Jump to content

izračun alimentacije


medi37

Preporučene objave

bog ljudi ja kad sam se razvodio imao sam primanja 67ookn mirovine i kredit za automobil što znači primao sam cca 5800kn .dogovorom bivše supruge dao sam 3000 kn za dvoje djece stariji sin ima 16 a mlađi 12 godina.ali sam falio jednu stvar nisam uzeo dodatnu kreditnu karticu jer sam mislio da me neće zavalit u kredit jer je ispeglala 50 000 kuna koje ja moram otplaćivat jer je kartica na moje ime.kada sam joj rekao da je potrošila 16 alimentacija unaprijed rekla je nemaš dokaz da ti nisam dala nvedeni iznos.ništa ja sam se pomirio sa tim i vraćam taj dug jer su mi sjeli na mirovinu . tako da sada imam kredita mjesečno 2600kn i kad dam alimentaciju ostane mi 1000kn.sad me zanima koliki bi trebao bit postotak alimentacija za dvoje navedene djece :-(:-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uh, žao mi je...

Tebi ispeglala karticu bivša žena a meni bivši muž.

Na žalost - ako je na tvoje ime - ništa ne možeš osim plaćati i gunđati...

I to ti isto na žalost neće uzeti u obzir kod određivanja novog iznosa alimentacije.

Svi krediti su ispod alimentacije.

Iznos alimentacije će određivati prema odredbama Obitelj.zakona, i u skladu sa potrebama vaše djece.

Na žalost - sud neće interesirati uopće što vam je ona ispeglala kartice....eh, da ih interesira i sama bih pjevala od sreće....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prema izmjenama Obiteljskog zakona od 2007 (N.N. 107/07)godine

 

 

(4) Ministarstvo nadležno za poslove socijalne skrbi odredit će jednom godišnje, a najkasnije do 1. travnja tekuće godine i objaviti minimalne novčane iznose potrebne za mjesečno uzdržavanje djeteta, koje je dužan platiti roditelj koji ne živi s djetetom. Minimalni iznos određuje se u postotku od prosječne mjesečne isplaćene neto plaće po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za proteklu godinu, i to:

– za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće,

– za dijete od 7 do 12 godina 20% prosječne plaće,

– za dijete od 13 do 18 godina 22% prosječne plaće.«

 

 

Mislim da se prosječna neto plaća u 2009. kretala nešto oko 5.000 kn. Međutim, kako je vaša neto plaća veća od prosječne, vjerojatno je sud nju uzeo za osnovicu pri izračunu doprinosa za uzdržavanje vaše djece.

 

Kredit nema nikakvog značaja za obvezu uzdržavanja djece.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što je sa terminom ''zajedničko skrbništvo'', zbog čega se on ne uvede u Zakon HR s obzirom da vani taj termin postoji? Ima mnogo ljudi koji zajedno odgajaju dijete i doprinose novčano i jedan i drugi, ponekad drugi roditelj i više od skrbnika, a svejedno mora platit alimentaciju, a to nije pošteno, pošto je alimentacija - novčani doprinos za vrijeme kada dijete nije sa drugim roditeljem, a ako je vremenski isto kod jednog i drugog (jer je takav dogovor), bilo bi pravedno da onda nema alimentacije....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja osobno bih se složila sa "zajedničkim skrbništvom" kada bi to u mom slučaju bilo moguće.

Tada bi i tata naravski mogao manji dio alimentacije pridonositi jer bi bila drugačija situacija.

Moje dijete ima dva doma. Ima oba roditelja kada poželi.

No, tu nam je kamen spoticanja tatina potpuna nezainteresiranost kada je u pitanju neka obaveza koja se odnosi na dijete.

Tu je potpuno nespreman sudjelovati.

Toliko, da ukoliko je i dijete kod njega u ja uzimam slobodan dan i dolazim po dijete njemu doma - odvodim ju na zakazani pregled i vraćam njemu.

Vidite nije to uvijek jednostavno..

Ono što znam da je određeno zakonom je da se izjednačava skrb roditelja koji brine o djetetu i novčani iznos koji drugi roditelj daje.

Meni je drago zbog svakog roditelja koji se trudi ne samo kada je veselje i igra - nego i kada zaškripi..

Na žalost nemam podršku u tom dijelu ali se više sa tim i ne zamaram osim kada evo ovako negdje pročitam. Uzela sam sama sve na sebe jer kada ti netko kaže: "ako ćete mene čekati da odemo zubaru - čekati čete godinu dana" ili poludiš ili odustaneš.

Ja sam odustala i ne mislim mu se zbog toga inatiti ili svetiti.

Kada je dijete bolesno (a često je) jednostavno je sa mnom ali zato ima nadoknadu vremena naknadno sa tatom.

I to sve za dobro mog djeteta.

Čim vam ono malo prizdravi - viče - ja bih tati.

I ide.

Meni samo važno da je zdrava.

A novac??

Da, plaća tata dosta visoku alimentaciju i podnio je tužbu za smanjenje.

Nismo se čak ni svađali zbog toga. Poslije ročišta sjednemo čak u isti kafić (doduše svaki za svoj stol:-)))

Išao je na veliko smanjenje - mogli smo se i dogovoriti ali je stvarno malko pretjerao.

Teško je to sve zajedno objektivno procjeniti. Ja sam tu dosta subjektivna jer je naše dijete u pitanju.

Miša mu njegovog, pa ne možeš samo biti tu za igru i zezanciju a bježati kada se traže odgovornosti.

i onda još ići na drastično smanjenje alimentacije..

Subjektivna sam - priznajem... :vrti:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vidim je napisao:

A što je sa terminom ''zajedničko skrbništvo'', zbog čega se on ne uvede u Zakon HR s obzirom da vani taj termin postoji? Ima mnogo ljudi koji zajedno odgajaju dijete i doprinose novčano i jedan i drugi, ponekad drugi roditelj i više od skrbnika, a svejedno mora platit alimentaciju, a to nije pošteno, pošto je alimentacija - novčani doprinos za vrijeme kada dijete nije sa drugim roditeljem, a ako je vremenski isto kod jednog i drugog (jer je takav dogovor), bilo bi pravedno da onda nema alimentacije....

 

u našem Obiteljskom zakonu i ne postoji drugačiji oblik skrbništva osim zajedničkog, jer su oba roditelja ravnopravni skrbnici djetetu (osim u slučajevima teškog kršenja djetetovih prava, kada se roditeljska skrb oduzima u posebnom sudskom postupku) bez obzira kome je povjereno na zajednički život i skrb, tj. brigu i čuvanje, što ne znači isto što i skrbništvo. stoga, oboje imaju pravo i dužnost odgajati dijete i novčano doprinositi. također, alimentacija nije novčani doprinos za vrijeme kada je dijete kod roditelja kojem je povjereno, niti je onaj roditelj koji alimentaciju plaća dužan sam podmiriti sve djetetove financijske potrebe. ono što naš Zakon ne poznaje, mogućnost je da dijete provodi pola vremena kod jednog, a drugu polovicu kod drugog roditelja.

 

drugi je par cipela zašto se u nas često događa da se Zakonom zajamčeno zajedničko skrbništvo u stvarnosti pretvara u ono što je vani opisano pojmom "potpunoga skrbništva", koje ima samo jedan roditelj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija