Jump to content

Alimentacija - vanbračna zajednica


Galatea

Preporučene objave

Više od tri godine je prošlo od kako sam napustila supruga. Živjeli smo vanbračno sedam godina i imamo dvoje djece.

Uzdržavanje djece je bilo neupitno i sve smo lijepo ljudski riješili bez uplitanja suda, nažalost. Kažem nažalost jer već prvih mjeseci dogovori su pali u vodu. Uglavnom, da ne duljim, djeca su stara 7 i 14 godina a bivši uplaćuje 800 kn alimentacije i svaki put kad mu pokušam objasniti kako to nije ni približno dovoljno prijeti mi kako će tražiti skrbništvo. Želim se obratiti odvjetniku i jednom zauvijek riješiti te probleme ali apsolutno ništa ne znam niti o plaćanju odvjetnika niti o ičemu drugom vezanom uz tužbu.

Bila bi vam zahvlana na savjetima, bilo pravnim bilo iz sličnih iskustava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slobodno se obratite odvjetniku. Neka on traži skrbništvo. To ne znači da će ga dobit. Čak štoviše, kad se ustanove svi relevanti datumi (prekida bračne zajednice), postoji mogućnost da mu sud dodijeli alimentaciju, koju će on morat vama nadoplatit. Primjerice, ako mu sud dosudi 1000 kn, morat će vam doplatit po 200kn za svaki mjesec od kad ste se rastali.

Ako griješim, nek me neki pravnik ispravi, ali ako ste prema svojoj djeci dobra mama, nema šanse da ostanete bez djece, pogotovo bez onog od 14 godina, koji može sam birat.

I da, želim vam da sve skupa traje kratko, jer, prema našim sudovima, oboje djece će bit punoljetno dok se to riješi.

Moja cura još vodi spor s bivšim mužem, nekih 2 godine. Sve su odluke donesene, ali on se, jasno bunio, i sad je to na županijskom sudu već 6 mjeseci, negdje u nekom pretincu, u sobi u koju niko ne ulazi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Doprinos za uzdržavanje djece je pravo djeteta, i otac ga mora plaćati - milom ili silom. Ako se neće dogovarati, morat ćete ići tužbom. Iznos se treba odrediti temeljem prihoda koje otac ostvaruje, ali i temeljem njegove cjelokupne imovine. Sud će vjerojatno tražiti izvješće o prosjeku plaće oca te izvješće od porezne uprave.

 

O odvjetničkim tarifama možete pročitati na stranicama Hrvatske odvjetničke komore i na te tarife se još dodaje PDV od 23%.

 

Takav bi sudski postupak trebao biti žuran, ali svi znamo kako je u nas 'žurno' relativan pojam. Ipak, kad postupak bude gotov, morat će platiti i sve zaostatke prema presudi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Radim u inozemstvu, ne bjezim od placanja alimentacije, ali zbog cjelokupne situacije imam jako nestabilan posao, tj. jako varira plata, jer npr. posalju me kuci na 2 tjedna i za ta 2 tjedna ja ne dobim platu.

Moram naglasiti da prvi put kad su odredjivali alimentaciju uzeli su u obzir platu u inozemstvu i alim. je visa od prosjecnih u hrvatskoj.

Ali vremena su se promijenila pa se sada pitam:

 

kako moze sud ili bilo tko dokazati da ja radim u inozemstvu i tamo dobivam platu?

 

Drugo pitanje: Da li mogu zatraziti smanjenje placanje alimentacije posto moja sadasnja supruga je nezaposlena i trudna?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

apica je napisao:

Radim u inozemstvu, ne bjezim od placanja alimentacije, ali zbog cjelokupne situacije imam jako nestabilan posao, tj. jako varira plata, jer npr. posalju me kuci na 2 tjedna i za ta 2 tjedna ja ne dobim platu.

Moram naglasiti da prvi put kad su odredjivali alimentaciju uzeli su u obzir platu u inozemstvu i alim. je visa od prosjecnih u hrvatskoj.

Ali vremena su se promijenila pa se sada pitam:

 

kako moze sud ili bilo tko dokazati da ja radim u inozemstvu i tamo dobivam platu?

 

Drugo pitanje: Da li mogu zatraziti smanjenje placanje alimentacije posto moja sadasnja supruga je nezaposlena i trudna?

Hvala

 

 

 

Pozdrav svima, mene zanima isto ovo sto Apica pita, jer se moj bivsi suprug trenutno nalazi u SAD-u te se ja sad mislim mugu li se njemu uopce saznati primanja.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija