Jump to content

dali sam ja dragovoljac?


kupski91

Preporučene objave

5. listopada 1991. poziva nas budući zapovjednik i kaže kako osniva novu jedinicu. Razgovor je bio neformalan a sve se svodilo na to dali želimo pristupiti toj jedinici. Od 600-tinjak ljudi nas 150 prihvaća dragovoljno odlazak u rat. 05 11 1991. jedinica je oformljena i mi idemo na bojište (opet dragovoljno) gdje sam skupio dosta "staža". Nemam formalnih 100 dana za status pa pitam dali sam ja dragovoljac ili nisam ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala dečki. Čini mi se da u zophb piše da je dragovoljac i onaj koji dragovoljno pristupi obrani do priznanja RH (15.01.92.). Po ovome su dragovoljci oni koji su bili mobilizirani, a možda nikad nebi ni pristupili. Do stupanja u ZNG bio sam u kvartu i MZ ali nema nikakvih papira. Pa onda (po njihovom) valjda nisam nigdje niti bio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kupski91 je napisao:

Hvala dečki. Čini mi se da u zophb piše da je dragovoljac i onaj koji dragovoljno pristupi obrani do priznanja RH (15.01.92.)

 

Članak 2.

 

(1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je osoba koja je kao dragovoljac i pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske (ZNG, Hrvatske vojske, Ministarstva obrane, Policije, Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskih obrambenih snaga (HOS-a) te pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji je u njima proveo najmanje 5 mjeseci do 24. prosinca 1991. godine), organizirano sudjelovala u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta Republike Hrvatske u bilo kojem razdoblju Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: hrvatski branitelj iz Domovinskog rata).

(2) Pod sudjelovanjem u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, suvereniteta Republike Hrvatske, odnosno vrijeme neposredne ugroženosti suvereniteta Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: obrana suvereniteta Republike Hrvatske), u smislu stavka 1. ovoga članka, podrazumijeva se oružani otpor agresoru i djelovanje u izravnoj svezi s tim otporom (odlazak u postrojbu, na borbeni položaj i povratak te obuka i priprema za odlazak na bojište) u vremenu od 5. kolovoza 1990. do 30. lipnja 1996.

(3) Dragovoljac iz Domovinskog rata je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 100 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992.

(4) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. ukoliko:

– nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili

– nije regulirao obvezu služenja vojnog roka.

(5) Status hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata iz stavka 1. ovoga članka dokazuje se potvrdom Ministarstva obrane, odnosno Ministarstva unutarnjih poslova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

 

Članak 2.

 

(1) Hrvatski branitelj iz Domovinskog rata je osoba koja je kao dragovoljac i pripadnik Oružanih snaga Republike Hrvatske (ZNG, Hrvatske vojske, Ministarstva obrane, Policije, Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskih obrambenih snaga (HOS-a) te pripadnik naoružanih odreda Narodne zaštite koji je u njima proveo najmanje 5 mjeseci do 24. prosinca 1991. godine), organizirano sudjelovala u obrani neovisnosti, teritorijalne cjelovitosti, odnosno suvereniteta Republike Hrvatske u bilo kojem razdoblju Domovinskog rata (u daljnjem tekstu: hrvatski branitelj iz Domovinskog rata).

.....

(4) Dragovoljac iz Domovinskog rata je i hrvatski branitelj iz Domovinskog rata koji je sudjelovao u obrani njezina suvereniteta najmanje 30 dana u razdoblju od 5. kolovoza 1990. do 15. siječnja 1992. ukoliko:

– nije imao obvezu sudjelovanja u pričuvnom sastavu ili

– nije regulirao obvezu služenja vojnog roka.

(5) Status hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata iz stavka 1. ovoga članka dokazuje se potvrdom Ministarstva obrane, odnosno Ministarstva unutarnjih poslova.

 

 

Evo imam i ja pitanje,dali mogu ostvariti status Dragovoljca

Ovao,nakon godina natezanja prije 10,15 dana sam jedva dovio potvrdu ureda za obranu Osijek da sam bio pripadnik Narodne Zastite od 30.06.91. do 24.12.91.,inace bio sam do 01.05.92. ali nije bitno,u to vrijeme sam bio maloljetan i imao sam osobno oruzije,pistolj TT 7.62 i M48

92/93 sam zavrsio skolu,otisao i HV i Spec Policiju,sad sam u mirovini

Zanima me dali pomocu te potvrde mogu negdje zatraziti status maloljetnog dragovoljca ili dragovoljca,neznam kako to ide

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

bovu je napisao:

osnivanje ZNG je bilo u svibnju 91.

šta si čekao .šta se nisi javio u ured za obranu i pristupio ZNG .

 

Bovu. Mislim da nisu svi bili u mogučnosti da se jave u postrojbe u svibnju 91. Ja sam bio četvrti najmlađi sin koji je služio JNA 90.g.kada sam se vratio moji roditelji su se bojali da idem u vojsku jer su dva starija brata bili već u vojsci. Pošto me se nije moglo mobilizirati i zbog statusa studenta ipak sam se stavio na raspolaganje uredu za obranu u kolovozu 91 ,iako reditelji nisu bili najsretniji, jer smo u tom trenutku ja i dva brata bili u vojsci a četvrti brat je imao radnu obvezu.Zato nije u redu biti ciničan i reći čovjeku zašto se nije javio u svibnju 91, a nepoznavati njegovu situaciju.Inače se prvi put javljam ,iako sam dugo na forumu, jer me boli takvo nerazumjevanje i takav cinizam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Evo imam i ja pitanje,dali mogu ostvariti status Dragovoljca

Ovao,nakon godina natezanja prije 10,15 dana sam jedva dovio potvrdu ureda za obranu Osijek da sam bio pripadnik Narodne Zastite od 30.06.91. do 24.12.91.,inace bio sam do 01.05.92. ali nije bitno,u to vrijeme sam bio maloljetan i imao sam osobno oruzije,pistolj TT 7.62 i M48

92/93 sam zavrsio skolu,otisao i HV i Spec Policiju,sad sam u mirovini

Zanima me dali pomocu te potvrde mogu negdje zatraziti status maloljetnog dragovoljca ili dragovoljca,neznam kako to ide

 

Hvala

 

 

 

Status maloljetnog dragovoljca ne možeš ostvariti jer po zakonu takvo nešto ne postoji.

Možeš ostvariti samo status "običnog" dragovoljca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vs1 je napisao:

Evo imam i ja pitanje,dali mogu ostvariti status Dragovoljca

Ovao,nakon godina natezanja prije 10,15 dana sam jedva dovio potvrdu ureda za obranu Osijek da sam bio pripadnik Narodne Zastite od 30.06.91. do 24.12.91.,inace bio sam do 01.05.92. ali nije bitno,u to vrijeme sam bio maloljetan i imao sam osobno oruzije,pistolj TT 7.62 i M48

92/93 sam zavrsio skolu,otisao i HV i Spec Policiju,sad sam u mirovini

Zanima me dali pomocu te potvrde mogu negdje zatraziti status maloljetnog dragovoljca ili dragovoljca,neznam kako to ide

 

Hvala

 

 

 

Status maloljetnog dragovoljca ne možeš ostvariti jer po zakonu takvo nešto ne postoji.

Možeš ostvariti samo status "običnog" dragovoljca.

 

Kako?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovanje. Duro je u pravu u svezi rokova za podnošenje zahtjeva za ostvarivanje statusa. Međutim, u takvoj situaciji ipak bih podnio zahtjev, jer postoje razlozi na koje ti nisi mogao utjecati iako si zatražio potvrdu prije izmjene zakona. U ovom slučaju je relevantno kada si zatražio potvrdu i kada je tijelo ovlašteno za donošenje uvjerenja zaprimilo tvoj zahtjev.Činjenica je da s obzirom na vrijeme provedeno u naoružanim odredima Narodne zaštite možeš ostvariti status branitelja i dragovoljca Domovinskog rata.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija