

 

(1) Trajanje godišnjeg odmora duže od najkraćega propisanog odredbom članka 55. ovoga Zakona te broj radnih dana koji se uračunavanju u godišnji odmor radnika, utvrđuje se kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vesnavesna je napisao:

gospodine Veteran, ja savršeno razumijem što hoćete reći i pročitala sam ovaj novi Zakon o radu jer mi je to dijelom i u opisu mog posla, ali postavlja se slijedeće pitanje:

 

Naime naš Pravilnik o radu se temelji na Kolektivnom ugovoru (kojeg su potpisali Sidikat trgovine Hrvatske i Udruga poslodavaca trgovine Hrvatske). Potpuno mi je jasno da se naš Pravilnik mjenja u dijelu koji se odnosi na minimalno trajanje GO, ali da li se i dalje na tu osnovicu od 24 dana dodavaju i dani za radni staž, socijalne prilike i sl. (čl.21 Kolektivnog ugovora za djelatnost trgovine).

 

Članak 56. Zakona o radu

 

(1) Trajanje godišnjeg odmora duže od najkraćega propisanog odredbom članka 55. ovoga Zakona te broj radnih dana koji se uračunavanju u godišnji odmor radnika, utvrđuje se kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu.

:kavica:

vesnavesna ja u Zakonu o radu nigdje nisam pročitao da bi se neka vaša prava po kolektivnom koji imate trebala usklađiveti ili mjenjati vezano na dodatke na staž,str spremu i sl.Kako će se ponašati vaš poslodavac i pritom vaš sindikat,to stvarno ne možemo znati niti vi a niti ja. Ja osobno smatram da je protuzakonito da kakav zakon neka prava radnicime u nekim sektorima daje a u nekim ne jer tako nas čini nejednakima a to mislim da se protivi Ustavu. Zbog čega se primjerice meni koji radim kod privatnog poslodavca ne priznaje dodatak na staž od 30 godina,na VSS a nekome tko radi u npr. FINI dodaje pa sam ja imao GO 18 dana a isti takav djelatnik u FINI 30 dana? Kaj Vi o tome mislite? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija